SON DAKİKA

İRAN’DA, KORONA VİRÜS VAKALARI ARTARKEN HAYAT NORMALLEŞİYOR

Bu haber 03 Haziran 2020 - 9:00 'de eklendi ve 8.795 kez görüntülendi.

Son 24 saat içerisinde 3 bin 117 yeni tip korona virüs (Covid-19) vak’asının görüldüğü İran’da kırmızı olarak belirlenen eyaletler dışında hayat tamamen normale döndü.
İran’da günlük bazda yeni tip korona virüs (Covid-19) ölü sayısında dalgalanma devam ederken vak’a sayısında ise artış yaşanıyor. Son 24 saat içerisinde 3 bin 117 vak’a ile 64 ölümün gerçekleştiği İran’da hayatın tamamen normale döndüğü görülüyor. Toplu taşıma araçlarının yoğun olarak kullanıldığı başkent Tahran’da, halktan zorunlu olmadıkça dışarı çıkmamaları istenirken, alışveriş ve iş merkezlerinin açılmasıyla birlikte şehirde trafik ve kalabalıklar görülmeye başlandı.
Ülkede günlük bazda korona virüs vak’alarında artış gözlemlenirken hal sosyal mesafe kuralını hiçe saydı. Yasakların kalkmasıyla birlikte Tahran’nın önemli alışveriş merkezleri ve meydanlarında yoğun trafik ve kalabalıklar oluştu. Sosyal mesafe kurallarına uymayan Tahranlıların büyük bir kısmının maske takmadığı dikkat çekti.
Sağlık Bakanı: “Ya yok edeceğiz ya da tekrar aktif olacak”
İran Sağlık Bakanı Said Nemeki, korona virüs ile mücadelenin halk tarafından ciddiye alınmamasından üzüntü duyduğunu söyleyerek, “Korona virüsü ya yok edeceğiz ya da tekrar aktif hale gelecek” uyarısında bulundu.
Ülke genelinde Ramazan Bayramı sonrasında beyaz eyaletlerde sosyal mesafe önlemleri ve yasaklar kaldırılmıştı.
BANGLADEŞ’TE KORONA VAKASI 50 BİNİ GEÇTİ
Bangladeş’te yeni tip korona virüs (Covid-19) vaka sayısı 50 bini aştı.
Bangladeş’te son 24 saatte 2 bin 911 yeni vak’a ile ülkede toplam vak’a sayısı 52 bin 445’e yükseldi. Bangladeş yeni vakalarla dünya genelinde korona salgınından en fazla etkilenen 21’inci ülke oldu. Ülkede 8 Mart ilk korona vak’ası görülürken alınan tedbirler nedeniyle Mayıs ayına kadar Covid-19 kontrol altında tutuldu. Ancak son 1 ay içerisinde tedbirlerin gevşetilmesi sonucu günlük vak’a sayısı binin üzerine çıktı. Son 5 günde 10 binden fazla korona virüs vak’ası tespit edildi.
Bangladeş Sağlık Bakanlığı Yetkilisi Prof. Nasima Sultana, “Son 24 saatte ülke genelinde yaptığımız testler sonucunda 2 bin 911 kişinin korona testi pozitif çıktı. Bu sayıyla birlikte günlük olarak, ilk vak’anın görüldüğü 8 Mart’tan bugüne kadar en fazla vak’anın görüldüğü gün bugün oldu. Yeni vak’alarla ülkede toplam vak’a sayısı 50 bini aştı. Son 24 saatte hayatlarını kaybeden 37 kişi ile toplam ölü sayısı ise 709 oldu. Son 24 saatte yaptığımız 12 bin 704 testi ile toplam yaptığımız test sayısı ise 333 bin 7 oldu” ifadelerini kullandı. Nasima, son 24 saatte 523 kişinin iyileştiğini dile getirerek, toplam iyileşenlerin sayısını ise 11 bin 120 olarak açıklandı.
