Dolar 19,0643
Euro 20,5307
Altın 1.213,79
BİST 5.031,98
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Diyarbakır 14°C
Yağmurlu
Diyarbakır
14°C
Yağmurlu
Cts 16°C
Paz 17°C
Pts 19°C
Sal 16°C

Diyarbakır’da İlk Gazete – (Fahrettin Kanat’ın Yazısı)

4 Şubat 2023 08:34

Osmanlı basın hayatı, II. Mahmud döneminde çıkarılan ve bir resmi gazete statüsünde olan Takvim-i Vekayi ile başlar. Tanzimat’ın ilanından sonra da, özellikle İzmir ve İstanbul’da çıkarılan gazetelerle hızlanarak devam eder. Ancak, zamanla İstanbul’da yoğunlaşan basın faaliyetlerinin ülke genelinde yaygınlığı sınırlıdır. Bu açıdan 1864 yılında çıkarılan Vilayet Nizamnamesi’nde yayınlanan ‘’Her Vilayette bir matbaa ve bir vilayet gazetesi çıkarılması’’ kararı, Osmanlı basın tarihi için oldukça önemli bir dönüm noktasıdır.

O döneme baktığımızda öncelikle resmi haberleri yaymak vilayet yıllıklarını (Salnameler) basmak üzere her şehirde bir matbaanın kurulduğunu, bunun daha sonra gazetelere dönüştüğünü görürüz. Bun yolda atılan adımlardan biri olarak Diyarbakır’da çıkarılan ve çevre illere de dağıtılan ‘’Diyarbakır Vilayet Gazetesi’’de yayın hayatına 3 Ağustos 1869 günü başlar. Uzun bir süre Türkçe ve Ermenice dillerinde yayın yapan gazetenin ilk kurucusu, dönemin valisi Hatunoğlu Kurt İsmail Paşa’dır.

1931 yılında özel mülkiyete devredilinceye kadar devlet eliyle çıkarılan gazetenin, yazı işleri müdürü (mektupçu) kadrosunda, o dönemin önemli isimlerinden Said Paşa, Ziya Gökalp’ın babası Mehmet Tevfik Efendi, Talat Efendi ve Said Paşa’nın oğlu Süleyman Nazif görev alır. 1937 yılında Zekayi Arman ile Tahsin Cahit Çubukçu tarafından devir alınan gazete ‘’DİYARBAKIR GAZETESİ’’ adını alarak yayın hayatına devam eder. Son sahibi olarak Basri Konyar’ın adını gördüğümüz gazete, 2 Eylül 1963’de yayın hayatına son verir.

Bu dönemden sonra Diyarbakır’da bir çok gazete yayın hayatına başlar, bunlardan; Dicle, Yeni Yurt, Demokrat Kale, Sesleniş, Yeni Şark Postası, Mücadele gazeteleri o dönemden sonra çıkmaya başladı.