Dolar 15,9622
Euro 16,9209
Altın 950,61
BİST 2.372,35
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Diyarbakır 25°C
Açık
Diyarbakır
25°C
Açık
Sal 25°C
Çar 28°C
Per 31°C
Cum 33°C

İNSAN HAYATINI HİÇE SAYMIŞLAR

İNSAN HAYATINI HİÇE SAYMIŞLAR
A+
A-
26.03.2018
450

AHMET BEŞENK

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığının yayınladığı taklit ve tağşiş listesi dün önceki gün açıklandı ve dünden bu yana Diyarbakır’ın en çok konuştuğu konu oldu. Vatandaşlar ‘Yediğimiz gıdalar ne kadar sağlıklı?’ sorularını gündeme getirirken Diyarbakır’dan da 2 mekanın incelemesinde tek tırnaklı hayvan eti emaresi tahliller sonucu çıkınca vatandaş artık her yere şüpheyle yaklaşır oldu. Sosyal medyada da büyük tepki toplayan tek tırnaklı hayvan etinin gıdalarda kullanılıyor olması vatandaşlar tarafından denetimlerin daha yaygın ve yoğun şekilde yapılması talebini de gündeme getirdi. Vatandaşlar denetimlerin daha geniş ve kapsamlı bir alana yayılarak artırılarak yapılmasını istiyor. Yayınlanan listenin üst kısmında yer alan ‘Kişilerin hayatını ve sağlığını tehlikeye düşürecek şekilde’ ibaresi ise tehdidin ne denli büyük olduğunu gözler önüne sermeye yetiyor.

Önceki gün Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından taklit veya tağşiş (ürünün içine başka madde katmak) yapıldığı kesinleşen, aralarında et ve et ürünleri, süt ve süt ürünleri, bitkisel yağ, bal, takviye edici gıdalar, çikolata ve enerji içeceğinin yer aldığı 173 firmaya ait 282 parti ürün kamuoyuna açıklandı.

Açıklamada teşhir edilen firmalar arasında Diyarbakır’dan da iki firmanın olması büyük tepkilere neden oldu. Hemen, hemen her inceleme neticesinde Diyarbakır’dan bazı firma isimlerinin de kara listede yer alması her defasında vatandaşı daha fazla karamsarlığa itiyor.

Genel itibari ile vatandaşlar yapılan denetimlerin çok az firmada yapıldığına dikkat çekerek incelemelerin daha yaygın bir taba yayılmasını ve kapsamının genişletilmesini istiyor.

Bakanlık tarafından yapılan açıklamada Diyarbakır’dan adı verilen iki firmanın etlerinde incelemesinin sonucunda tek tırnaklı hayvan etine rastlandığı belirtilirken özelliklede vurgulanan ‘Kişilerin hayatını ve sağlığını tehlikeye düşürecek şekilde’ ibaresi tehlikenin boyutunu da gözler önüne seriyor.

Özellikle benzer açıklamaların olduğu dönemlerde vatandaşın yemek yiyecekleri yerlere endişe ile yaklaştıkları gözlenirken çok sayıda vatandaş ta dışarıda yemek yemekten korku duyduklarına vurgu yapıyorlar.

Diyarbakır’da büyük tepkilere neden olan ve insanların hayatını büyük riske eden usulsüzlük ile ilgili olarak vatandaşlar ise şu tepkileri veriyorlar:

Macit Baysan: Ne bu ya şakası bile iyi değil, birde marka gözüküyor. ALLAH belâlarını versin, şimdi millet et yemeye de korkar.

Mehmet Bayram: İnsan sağlığı ile ve dini ile oynayan vicdansızlar bunlar. Biran evvel denetimler artırılmalı ve gereken cezaları almalını istiyoruz. Bu tür mekanları işletenleri şiddet ve nefretle kınıyorum.