Öte yandan, Bangladeşli sağlık uzmanları yeni tip korona virüsün en üst noktasının ülkede henüz yaşanmadığını belirtirken, yapılan test sayısının yeterli olmadığı vurguladı.
Sokağa çıkma yasağının kaldırıldığı ülkede 30 Mayıs’tan itibaren okul ve sınırlı toplu taşıma araçları haricinde tüm kamu kurumları ve özel sektördeki iş yerleri açıldı. Bilet ücretinde yüzde zam 80 yapılırken, her iki koltuktan 1’i kullanılacak. Şehir içi ve şehirler arası ulaşım araçlarında belirtilen tedbir kurallarının hiçe sayıldığı gözlemlendi.
FRANSA’DA NORMAL HAYATA DÖNÜŞÜN İKİNCİ AŞAMASI BUGÜN BAŞLADI
Korona virüs salgınında normalleşme adımlarını tek tek atan Fransa, bugün itibari ile ikinci aşamaya geçti.
Korona virüs salgını kapsamında çeşitli önlemler alan Fransa, vaka sayılarındaki düşüle birlikte kontrollü olarak normal hayata dönüyor. Fransa, bugün itibariyle normalleşme sürecinin ikinci aşamasına geçti. Normal yaşama dönüşün ilk aşaması olan 11 Mayıs’tan beri uygulanan 100 km sınırlandırılmasına bugün son verilmesiyle, Fransızlar artık izin almadan ülke içerisinde yolculuk yapabilecek.
Covid-19 Salgınıyla mücadele çerçevesinde kapalı olan restoran, bar, kafeler de kapılarını açtı. Yeşil bölgelerde bulunan bu mekanlar 10 kişiden fazla olmamak kaydıyla içeriye müşteri alabilecek. Paris’in de içinde bulunduğu turuncu bölgedeki müşteriler sadece teraslarda kabul edilecek. Kafe içerisinde de terasta da masalar arasında en az bir metrelik mesafe bırakılacak.
Paris’te bulunan restoranlar, bar ve kafeler imzalayacakları bir şartname karşılığında teraslarını büyütebilecekler. Bu şartname çerçevesinde müzik çalmak, gürültü yapmak yasaklanırken mekanlar en geç yerel saat 22.00’de mekanlar kapılarını kapatacak.
Bazı müzeler ve tarihi mekanlar açılırken. Louvre, Le Grand Palais gibi müzeler ile Chateau de Fontainebleau gibi büyük çapta kalabalıkların toplandığı mekanların açılışı Temmuz ayına bırakıldı. Yeşil bölgelerde bulunan tiyatro, sirk, konser salonları, gösteri salonları açıldı. Turuncu bölgede bulunanlar ise 22 haziran gününe kadar kapalı tutulacak. Ülke genelindeki tüm sinema salonları da 22 Haziran tarihinden önce açılmayacak.
Ülke genelinde park, bahçe ve plajlar halka açılırken turuncu bölgelerde bulunan parklarda maske kullanımı tavsiye ediliyor. Yine bu bölgelerde park ve bahçelerde insanların 10 kişiden fazla bir arada toplanması yasak. Yeşil bölgelerde bulunan lunapark, eğlence ve oyun parkları 5 bin kişi geçmemek kaydıyla hizmete açıldı. Turuncu bölgelerde ise parklar, eğlence ve oyun parklarının açılışı ise 22 Haziran sonrasına bırakıldı. Dünyaca ünlü eğlence Merkezi Paris’teki Disneyland ise kapalı kalmaya devam edecek.
Yeşil bölgelerde tüm okullar açılırken turuncu bölgelerde ortaokulların son iki sınıfları ile liseler henüz açılmadı. Şehirler arası yolcu taşıyan tren ve hızlı trenlerde uygulanan 2 koltuktan biri boş bırakılacak. Trenler 24 Haziran’dan itibaren yüzde 100 kapasiteyle yolcu taşıyabilecek.
