Dolar 9,5425
Euro 11,1458
Altın 552,13
BİST 1.522
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Diyarbakır 24°C
Sağanak Yağışlı
Diyarbakır
24°C
Sağanak Yağışlı
Cum 17°C
Cts 18°C
Paz 22°C
Pts 23°C

MEMİŞ VE EKİBİ BEYAZ LİSTEYE KARŞI

MEMİŞ VE EKİBİ BEYAZ LİSTEYE KARŞI
A+
A-
19.09.2018
127

Yunus Memiş idaresinde devam kararı alan Eğitim Bir Sen Diyarbakır şubesi sendika seçimlerinin startını da böylece vermiş oldu. Önceki dönemlerde tek liste halinde gidilen seçim bu yıl sürprizlere gebe. Oldukça kaliteli isimlerin de yer aldığı Beyaz Liste ile kapışacak olan Yunus Memiş ve ekibi ‘Zirveden Yeni Ufuklara yolculuk için yeniden adayız’ diyor. Beyaz liste ise açıklamasında Memiş ve ekibinin çalışmalarının yetersizliğinden şikayet ederek, ‘hali pür melalimizi kendimize yakıştırmıyoruz. Hamasetle, slogan atmakla, klikler, yandaşlar oluşturmakla sendikacılık yapılamaz.’ diyerek tepki koymuştu.

Her ne kadar Yunus Memiş ile birlikte yola devam kararı alan Eğitim Bir Sen Diyarbakır şubesinin mevcutta görev yapan ekibi 6. Olağan Kongre sürecinde yelkenleri yeni ufuklara açacaklarını söyleyedursunlar Beyaz liste yaptıkları açıklamada belli başlı kavramlar kullanarak mevcut yönetimin yetersizliğinden söz ederken aynı zamanda ‘Ayinesi iştir kişinin lafa bakılmaz’ diyerek çalışmalardan duydukları memnuniyetsizliği dile getirmiş ‘Hali pür melalimizi kendimize yakıştırmıyoruz’ sözüyle de mevcut durumu özetlemişlerdi.

Beyaz liste kendi ekseninde çalışmalarını yapadursun Eğitim Bir Sen Diyarbakır şubesi bir basın açıklaması yaparak mevcuttaki başkan Yunus Memiş ile yola devam kararı aldıklarını yine mevcut başkan Yunus Memiş’in ağzından deklere ettiler. İşte o açıklamadan bazı başlıklar:

‘YENİ UFUKLARA…’

“Türkiye’nin 81 ilinde aynı anda başlayan Demokrasi Şölenimiz tüm hızı ve heyecanıyla devam ederken aynı heyecan ve coşkuyu Diyarbakır’ımızda da başlatmış bulunuyoruz. Eğitim-Bir-Sen Diyarbakır 1 Nolu Şube Başkanı olarak Şube yönetim kurulu, ilçe teşkilatları, sendikanın zorunlu organlar kurulu ile yaptığımız istişareler neticesinde 6 Ekim-14 Ekim delegelik seçimi ile başlayacak olan süreçte sendikamızın Kasım ayında gerçekleştirilecek olan 6. Olağan Kongresinde ekibimle beraber yeniden başkan adayı olma kararı aldım. Seçim sürecinde tüm üyelerimizin katılımıyla demokratik bir ortam oluştururken gayemiz sendikacılığı; üyelerimiz, insanımız ve ülkemiz adına en iyi şekilde temsil etmektir. Bunun için faaliyet içinde olduğumuz Sendikacılığımızı, sorunları sahada gören, çözüm yollarını beraber arayan, ideallerle zorlayan aynı zamanda gerçeklerle de yüzleşen çözüm odaklı YENİ UFUKLARA taşıma derdindeyiz.”

‘SENDİKACILIĞI HER ALANA TAŞIMA GAYESİNDEYİZ’

“Diyarbakır’da sendikacılığı her alana taşıyarak üyelerimizin sosyal, özlük, ekonomik ve kültürel hakları için mücadele ettik, ediyoruz. Alanda söz sahibi olan, saygın ve etkili bir Sendikacılığın örneğini Diyarbakır’dan tüm dostlara gösterdik. Sendikacılığın köklerine bağlı, Mehmet Akif İnan üstadımızın değerler sendikacılığı ve Hıl ful Fudul

anlayışını genişleterek sendikacılığa yeni bir ivme kazandırdık. Geçmişin kazanımlarını geleceğe taşıyarak ve zenginleştirerek değişime ve yeniliğe açık bir sendikacılık anlayışı ile “Zirveden Yeni Ufuklara” yolculuk için yeniden adayız. Türkiye’de sendikal harekat ve sendikal Mücadele hep sol hareketlerin tekelinde varsayılan bir süreçte oluşturulan bu algı operasyonuna Sendikamızın kurucusu, dava ve misyon adamı Rahmetli Mehmet Akif İnan karşı bir duruş sergilemiştir. Türkiye’de İslami kesim devletin kadrolarında hep öteki görüldüğü bir süreçte bu köhnemiş ve yozlaşmış çarka karşı inançları ile ve İslam ile yoğrulmuş kültürel değerleri yeniden ikame eden bir sendikal hak ve emek mücadelesini yürüten Rahmetli Mehmet Akif İnan’ı bir kez daha huzurlarınızda Rahmetle ve Minnet ile yad ediyorum. Ruhun şad olsun Ey çağın soylu adam! Bizler yola çıkarken Bu Topraklarda Tarihe Şan ve Şeref ile damgasını vuran Kudüs Fatihi Selahaddin Eyyubi’nin Mücadele azmini, Şehid Şeyh Sait’in direniş destanını, Bediüzzaman Saidi Nursi’nin kararlı ve samimi hareketini kendimize prensip edindik.”

