Dolar 15,8769
Euro 16,8435
Altın 942,56
BİST 2.372,35
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Diyarbakır 29°C
Açık
Diyarbakır
29°C
Açık
Paz 24°C
Pts 24°C
Sal 25°C
Çar 28°C

“EKONOMİK SALDIRILARIN DA ÜSTESİNDEN GELECEĞİZ”

“EKONOMİK SALDIRILARIN DA ÜSTESİNDEN GELECEĞİZ”
A+
A-
12.04.2018
318

Başbakan Binali Yıldırım, “Milli irade, siyasi istikrarı azimle koruduğumuz gibi hiç kimsenin endişesi olmasın. Bu ekonomik saldırıların da üstesinden geleceğiz. Evellallah Avrasya Coğrafyasında öyle dik duruyoruz ki Türkiye’ye, bölgeye hiza vermek isteyen süper güçler de Türkiye’ye bakmaya başladı.”

Kocaeli’nin Gebze ilçesinde düzenlenen Sanayi ve Teknoloji Zirvesi’nde konuşan Başbakan Binali Yıldırım, “Demokrasiye darbe vurmak isteyenler bunu başaramayınca bu günlerde ekonomi üzerinden yeni bir faaliyet içerisine girmiş gözüküyor. Milli irade, siyasi istikrarı azimle koruduğumuz gibi hiç kimsenin endişesi olmasın. Bu ekonomik saldırıların da üstesinden geleceğiz. Evellallah Avrasya Coğrafyasında öyle dik duruyoruz ki Türkiye’ye, bölgeye hiza vermek isteyen süper güçler de Türkiye’ye bakmaya başladı. Kolay bir iş değildir. İki süper gücün arasına kılıç gibi girip Suriye’de istikrarı, güveni, terörü dize getirmek kolay bir iş değildir” dedi.

Gebze Teknik Üniversitesi’nde “Sanayi ve Teknoloji Zirvesi” gerçekleştirildi. Zirveye AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Başbakan Binali Yıldırım’ın yanı sıra Başbakan Yardımcısı Fikri Işık, Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü, Kocaeli Valisi Hüseyin Aksoy, Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu, Gebze Teknik Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Haluk Görgün ve davetliler katıldı.

Gebze Teknik Üniversitesi’ndeki zirvede Türkiye’nin kalkınması ve Sanayi 4.0’ın rolünün konularının ele alındığını anlatan Başbakan Binali yıldırım, “Bugün GTÜ’nde ülkemizin kalkınmasında sanayici 4.0’ın rolü ve sanayi üniversite işbirliği konuları ele alınıyor. 4 gün sürecek bir hem sergi, hem bilimsel toplantı burada gerçekleşecek. Ve Türkiye’de sanayi üniversite işbirliği örnekleri sergilenmiş olacak. Ülkemizin 100. yıl hedeflerinin gerçekleşmesine katkı sağlayacak bu önemli zirvede açılışında bulunmak benim için bir heyecan vesilesi. Eminim ki aynı heyecanı da sizler duyuyorsunuz. Bu önemli toplantının gelecek adına, gelecek kuşaklar adına ülkemizin aydınlık yarınları adına ciddi neticeler ortaya çıkaracağına yürekten inanıyorum. Bu toplantıyı himaye eden bilim Sanayi Teknoloji Bakanımıza, Kocaeli Valiliğimize. Büyükşehir Belediye Başkanlığı’na, GTÜ rektörümüze, bu bölgede bulunan sanayicilerimize teşekkür ediyorum” ifadelerine yer verdi.

Türkiye’nin engelleri birer birer aşarak bugünlere geldiğinin altını çizen AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Başbakan Binali Yıldırım, 15 Temmuz’u da hatırlatarak şöyle devam etti:

“Türkiye etrafında yaşanan savaş, belirsizliklere rağmen önüne çıkan engelleri birer birer aşarak bugünlere geldi. Ve geleceğe emin adımlarla yürüyor. Hepinizin bildiği gibi son 16 yılda pek çok sınamalardan geçtik. Millet iradesine, demokrasiye, seçilmiş hükümetlere yönelik vesayet saldırıları hiç eksik olmadı. En son 15 Temmuz’da hain bir işgal girişimiyle ülkeye topyekûn el konulmak istendi. Milletimizle el ele verilerek bu zorlukları aşarak bugünlere geldik. Demokrasiye darbe vurmak isteyenler bunu başaramayınca bu günlerde ekonomi üzerinden yeni bir faaliyet içerisine girmiş gözüküyor. Milli irade, siyasi istikrarı azimle koruduğumuz gibi hiç kimsenin endişesi olmasın. Bu ekonomik saldırıların da üstesinden geleceğiz.”