Tüm ülkedeki toplu ulaşım araçlarında maske taşıma zorunlu. Paris’te belli saatlerde toplu taşıma araçlarıyla seyahat edenler işverenlerden alınan yolculuk belgesi bulundurma mecburiyeti bulunuyor. Yüzme havuzu, jimnastik kulüpleri, spor salonları yeşil bölgelerde 2 Haziran itibariyle açılabilecek. Turuncu bölgelerde ise bu yerler ancak 22 Haziran’dan sonra hizmete girecek.
Yine kolektif sporlar tüm ülkede 22 Haziran tarihine kadar yasaklanırken, profesyonel sporcular bugünden itibaren antrenmanlarına başlayabilecek.
GURBETÇİLER TÜRKİYE’DEKİ TATİLLERİNİN

14 GÜNÜNÜ EVLERİNDE KARANTİNADA GEÇİRECEK
Avrupa’da yaşayan gurbetçiler, Türkiye’nin aldığı korona salgını önlemleri kapsamında tatillerinin 14 gününü evlerinde karantinada geçirecek.
Korona virüs önlemleri kapsamında yurt dışından Türkiye’ye gelen Türk vatandaşlarının 14 gün boyunca evlerinde karantina altına alınması kararı gurbetçileri üzdü. Seyahat yasaklarının kaldırılmasının ardından Türkiye’ye gitmeyi planlayan gurbetçiler, 14 günlük karantina kararının kaldırılmasını talep ediyor.
Seyahat yasağının kaldırılmasının ardından Türkiye’ye gitmeyi planladığını anlatan Emrullah Akın, “Biz 4 haftalığına karayoluyla izne gideceğiz. Bir haftasını yollarda geçireceğiz. İki haftasını da Türkiye’de evimizde karantina altında geçireceğiz. Eğer karantina uygulaması kalkmazsa bizim Türkiye’ye gitmemizin bir anlamı kalmıyor” diyerek izinlerinin büyük bir kısmında tatil yapamayacaklarını ifade etti.
Türkiye’yi tercih edecek yabancı turistlere otellerinde 14 gün karantina uygulanıp uygulanmayacağını soran Ahmet Çelik ise, “Eğer yabancı turistlere 14 günlük otel karantina uygulaması yapılacaksa kimse ülkemize gelmez. Karantina turistlere uygulanmayacaksa gurbetçilere uygulanması çifte standart olur. Bu uygulama da bizi yaralar. Bizi Covid-19 taşıyıcısı gibi görmeleri bizi üzer” ifadelerini kullandı.

KORONA NEDENİYLE TEN RENGİ DEĞİŞEN ÇİNLİ DOKTOR HAYATINI KAYBETTİ
Çin’de yakalandığı korona virüs nedeniyle ten rengi koyulaşan Çinli doktor Hu Weifeng, hayatını kaybetti.
Çin’in Wuhan kentinde korona virüs salgını Wuhan Merkez Hastanesi’nde tıbbı ekiplerle korona karşı mücadele veren bir ürolog olan Hu Weifeng korona virüsünden hayatını kaybetti. Korona virüs nedeniyle ten rengi koyulaşan Hu Weifeng, 4 ay süren tedaviyi başarılı bir şekilde tamamlayamadı. korona Hu’nun virüsün karaciğeri neden olduğu büyük hasar sonucu ten renginin koyulaştığı ifade edilmişti.
Doktor Hu Weifeng’ın Cuma günü hayatını kaybettiği ifade edilirken Çin Devlet Televizyonu Çinli doktorun vefatını bugün duyurdu. Hu Weifeng, korona virüs sonucu Wuhan Merkez Hastanesi’nde hayatını kaybeden 6.doktor oldu. Wuhan Merkez Hastanesi, Hu’nun ölümü hakkında henüz resmi bir açıklama yapmadı.
