Dolar 18,6336
Euro 19,4066
Altın 1.051,84
BİST 4.874,34
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Diyarbakır 12°C
Az Bulutlu
Diyarbakır
12°C
Az Bulutlu
Paz 14°C
Pts 12°C
Sal 10°C
Çar 14°C

Kalp Yetmezliği Zamanında Tedavi Edilmeli

Kalp Yetmezliği Zamanında Tedavi Edilmeli
8 Kasım 2022 13:52
A+
A-

Kalp yetmezliğinin kalbin, vücudun ihtiyaçlarını karşılayacak miktarda kan pompalayamamasından kaynaklandığını belirten uzmanlar, “Bu rahatsızlık zamanında tedavi edilmediği takdirde ilerleme gösterebilir ve çok daha tehlikeli bir hale gelebilir.” ifadelerini kullandı.

Akut ya da kronik olabilen kalp yetmezliği kalbin bir kısmını veya tamamını etkileyebileceğini belirten uzmanlar, kalp yetmezliğinin pek çok hastalık ve faktör yüzünden görülebileceğini ifade etti.

Kardiyoloji Uzmanı Doç. Dr. Ömer Uz konu hakkında şu bilgileri verdi:

“Kalp yetmezliği; kalbin, vücudun ihtiyaçlarını karşılayacak miktarda kan pompalayamamasıdır. Bu rahatsızlık zamanında tedavi edilmediği takdirde ilerleme gösterebilir ve çok daha tehlikeli bir hale gelebilir. Mesela kalp büyümesi olarak bildiğimiz rahatsızlığın en önemli sebeplerinden biri kalp yetmezliğidir. Vücudun ihtiyaçlarını karşılayamayan, karşılayamadığı için de sürekli daha çok çalışan kalp kasları; bir süre sonra anormal derecede büyürler. Bu da kalp büyümesi olarak bilinir. Kalp yetmezliği yalnızca kalbi değil diğer doku ve organları da olumsuz etkiler. Doku ve organlar, kalp tarafından gerektiği gibi beslenemedikleri durumda hasar görmeye başlarlar. Bu doku hasarları, çok ciddi hastalıklar olarak karşımıza çıkabilir.

Kalp yetmezliği neden olur ? Sebepleri nelerdir ?

Kalp yetmezliği nedenleri arasında en sık karşılaşılanları şunlardır:

Kalbi besleyen koroner damarlarla ilgili hastalıklar, kalpte ritim bozuklukları (aritmiler),kalp krizi geçirmiş olmak, doğumsal kalp hastalıkları, kalp kapak hastalıkları, diyabet (şeker hastalığı),tiroid hastalıkları,aşırı kilolar, obezite, alkol, uyuşturucu ve sigara kullanımı,kalp kası hastalıkları (kardiyomiyopati), kalp kası iltihapları (miyokardit) ve ilaç kullanımı sebebi ile görülen yan etkiler.

Bu hastalıklar sırasında meydana gelen durumların çoğu, kalp dokularına doğrudan zararlar vermektedir. Zarar gören dokuların çalışmaları doğal olarak aksayacak, verimleri düşecek bu da en nihayetinde kalp yetmezliğine yol açacaktır. Bu yüzden her zaman hatırlattığımız gibi kalp ve damar hastalıkları asla hafife alınmamalıdır. Bazı kişilerce zararsız görülen belli ritim bozukluğu çeşitleri bile tedavi edilmediklerinde veya kontrol altına alınmadıklarında zaman içerisinde kalp yetmezliğine yol açabilirler.

Kalp yetmezliği belirtileri nelerdir?

Fiziksel aktiviteler sırasında nefes nefese kalma.

Nefes darlığı.

Çabuk yorulma.

İştah kaybı.

Vücudun belli bölgelerinde ödem görülmesi sebebi ile ani kilo alımları.

Kalp ritminde düzensizlik.

El ve ayaklarda şişkinlik, ödem.

Yorgunluk hissi.

Öksürük.

Göğüs ağrısı.

Mide Bulantısı.

Çarpıntı.

Bu belirtilerin bazıları kalp yetmezliği sebebi ile görülürken bazıları ise kalp yetmezliğine de yol açan hastalıklar sebebi ile görülebilir. Bu belirtiler sebebi ile kalp yetmezliğinden şüphelenen bireylere, bir an önce bir kardiyoloji uzmanı ile görüşmeleri önerilir.

Tanısı nasıl konulur?

Kalp yetmezliği tedavisinde, diğer tüm hastalıklarda olduğu gibi tanılama süreci çok önemlidir. Bu süreçte hastaların genel muayeneleri yapılır. Hastalık öyküleri dinlenir, hastalara ailelerindeki kronik hastalıklar sorulur. Kalp yetmezliği sırasında pek çok tanılama yöntemine başvurulabilir. Bunlar arasında en çok kullanılanı ekokardiyografidir. Halk arasında ‘’eko çektirmek’’ olarak ifade edilen durum, budur.

Tedavisi nedir ?

Kalp yetmezliği tedavisi genelde çok yönlü bir tedavidir. Bu tedavinin detaylarına; hastanın genel durumuna, kalp yetmezliğinin ilerleme durumuna ve hastanın yaşına göre karar verilebilir. Kalp yetmezliği tedavisi sırasında hastalardan, yaşam tarzlarını düzenlemeleri istenir. Bu düzenlemeler kapsamına hastalara çok daha uygun ve sağlıklı bir beslenme programı hazırlanabilir. Sağlıklı beslenme düzeni, düzenli ve kişiye uygun bir egzersiz rutini ile desteklenebilir. Elbette kalp yetmezliği tedavisi yalnızca yaşam tarzı değişikliklerinden ibaret değildir. Tedavi sırasında hastaların durumuna özel olarak ilaçlar reçete edilir. Bu ilaçların düzenli olarak kullanılması; aksatılmaması ve unutulmaması önerilir.

Kalp yetmezliği hastalığı, bireylere ömürleri boyunca eşlik eder. Maalesef ki bu hastalığın kalıcı bir tedavisi yoktur. Ancak yukarıda bahsettiğimiz uygulamalar sayesinde hastalar çok daha uzun ve kaliteli bir yaşam sürebilirler. Kalp yetmezliği tedavisinde saydıklarımıza ek olarak 3 elektrotlu kalp pilleri (3 kablolu kalp pili) de tercih edilebilir. Buna da hastanın durumuna göre karar verilir.” İLKHA