Türkiye’nin katma değeri fazla olan ve teknoloji gerektiren alanlardaki yatırımlardan bazılarının mutlu olmadığını ifade eden Başbakan Binali Yıldırım, “Bugün hamdolsun milletimiz yanımızda. Biz de bütün varlığımızla milletimizle beraberiz. Geçen hafta temelini attığımız nükleer santral de inşallah 2023’e giderken enerji güvenliğimizin sağlanması, enerjide çeşitliliğin olması için ülkemizin mukayeseli bir üstünlük sağlayacak. Yine pazartesi günü bir teşvik sistemini kamuoyu ile paylaştık. Daha çok üretmeye, daha çok büyümeye hedeflenen bu teşvik sisteminde neler var? Katma değeri fazla olan teknoloji gerektiren ve Türkiye’nin cari açık verdiği alanlarda yatırım. Bazı bildik ekonomistler, siyasi muarızlarımız bundan mutlu olmadılar. ‘Efendim işte koca koca teşvik paketi açıklıyorsunuz yandaşlara veriyorsunuz’ diyorlar. Bu kafayla hareket edenler bu ülkenin yönetiminde hiç ama hiç var olma şansları yok. Bunlar tamamen Türkiye’nin gerçeklerinden habersiz olma, bilgi olmadan ilgi sahibi olmanın getirdiği cehalettir. 23 proje var. Aç bak kardeşim neler var. Doğrudan 35 bin kişi istihdam ediliyor. Dolaylı olarak 134 bin istihdam var. Bırak ötesini 20 milyar dolar bir kalemde ihracat ile ithalat arasındaki açığı azaltıyor. Niye? Bunları yapmazsan gideceksin dışarıdan alacaksın. İthalat üzerinden kolay para kazananların buna razı olmasını bekleyemeyiz. Onlar kısa günün ticaretine bakıyor. Biz bugünümüz yarınımız olan gençlerimizin geleceğine odaklanıyoruz. Aramızdaki fark budur. Şimdi artık teknoloji gerektirmeyen ürünleri herkes yapıyor. İşçilik maliyeti Afrika’da bizim 50 katımızdan daha ucuz. Şimdi aynı ürünü biz yaparsak rekabet etme şansımız var mı? Ne yapmamız lazım alın terinin yanına akıl terini koymamız lazım. Bilgiyi koymamız lazım. Bilgi güçtür. Artık bilgiye sahip olan bilgiyi kullanan ve bilgiyi üreten ülkeler aradaki farkı açıyor. Bilgiye erişemeyen ülkeler yarış dışı kalıyor. Bunu görmemiz lazım” diye devam etti.

“ÖNCEKİ DİYARBAKIR VALİMİZ BİLİR”

Türkiye’de terör meselesinin aşağı sıralara indiğini ancak bitmediğine vurgu yapan Başbakan Binali Yıldırım, Türkiye’nin edilgen ülke grubundan çıktığını da hatırlatarak sözlerini şöyle tamamladı:

“Bugün bu zirvenin de konusu olan üniversite sanayi işbirliği için SAN-TEZ projesini başlattık. 46 sektörden 53 ilde 90 üniversiteye şimdiye kadar 29 projede 235 milyon destek vermişiz. Teknoloji sermayesi desteği programıyla 2009’dan bu tarafa 1933 işletmeye 185 milyon ödeme yapılmış. İşin özü şu; bugün Türkiye her açıdan farklı bir noktaya gelmiştir. Türkiye edilgen ülke grubundan çıkmıştır. Yani sürece tabi olan değil sonucu belirleyen ülke, etken ülke. Bu önemli bir kazanım. Bu milletimizin her şeyden önce özgüvenini artırıyor. Geleceğe olan inancını artırıyor. Bu sayedededir ki üç terör örgütüyle aynı anda yurt içi ve yurt dışında mücadele ettik. Bugün ülkemizi en büyük bela olan terör belasını gündemin aşağılarına doğru çektik. Bitti demiyorum. Bu mücadele devam edecek. Bizim onu önceki Diyarbakır Valimiz bilir. Ama o günler ile bugünler arasında fark var. Şimdi halkımız özgürce sokağa çıkıp bayrağını dalgalandırabiliyor. Devlet otoritesi, kamu idaresi bugün her şeye hakim. O yıkılan evler, o sokaklar yeniden yapıldı. Yeni bir Sur, Şırnak, Nusaybin, İdil, Cizre. Buraların hepsi yeniden yapıldı. Muazzam bir dönüşüm yaşıyoruz. İnsanların geleceğe umutla baktığını, gençlerin dağa değil geleceğe yöneldiğini görüyoruz. Bütün bu güzel şeyler olunca bundan rahatsız olanlar da oluyor. Ne oluyor bu adamlara kardeşim, petrolleri, doğalgazları yok. Bu kadar büyüyorlar. Terörle de bu kadar içeride ve dışarıda mücadele ediyorlar. ‘Biz her bir koldan onları diz çöktürmek için mücadele ediyoruz’ diyorlar. Biz canlarını sıkmaya devam edeceğiz. Ülkesine inanan milletine sevdalı bir Cumhurbaşkanı, Recep Tayyip Erdoğan var. Bu çalışmaları ülkemiz ve milletimiz için bütün gücümüzle sürdürmeye devam edeceğiz.”

Başbakan Binali Yıldırım, programın ardından İstanbul’a hareket etti. İHA

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.