SON DAKİKA

“EĞİL, DİYARBAKIR’DA TURİZMİN BİR PARÇASI OLACAK”

Bu haber 26 Ekim 2020 - 10:57 'de eklendi ve 481 kez görüntülendi.

Diyarbakır Valisi ve Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Münir Karaloğlu, Eğil’in Diyarbakır’da çok önem verdikleri ilçelerden bir tanesi olduğunu belirterek, “Bu şehir bir kültür şehri, bu şehir bir medeniyet şehri, bu şehir bir inanç merkezi. Diyarbakır’da turizmi geliştireceksek, elbette ki onun bir parçası her zaman Eğil olacak” dedi. 

İlçe koordinasyon toplantıları düzenleyerek ilçelerin sorunlarını yerinde gören Diyarbakır Valisi ve Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Münir Karaloğlu, geçtiğimiz hafta Çermik ve Çüngüş’te gerçekleştirdiği toplantıların ardından Eğil’de de bir toplantı yaptı.

Toplantı öncesi ilçeye bağlı Dere Mahallesinde devam eden yol çalışmasına yönelik, alanda bir inceleme yapan Vali Karaloğlu, Çetinkaya ve Karakoç Küme Evlerine giden yollardaki çalışmalar hakkında yetkililerden bilgi aldı. İncelemelerinin ardından Vali Karaloğlu, ilçe koordinasyon toplantısı için Eğil Halk Eğitim Merkezine geçti. Eğil’in sorunlarının tüm yönleriyle masaya yatırıldığı toplantıda yetkililer tarafından devam eden çalışmalar ve planlanan projeler hakkında birer sunum yapıldı.
Diyarbakır turizmini geliştirecek önemli bir merkez
Koordinasyon toplantısı sonrası açıklamalarda bulunan Vali Karaloğlu, Eğil’in Diyarbakır’da çok önem verdikleri ilçelerden bir tanesi olduğunu belirterek, “Bu şehir bir kültür şehri, bu şehir bir medeniyet şehri, bu şehir bir inanç merkezi. Diyarbakır’da turizmi geliştireceksek, elbette ki onun bir parçası her zaman Eğil olacak” dedi.
Kur’an-ı Kerim’de ismi geçen Hz. Elyasa ve Hz. Zülkifl peygamberlerin kabirlerinin yer aldığı Eğil’in sadece kültürü ve tarihi ile değil doğal güzellikleri bakımından da önemli ilçelerden bir tanesi olduğunu ifade eden Vali Karaloğlu, antik çağdan bu yana hep yerleşim alanı olarak kullanılan ilçede bulunan ve Asurlar döneminde inşa edilen Eğil Kalesine yönelik olarak Büyükşehir Belediyesinin bir proje çalışması yürüttüğünü dile getirdi.
Proje tamamlandığında Eğil Kalesi ile ziyaret tepesinin bütünleşmiş olacağına değinen Vali Karaloğlu, bu sayede vatandaşların Eğil Kalesinin ardından yürüyerek ziyaret tepesine gelerek peygamber kabirlerini de ziyaret edebileceklerini sözlerine ekledi.
Organik üretime destek
Eğil’in tarım ve hayvancılıktaki önemine de vurgu yapan Vali Karaloğlu, geçtiğimiz hafta içerisinde yapılan sert kabuklu meyveler değerlendirme toplantısında 2021 yılının Diyarbakır için sert kabuklu meyveler yılı olarak ilan ettiklerini, badem üretimi ile öne çıkan Eğil’in aynı zamanda bağcılıkla da önemli bir noktada olduğunun altını çizdi. Organik tarımla ilgili olarak Eğil’in kendisine ait bir markasının olduğuna işaret eden Vali Karaloğlu, “Barajın karşı yamacında kalan 5 köyümüzün bölgesinde oluşturulan Eğil organik markasıyla üretilen ürünlerin daha iyi değerlendirilmesi, onların pazara indirilmesi, rafa ulaştırılması noktasında vatandaşımıza destek verilmesi yönünde, Tarım Orman İl Müdürlüğümüz, Büyükşehir Belediyesi Kırsal Kalkınma Dairesi, yerelde Kaymakamlık ve Eğil Belediyesi olarak vatandaşımızın özellikle organik ürünlerini üretmesi ve tüketiciye ulaştırması noktasında gayretimiz ve çalışmamız olacak” diye konuştu.
Yeni futbol sahası için çalışmalar 19 Kasımda başlayacak
Vali Karaloğlu, Eğil’in genç bir nüfusu sahip olduğunu, aynı zamanda ilçede bir futbol takımı bulunduğunu belirterek, 19 Kasım’da Eğil’e sentetik çim sahası ve tribünleri olan sahanın inşaatına başlanacağı müjdesini verdi.
Eğitim konusunda Eğil’in hem okul ihtiyacı hem sınıf mevcutları bakımında iyi olduğunu dile getiren Vali Karaloğlu, ileride yenileme ve bakım noktasında yatırımlar yapılabileceğini ifade etti.

