Dolar 16,6490
Euro 17,6239
Altın 975,48
BİST 2.548,80
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Diyarbakır 35°C
Açık
Diyarbakır
35°C
Açık
Çar 37°C
Per 37°C
Cum 36°C
Cts 36°C

DİYARBAKIR’DA YEREL MEDYA GÜÇ BİRLİĞİ YAPTI

DİYARBAKIR’DA YEREL MEDYA GÜÇ BİRLİĞİ YAPTI
A+
A-
23.01.2018
322

Diyarbakır Yerel Medya Derneği ilk basın toplantısını gerçekleştirdi. Yerel medyanın yanı sıra ulusal medya çalışanlarının da davetli olduğu toplantıda konuşan Dernek Başkanı Taner Özbay, “Diyarbakır’daki yerel basın camiası olarak, değişen koşullara göre yeni bir anlayış ortaya koymak, mesleğimizin saygınlığını artırmak, yerel basının hakettiği yerde olmasını sağlamak umudu ve inancıyla bir araya geldik” dedi.

Kentin sorunları ve çözüm önerileri konusunda da çalışmalar yapacaklarını kaydeden Özbay, “Daha önce tekil olarak olarak sorguladığımız gelişmeleri, bundan böyle bir STK edasıyla, daha etkin bir şekilde sorgulayacağız, kentimizin sorunları ve çözüm önerileri konusunda çalışmalar yapacağız, Ortak yürüteceğimiz proje ve çalışmalarla yerel basının daha etkili olmasını sağlayacağız” diye konuştu.

Diyarbakır’da gerek yerel medya çalışanlarının, gerekse de yerel yayın kuruluşlarının maddi, manevi ve sosyal haklarını geliştirmek amacıyla kurulan Yerel Gazeteciler Derneği, ilk toplantısını gerçekleştirdi.

Demir otel toplantı salonunda düzenlenen toplantıya kentte görev yapan çok sayıda gazeteci katıldı. Toplantıda konuşan Diyarbakır Yerel Medya Derneği Başkanı Taner Özbay,   kültür, medeniyet ve inanç kenti olan Diyarbakır tarihin her döneminde büyük bir öneme sahip olduğunu belirterek, “ilklere ev sahipliği yapmıştır. Osmanlı’da vilayet sistemine geçişle birlikte çıkarılan, yerel basına öncülük, önderlik ve rehberlik eden vilayet gazeteleri, Anadolu’da ilk kez 1869 yılında Diyarbakır’da, “Diyarbekir Gazetesi” adıyla çıkarılmıştır. Bu durum Diyarbakır’ın basın tarihi bakımından da ne kadar büyük bir öneme sahip olduğunu göstermektedir. Ortadoğu’nun en eski şehirlerinden biri olan Diyarbakır nasıl hakettiği yerde değilse, 150 yıllık bir deneyime sahip olan yerel basını da hak ettiği yerde değildir. Gerek kentimizin politik ve ekonomik koşulları, gerekse de teknolojide yaşanan hızlı gelişmeler yerel basını etkileyen nedenlerin başında gelmektedir. Bugün geldiğimiz noktada yerel basının daha etkin bir hale gelmesi için öncelikle el ele vermek, ortak hareket etmek kaçınılmaz hale gelmiştir. Bu amaçla Diyarbakır’daki yerel basın camiası olarak, değişen koşullara göre yeni bir anlayış ortaya koymak, mesleğimizin saygınlığını artırmak, yerel basının hakettiği yerde olmasını sağlamak umudu ve inancıyla bir araya geldik. Basın meslek ilkeleri çerçevesinde ve Diyarbakırlılık hassasiyeti içerisinde faaliyet yürütecek olan derneğimizin yegane amacı budur” dedi.

Dernek çatısı altında güç birliği yapmanın, kentte cereyan eden olumlu ya da olumsuz her konudaki gelişmeyi daha etkin bir şekilde takip etmek, araştırmak, daha etkili bir şekilde kamuoyunun gündemine taşımak ve pozitif sonuçların oluşmasına vesile olmak adına iyi bir girişim olduğuna inandıklarını ifade eden Özbay, “Türkiye’nin diğer illerinden oldukça farklı bir karakteristik özelliğe sahipolan Diyarbakır’da, kollektif bilinçle hareket etmek, ortaklaşmak son derece zor bir iş olduğunu fakat biz yerel basın mensupları bu zorluğu aşarak bir araya gelme, kendi içimizdeki ön yargıları kırma başarısını gösterdik. Önümüzdeki günlerde start alacak girişimlerimiz ve etkinliklerimizle aslında ne kadar doğru bir iş yaptığımızı kamuoyunun takdirine sunacağız. Medyanın kamuoyu adına denetim yapmak gibi bir yetkisi bulunmaktadır. Yıllardır bu kadim, bu mübarekkentin gündemini takip eden biz basın mensupları, kurduğumuz dernek vesilesiyle; Yerel-ulusal ayırımı yapmaksızın, birikimini, kimliğini inkar etmeksizin meslektaşlarımızla iç içe olacağız,mesleği icra ederken karşılaşılan sorunlara sahip çıkacağız,  Her türlü sorunumuzu paylaşacağız ve çözüm için öneriler geliştirmeye çalışacağız, Daha nitelikli olabilmek adına meslek içi eğitim programları oluşturacağız. Gerek meslektaşlarımızın, gerekse de yerel yayın kuruluşlarının maddi, manevi ve sosyal haklarını geliştirmek için çaba göstereceğiz,  Daima güvenilir ve objektif olmaya özen gösterip, yakınmak yerine üreten bir pozisyon alacağız. Çoğulculuk esasına dayalı, bireysel popülaritenin ön plana çıkmadığı bir yönetim yapısı içinde, tek bir kişinin güdümünde olmayan bir sivil toplum örgütü anlayışıyla hem mesleğimize, hem de camiamıza katkı sunacak bir anlayış içinde olacağız, Daha önce tekil olarak olarak sorguladığımız gelişmeleri, bundan böyle bir STK edasıyla, daha etkin bir şekilde sorgulayacağız, kentimizin sorunları ve çözüm önerileri konusunda çalışmalar yapacağız, Ortak yürüteceğimiz proje ve çalışmalarla yerel basının daha etkili olmasını sağlayacağız” Kerem DOĞAN

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.