Dolar 15,9013
Euro 16,7454
Altın 926,14
BİST 2.394,83
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Diyarbakır 29°C
Açık
Diyarbakır
29°C
Açık
Per 24°C
Cum 25°C
Cts 29°C
Paz 25°C

HAYATIN İÇİNDEN ŞEHRİ ÇIKAR NE KALIR? (2)

HAYATIN İÇİNDEN ŞEHRİ ÇIKAR NE KALIR? (2)
A+
A-
22.01.2018
664

Şehir Araştırmaları’nı yaparken her şehri farklı yönleriyle ele almaya çaba harcadık. Seksen bir ilin gezi rehberini, mutfak kitabını, yayınlanmış yıllıklarını, çıkmış salnâmelerini, tarih, kültür, sanat, inanç olmak üzere onlarca madde başlığı altında toplamaya gayret ettik. Yirmi-otuz kişiden bir ekibin üstesinden kalkamayacağı bir görevi, sorumluluğu tek başımıza vazife bildik. Ne özel yayınevlerinin katkısını gördük ne holding desteği istedik. Hiçbir şekilde proje hazırlamadık. Resmî manada girişimlerle bu oluşuma destek aramadık. Arzuladığımız yazdıklarımızla yaptıklarımızla ortaya koyduğumuz çalışmamızın kabul edilmesiydi. Bulunduğumuz ilin sayısız yetkilisine konuyu açtık, ziyaretler gerçekleştirdik, Şehir Araştırmaları Merkezi’nin önemini anlattık.

Düşüncenin güzel olduğunu kendilerinden duyduk, iltifatla karşılandık. Sonuçta kendileri yapmadıkları takdirde çabamızın bir mana taşımadığının altını çizenlerle karşılaştık.

Biz, başkasının gölgesinde kalmadan, çalışmamızın herkesçe paylaşılmasını istemiştik. Bir mekân bulamayışımızın sıkıntısını dile getirdikçe, bu işin devletçe ya da belediyelerce üstlendiğinde devamlılığını söyleyen varlıklı isimlerle karşılaştık.

Hazırlıklarımızı ulaşım aracından kameraya, kitaptan dergiye, gazeteden fotoğrafa varan doğrultuda tamamlamaya çalıştıkça umutlarımız tükendi. Fuarlara katıldık, çalışmalarımızla. Birçok ulusal ve uluslararası sempozyuma katıldık, davet aldık. Üzerinde durduğumuz Şehir Araştırmaları oldu. Birçok ili gezip dolaştık.

Şehir konulu yazılarımızda yeri geldikçe farklı illere ait düşüncelerimizi belirterek, sadece bir şehre ait saptamalarımızı aktarmayacağız. Çünkü Şehir araştırmalarımız seksen bir ili ve yüz dünya şehrini içine almaktadır.

Şehir araştırmalarını yazılı-basılı kaynakları bir araya getirme beraberinde sözlü tarih araştırmaları yanında tarihi eserleri yanında o şehrin değerleriyle bir arada yerinde araştırıp incelemek zorundayız. Bu çalışmaları yerinde ve hakkıyla yerine getirebilmek, tek kişinin yapabileceği iş değildir. Ekip ruhuyla maddî ve manevî destek olmadan yürütülen çalışmalar, belli bir noktaya getirilip istenilene ulaşma kalıcılığa sahip olmaz.

Şehir araştırmalarını içine alan çalışmalarımız, şehirlerle ilgilidir. Şehirleri içine alan çalışmalarımız, kendi çizgisinde iki-üç kişinin çabasıyla sürmektedir. Ekip ruhuyla bu çalışmalar sürdürülse ve maddî-manevî destek olmuş olsaydı, otuz sene içinde bir araya getirilecek kaynak sayısı en azından yüz bin rakamına ulaşabilirdi. Biz bu rakama, gazete-dergi ve fotoğraf sayısını dahil etmiyoruz.

Sanal ortamda teneffüs penceremiz olan Şehir Araştırmaları Merkezi sayfasında sınırlı da olsa bazen çalışmalarımızı paylaşırken, paylaşımlarımızı eleştiren, daha çok araştırma bekleyen dostlarımız olmuştur. Günümüzde bu ideale gönül vermiş ve yaşamını bu sevdaya adamış olarak, kurumlarla kuruluşlardan destek almamış olmanın avantajıyla övünmekteyiz. Gölgesi üzerimize düşmeyen kişilerin bizimle eleştiri sınırını aşan tartışmaları olmamış değildir.

Zaman zaman kaynak olarak katkı sunan, bir kitaptan onlarca kitaba kadar destek veren dostlarımızı unutmamız mümkün değildir. Liste halinde oluşturduğumuz bu dostlarımıza vefa borcumuz merkezin açılışında kendilerini açılışa davet etmek, kendilerine şükran belgesini sunmak, kendilerini ağırlamak olması gerekendir.

Her çıkan eseri, kaynağı takip etmek, satın almak oldukça maddî kaynak ister. Bizim basımı tükenmiş eserlere yönelişimiz, yeni kaynakları takip etmediğimiz anlamını taşımamaktadır. PDF Şehir Araştırmaları Merkezi yoluyla ulaşılması güç eserleri bir araya getirmeye çalışmamız, yıllar öncesini bulmaktadır. Binleri bulacak yazma eseri de içine alan çalışmamız, belirttiğimiz sıkıntılar sebebiyle tamamlanamamaktadır.

Bir üniversite biriminin, holdingin, kendi rüştünü ispat etmiş kurumların ve kuruluşların yapması gereken çalışmaları, kısıtlı imkânlarla gerçekleştirmenin zorlukları içinde boğuşsak bile, yaptığımız işten mutluluğu, ileride merkezin açılışında kaynaklara binlerce kişi ulaştığında yaşayacağız, elbette.

Kaleme aldığımız eserler, okuyucu bulduğunda kuşkusuz merkezimizin yeni kaynaklara ulaşımını sağlamaktadır. Nitelikli okurun kütüphanesinde mütevazzî yapısıyla  bu kitaplar, hem şehirleri hem de bir merkezin kuruluşunun dayanaklarını makalelerle ele almaktadır. Birçok konferansımızın, sempozyum bildirimizin yerini bulduğu bu eserleri temin etmeniz, yorulduğumuz anlarda bizim için apayrı öneme sahiptir.

Bizim çizgimiz, çabamız bu merkezin ülkemizin belli başlı kurumları arasında yerini bulmasıdır. Biz yaşlandığımızda ya da öldükten sonra önemi kavranacak çalışmanın devamını getirecek olanlar, bunu miras bırakacağımız gençler olacaktır. Ticarî kaygıya sahip olmadan, sadece memleket ve ülke tanıtımını amaçlayan çabamızda ateşe bir damlacık suyu gagasında taşıyan serçe kuşunun bile katkısını unutmayacağız.

Ne dersek diyelim, mezar taşımızda “Bu hasretle öldü!..” denilse, ruhumuz muazzez kılınır. Başka beklentimiz yok, dediğimiz husus için.

Esenlikle sağlıkla

 

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.