İlçeye 25 yataklı bir hastane yapılması konusunda Sağlık Bakanlığı’nca proje yürütüldüğünden bahseden Vali Karaloğlu Büyükşehir Belediyesinin de park alanları oluşturulması ile kırsaldaki yollarla ilgili asfaltlama ve stabilize yol çalışmalarının devam ettiğini söyledi.
İnanç ve kültür rotası projesinde önemli bir merkez
Mezopotamya altın üçgeni olarak bilinen ve bölgenin üç önemli ili Diyarbakır, Mardin ve Şanlıurfa’yı kapsayan İnanç ve Kültür Rotası Projesine yönelikte değerlendirmelerde bulunan Vali Karaloğlu, Eğil’in Diyarbakır‘da turizmi geliştiren lokomotif merkezlerden olacağı müjdesini verdi.
Daha sonra ilçe merkezindeki bir işletmede vatandaşlarla çay eşliğinde sohbet gerçekleştiren Vali Karaloğlu, vatandaşların sorun ve taleplerini dinledi, çocuklara oyuncaklar hediye etti.
Buradan kaymakamlığa geçerek İlçe Kaymakamı İdris Arslan ile görüşen Vali Karaloğlu, ardından Eğil Barajını ziyaret ederek baraj alanında devam eden çevre düzenlemesini yerinde inceledi. Sonrasında peygamber kabirlerine de bir ziyaret gerçekleştiren Vali Karaloğlu, yine ilçede yeni yapılan iş yerlerinde ve Büyükşehir Belediyesine ait ücretsiz çorba ikramı yapılan stantlarda incelemelerde bulundu.

Vali Karaloğlu’ndan, Covid 19 ile mücadele değerlendirmesi
Öte yandan Vali Karaloğlu, son günlerde ülke genelinde artış gösteren korona virüs vakalarının ardından Diyarbakır’daki durumu görüşmek için kaymakamlar, jandarma komutanları, emniyet ve sağlık müdürleriyle değerlendirme toplantısı gerçekleştirdi. Korona virüs vakalarının ülke genelinde artış göstermesi sebebiyle Vali Karaloğlu, video konferans sistemi üzerinden ilgililerin katılımıyla durum değerlendirmesi yaptı. Diyarbakır’daki Covid-19’un yayılımını engellemeye yönelik alınabilecek önlemlerin ele alındığı toplantıda Vali Karaloğlu, yetkililerden bilgiler aldı, alınacak tedbirler konusunda istişarelerde bulundu.
Griple birlikte etkisi artabilir
Ülke genelinde olduğu gibi Diyarbakır’da da günlük vaka sayılarında az da olsa bir yükselme olduğunu belirten Vali Karaloğlu, ilçe bazlı bir değerlendirme yaparak alınan tedbirlerin ve uygulamaların gözden geçirilmesinin gerekliliğinin üzerinde durdu. Hastalığın yayılımında vaka sayısı olarak bir dalgalanma olduğuna işaret eden Vali Karaloğlu, kış aylarında daha çok görülen gribal enfeksiyonlarla korona virüsün olumsuz etkisinin artabileceğini, bu nedenle tedbirlerin aynı şekilde uygulanması gerektiğini söyledi.
Yoğun bakım ünitelerindeki doluluk oranı arttı
Yoğun bakım ünitelerindeki doluluğun daha önce yüzde 35’lere kadar düştüğünü ancak son günlerde bu rakamın yüzde 51’e yükseldiğinden bahseden Vali Karaloğlu, bu oranların, toplantıda yapılacak değerlendirmeler ve alınacak kararların önemini ortaya koyduğunu ifade etti.

Değerlendirmelerin lokal olarak yapılmasının bu aşamada daha faydalı olacağını da sözlerine ekleyen Karaloğlu, ilçe ilçe verileri paylaşarak alınacak tedbirler ve yapılacak çalışmaları, veriler üzerinden değerlendirdi.
En önemli sorun karantinaya uymayanlar
15 Eylül’den bugüne kadar, pozitif tanı konularak karantinaya alınıp, karantina kuralına uymadığı tespit edilerek yurtlara yerleştiren 423 vatandaş olduğunu ve şu anda 55 vatandaşın hala yurtlarda karantinada bulunduğunu, en önemli konunun da pozitif tanı alıp karantinaya uymayan vatandaşların tespit edilmesi olduğunu dile getiren Vali Karaloğlu, buna yönelik olarak, yol kontrollerinde, kamu binalarına ve kamusal alanlara girişte, toplu taşımalarda yapılacak HES kodu uygulamasının başarılı sonuçlar vereceğini söyledi.
Toplantıda, okullara da değinen Vali Karaloğlu, şu anda okullarda korona virüse yönelik herhangi bir problem gözlemlenmediğini, kış aylarında beklenen grip ile oluşabilecek problemlere dönük kararlar alınabileceğini belirtti.
65 yaş üzerine “Sokağa çıkma” hatırlatması
Vali Karaloğlu, 65 yaş ve üzeri vatandaşlarla ilgili olarak geçtiğimiz aylarda alınarak, sabah 07.00 ile 10.00 ve akşamüzeri 16.00 ile 20.00 saatleri arası uygulamaya konulan sokağa çıkma ve toplu taşıma ile pazar yeri, alışveriş merkezi gibi yerlere girme kısıtlamasının, vatandaşlara tekrar hatırlatılması gerektiğini de hatırlattı.
Covid 19 denetimlerinde tedbirler artacak
Toplu taşıma araçlarının ve semt pazarlarının da aynı şekilde daha önce alınan kararlara uygun olarak hareket etmelerini sağlayacak şekilde tedbirlerin uygulanması talimatını veren Vali Karaloğlu’nun değerlendirmelerinin ardından söz alan kaymakamlar sorumlu oldukları ilçelerdeki durumlar hakkında bilgiler verdi. İHA

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
----------------------------------------------------------------------------------------------------