Dolar 18,6408
Euro 19,6351
Altın 1.075,92
BİST 5.005,30
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Diyarbakır 14°C
Açık
Diyarbakır
14°C
Açık
Cts 11°C
Paz 10°C
Pts 8°C
Sal 10°C

Gamalı Haç – (İhsan Özdemir’in Yazısı)

23 Kasım 2022 08:30 | Son Güncellenme: 23 Kasım 2022 08:36

Diyarbakır’ın tarihi surlarında bulunan Gama’lı Haç yalnızca Nazilerin sembolü olarak bilinir.

Oysa değil.

Gamalı Haç 6 bin yıl öncede vardı.

Bir adı da Sanskritçe ‘’Mutlun Hayat’’ anlamına gelen SVASTİKA olan Gamalı Haç Diyarbakır surlarının çeşitli bölümlerinde değişik biçimlerde yer alır. Özellikle; Dağkapı burçlarında kara bazalt taşlara kabartma olarak yontulmuş çeşitli biçimlerdeki Gamalı Haç’ın kimlere, hangi devirlere ait olduğu ise bilinmiyor.

Tarihçiler, Gamalı Haç’ın Asya kökenli bir güneş ve ışık sembolü olduğunu öne sürerler. Bu sembolü milattan 4000 yıl önce Çin, Tibet, Hint ve İran’da ateşe ve güneşe tapan kavimler kullanmış.

Eski çağlarda Diyarbakır’da da güneşe tapan Şemsilerin, aya ve yıldızlara tapan Sabiilerin, ateşgedelerin varlığı dikkate alınırsa, bu sembolün bu topluluklar tarafından burçlara ve surların çeşitli yerlerine kazılmış olduğu düşünülebilir. Bu arada, Diyarbakır’ın Antik Hindistan’ın en büyük ışık ve Güneş Tanrısı AMİDA’nın adını da taşıdığı unutulmamalıdır.

Tarihçi –yazar İbrahim Hakkı Konyalı, 26 Ağustos 1984 tarihli Tercüman Gazetesinin Pazar ekinde yayımlanan bir söyleşide GAMALI HAÇ’ın Oğuz Han’ın Avşar koluna ait bir damga olduğunu öne sürer. Bu bilgiyi Topkapı Sarayı’ndaki Türkçe Selçuk name’den aldığını belirten Konyalı, bu durumu1940’lı yıllarda Nazi Lideri Hitler’e bildirdiğini, Selçuk name’den alınmış bir Gamalı Haç fotoğrafı gönderdiği Hitler’in kendisine teşekkür ettiğini anlatır. İbrahim Hakkı Konyalı bu sembolü Selçukluların Anadolu’ya getirdiğini de belirtir.

Kuşkusuz bu bilgi bile, Gamalı Haç’ın ASYA’lı çok eski bir sembol olduğunu doğrular. Ancak, Diyarbakır Surları’nın, özellikle Dağkapı bölümünün Selçukludan çok önce var olduğunu da unutmamak gerek.

Tek ihtimal kalıyor, O da Selçukluların burcu onarıp bu armayı mevcut taşların üzerine işlemiş olmaları…

Gamalı Haçının çeşitli şekillerinin yer aldığı Dağkapı’daki batı burcunun ana yola bakan bölümünde, yerden itibaren 6. Sırada bir adı da ‘’Mühr-ü Süleyman’’ olan, İsrail bayrağındaki Yahudilerin kutsal sembolü Altı Köşeli Yıldız kabartmaları da vardır.

Bilindiği gibi; Hazreti Süleyman, parmağında köşelerinde Musa, Harun, Yakub, Davut, İshak ve İbrahim Peygamberlerin isimlerinin yazılı olduğu altı köşeli yıldızlı kutsal bir yüzük taşıyordu ve bu yüzük sayesinde konuşabiliyordu…

İşte bu yüzükteki altı köşeli yıldız asırlardan beri Yahudilerin kutsal sembolüdür. Ve yine asırlardan beri Gamalı Haç’ın yanında Diyarbakır surlarındadır.

Her iki sembolde Dağ Kapı’nın batı burcunda yan yana durur.