Dolar 19,0324
Euro 20,5078
Altın 1.187,82
BİST 4.906,63
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Diyarbakır 18°C
Çok Bulutlu
Diyarbakır
18°C
Çok Bulutlu
Per 16°C
Cum 16°C
Cts 16°C
Paz 17°C

Kılıçaslan’ın Mezarı – (Ferda Taşçı’nın Yazısı)

13 Mart 2023 07:36

Anadolu tarihine ışık tutacak oldukça önemli bir haber, Diyarbakır’ın Silvan ilçesinden geldi. Uzun süredir bölgede varlığı bilinen ama yeri bu güne kadar tespit edilemeyen Anadolu Selçuklu Sultanı 1. Kılıçaslan’ın mezarının, 914 yıl sonra bulunduğuna dair..

Mezarın bulunuş hikâyesi, bir gazetecinin Diyarbakır Valiliğine gönderdiği ve mezarın Silvan’da olduğunu belirten bir mektupla başlıyor. Valinin talimatıyla Dicle Üniversitesi bünyesinde ivedilikle oluşturulan beş kişilik bir komisyon, hemen ilçeye giderek saha çalışması yapıyor, şehir dışından antropologlar da zaman zaman araştırmaya katılıyor. Önce ilçedeki mezarlıklar tetkik ediliyor, mezar olması muhtemel yerler inceleniyor, bu arada eski kaynaklar taranıyor ve yöre halkının bilgisi de değerlendiriliyor.

Sonrasında ilçe merkezinde bulunan Orta Çeşme adlı parkta yoğunlaşan kazıların 5. gününde, yerin iki metre derinliğinde Sultan Kılıçaslan ve kızı Saide Hatun için yapılan ve Kubbetü’s Sultan adıyla anılan türbe kalıntısına ve mezarlara ulaşılıyor.

Mezarla ilgili yapılan araştırmalarda ortaya çıkan antropolojik bulgularla, taşların Selçuklu süsleme formunda olmasına, yerli halkın anlattıklarına ve tarihi kaynaklara bakılarak, bulunan bu mezar tartışmasız Kubbetü’s Sultan olduğu belirtiliyor.

  1. Kılıçaslan, Anadolu fetihi Kutalmışoğlu Süleyman Şah’ın oğlu ve Anadolu Selçukluların ikinci sultanı, Atıyla Habur Çayı’nı geçerken üzerindeki zırhın ağırlığı yüzünden boğularak şehit olmuş.

Tarihi kaynaklar, sultanın naşının kıyıya vurduğu yerden alınarak, o dönemdeki Silvan valisi ve aynı zamanda 1. Kılıçaslan’ın atabeyi Humartaş Süleyman tarafından Silvan’a getirildiğini ve burada adına yapılan türbeye defnedildiğini aktarıyor bize.

Anadolu’nun yurt kalınmasında önemli rolü olan 1. Kılıçaslan’ın mezarının bulunuşu, bu büyük sultanın isminin yaşatılması açısından, önemli bir vefa örneği. Bu keşfin, aynı zamanda, Diyarbakır’ın kültür tarihine de ciddi katkı sunacak bir gelişme olduğunu söyleyebiliriz.