Daha önce Hu Weifeng ‘nın arkadaşı olan ve aynı hastaneden çalışan Çinli doktor Li Wenliang korona virüs sonucu 6 Şubat’ta Wuhan Merkez Hastanesi’nde vefat etmişti. Li Wenliang , korona virüsünü salgınını ile ilgili ilk uyarıları yapan Çinli doktor olarak biliniyor.
Öte yandan korona virüse yakalanan Kardiyolog Dr. Yi Fan’ın da korona virüs nedeniyle ten rengi koyulaşmıştı.
JAPONYA 4 ÜLKEYE SINIRLARINI AÇMAYA HAZIRLANIYOR
Korona virüs salgını nedeniyle uygulanan seyahat kısıtlamalarını kademeli olarak sona erdirmesi beklenen Japonya, Tayland, Vietnam, Avustralya ve Yeni Zelanda’dan iş seyahati nedeniyle gelenlerin ülkeye girişine izin vermeye hazırlanıyor.
Korona virüs salgınının ardından 111 ülke ve idari bölgeye yönelik seyahat kısıtlaması uygulayan Japonya, ülkede hayatın yavaş yavaş normale dönmesiyle sınır tedbirlerini hafifletmeye hazırlanıyor. Hükümet kaynaklarından edinilen bilgiye göre, ilk etapta Tayland, Vietnam, Avustralya ve Yeni Zelanda’dan iş seyahati nedeniyle gelenlerin ülkeye girişine izin vermesi beklenen Japonya, ziyaretçilere yapılacak 2 farklı Covid-19 testinden negatif sonuç verme şartı koşacak. Ülkeye girişleri halinde yalnızca ticari faaliyetleri için gerekli olan otel, fabrika, ofis gibi alanlarda bulunmaları istenecek ziyaretçilerden toplu taşıma kullanımından kaçınmaları talep edilecek.
Vatandaşlarının Japonya’ya girişine izin verilmesi beklenen 4 ülkenin Tokyo ile olan güçlü ticari ilişkileri nedeniyle seçildiği belirtildi. Ayrıca ülkelerde Covid-19 enfeksiyonlarının kontrol altına alınmış olmasının da bir diğer etken olduğu ifade edildi.
Japonya, korona virüs salgını ile mücadele kapsamında Şubat ayı itibariyle sınırlarını 111 ülke ve idari bölgeden gelen deniz aşırı ziyaretçilere kapatmış, kendi vatandaşlarına da söz konusu ülkelere seyahat etmeme çağrısında bulunmuştu.
İSPANYA’DA SON 24 SAATTE KORONADAN CAN KAYBI YAŞANMADI
İspanya’da son 24 saatte korona virüse bağlı can kaybı yaşanmadı.
Korona virüs salgını nedeni ile zor günler geçiren İspanya’dan sevindiren haber geldi. İspanya’da son 24 saatte korona virüse bağlı can kaybı yaşanmadı. Ülkede korona verilerinin haftalık olarak güncellenmeye başlanmasının ardından yeni veriler bugün açıklandı. İspanya Sağlık Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, son bir haftada 35 kişinin korona virüs nedeni ile hayatını kaybettiği duyuruldu. Bakanlık, son 24 saatte ise koronaya bağlı can kaybı yaşanmadığını açıkladı. 17 özerk yönetimden 8’inde son bir haftadır korona virüse bağlı can kaybı tespit edilmediği belirtilen açıklamada, son 24 saatte 71 yeni korona virüs vakası tespit edildiği, toplam vaka sayısının 239 bin 638’e yükseldiği kaydedildi.
İspanya’da bugüne kadar 27 bin 940 kişi korona virüs nedeniyle hayatını kaybetti. Öte yandan İspanya hükümeti, 14 Mart’tan bu yana uygulanan olağanüstü hal kararını 21 Haziran’a kadar son defa uzatmak için önümüzdeki günlerde meclisin onayına sunacak. İHA

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
----------------------------------------------------------------------------------------------------