Sabire Baysal: Maalesef Türkiye’nin her yerinde bu gibi rezilliği duyuyoruz. 10 gün önce bizim Buradaki S… Et Restorantta 160 kg at eti yakalandı. ALLAH’larından bulsunlar, yıllardır güvendiğimiz yer. Öbür dünyada hesap verirler her şey paramı? Yazıklar olsun böyle insanlara

Alaaddin Kılıç Kahvaltı: Diyarbakır da denetim daha da yükseltilmeli, ticareti etkileyecek tabi ki, lokanta sektörünü daha fazla etkileyecek. Maalesef dürüstlük kalmadı.

Fatma Coşar: İnsan sağlığı ile oynamak bu kadar kolay mı? Bu tür kanı bozuk insanlar da ALLAH korkusu da olmaz. Kul hakkını nasıl ödeyecekler? Maalesef artık dışarıda yemek yemeğe korkuyoruz.

Vatandaşlar tarafından büyük endişeye neden olan açıklamayla ilgili olarak Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı yaptığı açıklamada şu ibarelere yer verdi: “5996 sayılı ‘Veteriner Hizmetleri, Bitki Sağlığı, Gıda ve Yem Kanunu’ ve bu Kanun kapsamında hazırlanan, ‘Gıda ve Yemin Resmi Kontrollerine Dair Yönetmelik’ gereğince; laboratuvar sonucuyla taklit veya tağşiş yapıldığı kesinleşen gıdaları üreten/ithal eden; kişilerin hayatını ve sağlığını tehlikeye düşürecek şekilde bozulmuş, değiştirilmiş gıdaları üreten ve/veya satan firmanın adı, ürün adı, markası, parti ve/veya seri numarasını içeren bilgiler kamuoyunun bilgisine sunulmaktadır.

Bakanlığımızın yürüttüğü resmi kontroller ve firmaların otokontrol sistemlerine ek olarak bu uygulamamız ile; – Tüketicinin sağlığı ve menfaatinin korunması, – Sektörde haksız rekabetin önlenmesi, – Tüketiciler aracılığıyla firmalar üzerinde bir denetim mekanizması oluşturulması ve – Firmaların ‘güvenilir gıda üretimine teşvik edilmesi amaçlanmaktadır.Söz konusu uygunsuzlukların tespit edilmesinde; Bakanlığımızca yürütülen denetimlerin yanında, tüketiciler tarafından yapılan ihbar, şikâyet, BİMER ve Alo 174 Gıda Hattı başvuruları neticesinde gerçekleştirilen denetimlerin de büyük payı olduğu açıktır. Bu bakımdan tüketicilerin bu başvurularını sürdürmeleri, halkımızın sağlığının korunması yönündeki çalışmalarımız için büyük önem taşımaktadır. Taklit, tağşiş yapıldığı veya ilaç etken maddesi ilave edildiği tespit edilen toplam 173 firmaya ait 282 parti ürünü Bakanlığımız internet sitesinde kamuoyunun bilgisine sunulmuştur. Böylece ilk kamuoyu duyurusunun yapıldığı 2012 yılından bu yana 769 firmaya ait 1605 parti ürün tüketicilerin bilgisine arz edilmiştir. Gıda konusunda kamu otoritesi olan Bakanlığımız, yasalarla verilmiş tüm yetkileri tereddütsüz kullanarak gıda güvenilirliğinin sağlanmasına ve tüketicinin korunmasına yönelik çalışmalarını aralıksız olarak ve büyük bir titizlikle sürdürmektedir.

NOT: Tek tırnaklı olarak tabir edilen hayvanlar: at, eşek, zebra ile bunların melezleri olan katır, bardo ve zebroit gibi tırnak yapısı bir bütün parçadan oluşan hayvanlardır.

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından, taklit veya tağşiş yapıldığı kesinleşen, aralarında et ve et ürünleri, süt ve süt ürünleri, bitkisel yağ, bal, takviye edici gıdalar, çikolata ve enerji içeceğinin yer aldığı 173 firmaya ait 282 parti ürün kamuoyuna açıklandı.Gıda sektörü üzerine satış yapan bazı firmaların ürünlerinde tek tırnaklı ve domuz eti olduğu da tespit edildi. Diyarbakır’da ise, gıda üzerine çalışan iki işletmede tek tırnaklı hayvan eti tespiti yapıldı.” deniliyor.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.