‘SENDİKAL MÜCADELEYİ BAŞLATIRKEN ÇOK GERİDEYDİK’

“Bizler Peygamberler ve Sahabeler diyarı Diyarbakır’ımızda Sendikal Mücadeleyi başlatırken Ülkenin diğer illerine göre oldukça gerilerdeydik. Ama bizler İslâmî davanın birer kutlu neferleri olan Sendikamızın değerli dava adamların bıraktıkları bu mücadele bayrağını daha yükseklere taşıma gayretiyle hareket ettik. Kararlığımız  hak ve emek mücadelemiz artarak devam edecek.

Sendikal Mücadele ederken kimseyi öteki görmeden Cemiyet, dernek, sivil kuruluş ve camia farkı gözetmeksizin tüm üyelerimize eşit mesafede duran Hıl ful Fudul anlayışıyla bir yaklaşım sergiliyoruz. Katılımcı, birlik ve beraberlik içinde kardeşlik ve samimiyeti ilke edinen farklılığı zenginlik bilen kimseyi kategorize etmeden, etiketlemeden tüm renkleri içinde barındıran  Siyah-Beyaz,Sarı-yeşil diye farklılaştırmadan kendilerini beyaz diğerlerini farklı bir renk tercihine sürükleme basitliğine ve ucuz sendikal anlayışına pabuç bırakmadan bizler ısrarla kardeşlik diyor ve tüm renkleri bünyesinde barındıran gökkuşağı ile kucaklayan bir sendikal mücadele azmini tercih ediyoruz.”

‘NELER Mİ YAPTIK?’

“Bizler bugünkü zaferi yapmış olduğumuz güzel ve hayırlı hizmetler ile elde ettik. Neler mi yaptık?

Halka tepeden bakan Halkı hiçbir şekilde muhatap almayan bürokrasinin dayatmacı zihniyetine karşı etkin bir şekilde mücadele verdik.

Memur-Sen ve Eğitim-Bir-Sen Diyarbakır Şubesi olarak Değerlerimizi sahiplendi. Okullarda Seçmeli Kuran’ı Kerim, Peygamberimizin Hayatı, Temel Dinî Bilgiler ile Kürtçe ve Zazaca dersleri için adeta seferber olduk.

Memleketin ve Bölgenin Kâbusu haline gelen 6-8 Ekim olaylarında inisiyatif alarak bu insanlık dışı terör baronların bölgemiz ve ilimiz için sinsi ve hain planlarını kararlı bir mücadele ile akamete uğrattık.

Başörtüsüne karşı direnç gösteren 28 Şubat zihniyetine karşı ilk defa Diyarbakır’da fiili bir durum oluşturarak bu yasakçı anlayışı mahkum ettik.

Dağa kaçırılan öğrencilerimizin annelerinin eylemine ilk olarak biz destek vererek Belediye önünde basın açıklaması yaptık, annelerimizin dertleriyle dertlendik.

Bölgeyi dış mihrakların talimatı ile dizayn etmeyi planlayan çukur ve barikat eylemlerini lanetlerken bu süreçte başta Sur ilçe mağdurları olmak üzere bölge geneli terör mağduru binlerce aileye koli gıda ve diğer ihtiyaç malzemelerini bizler dağıttık.

Hain Darbe planlarını daha 17-25 Aralık evresinde Türkiye’de ilk defa Bizler Diyarbakır’da Adliye önünde basın açıklaması yaparak kirli ve hain sinsi planlarını Türkiye Kamuoyuna duyurduk.

Tüm memurlara Hac izni ve Cuma namazı düzenlemesini Diyarbakır olarak bizler teklif ettik ve üzerinde ısrarla durarak bunu toplu sözleşmede imza altına alınmasını sağladık. Ayrıca tüm okullara mescit yapmak ve mescidi düzenleme çalışması başlattık,epey mesafe aldık ve hala bu çalışmalar tüm hızıyla devam ediyor.”

‘ŞUBEMİZİ DE DİYARBAKIR’IN YETKİLİ SENDİKASI YAPTIK’

“Diyarbakır ve Sendikacılığımız tarihinde ilk kez ekibimle beraber Diyarbakır Eğitim-Bir-Sen 1 Nolu Şubemizi de Diyarbakır’ın yetkili sendikası yaptık. Bunun gururu ve onuru içindeyiz. Hakkı ayakta tutarak, doğruyu, iyiyi ortaya koyanlar var diyerek sıkıntı, baskı ve zorluklarla büyük emekler veren “Kim var?” diye seslenildiğinde, sağına, soluna bakmadan “Ben varım!” diyen dava arkadaşlarımızın emeğiyle Diyarbakır’ın en büyük sendikası olduk. Sendikacılığı bu şekilde teşkilatımızla birlikte zirveye taşıdık ve YENİ UFUKLAR için tüm üyelerimizden tekrar yetki ve sorumluluk için destek istiyoruz.

Sendikamızı, dirliğimizi, birliğimizi güçlendirmek için seçim sürecinin demokrasi şöleni havası içinde geçmesini, Diyarbakır Eğitim camiasının gıpta ile yad edeceği bir ortamda olmasını ve daha hayırlı hizmetlere vesile olması dileğiyle Diyarbakır Eğitim Camiasına ve hepimize hayırlı olmasını Yüce Allah’tan dilerim. Allah azze ve celle yar ve yardımcımız olsun.” AHMET BEŞENK

 

 

 

 

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.