SON DAKİKA

MESCİD-İ AKSA’NIN AÇILMASI İÇİN HAZIRLIKLAR YAPILIYOR

Bu haber 28 Mayıs 2020 - 9:10 'de eklendi ve 2.048 kez görüntülendi.

İsrial’in işgali altındaki Kudüs’te bulunan Mescid-i Aksa, korona virüs salgını kapsamında ibadete kapatılmıştı. Filistin İslami Vakıflar İdaresi Mescid-i Aksa’nın bu hafta sonu açılması bekleniyor. Filistinli yetkililer Mescid-i Aksa’nın açılma kararı ardından son hazırlıklara başladı. Mescid-i Aksa’da temizlik ve sterilizasyon çalışmaları gerçekleştirildi.

Filistin’de korona virüs salgını kapsamında ibadete kapanan Mescid-i Aksa’da açılması öncesinde sterilizasyon çalışmaları yapıldı.

Mescid-i Aksa Vakfı Müdürü Şeyh Ömer el-Kisvanı, 4 gün önce yaptığı açıklamada Mescidi Aksa’nın Ramazan Bayramı’ndan bir hafta sonra açılacağını duyurmuştu.
Filistin İslami Vakıflar İdaresi tarafından, korona virüs salgını ile mücadele kapsamında 22 Mart tarihinde Mescid-i Aksa’nın ibadete kapatılması kararı verilmişti ancak Mescid-i Aksa’da ezan okunmasına devam edilmişti. Mescid-i Aksa’da sadece Filistin İslami Vakıflar İdaresi çalışanları sosyal mesafe kuralına uyarak namazlarını kılmıştı.
POLONYA’DA MASKE ZORUNLULUĞU KALKIYOR
Polonya, korona virüs nedeniyle aldığı önlemleri bir aşama daha gevşetiyor. Buna göre, 30 Mayıs tarihinden itibaren kamuya açık alanlarda maske takma zorunluluğunun kaldırılması kararlaştırılırken, 6 Haziran’da da aralarında sinema, tiyatro, fitness salonu gibi pek çok mekanın yeniden açılacağı belirtildi.
Polonya Başbakanı Mateusz Morawiecki, Sağlık Bakanı Lukasz Szumowski, Ulusal Miras ve Kültür Bakanı Piotr Glinski ile birlikte düzenlediği basın toplantısında korona virüs dolayısıyla aldıkları önlemlerde bir takım gevşemeye gidileceğini açıkladı. İyileşen hasta sayısındaki artışa bağlı olarak bu kararı aldıklarını belirten Mateusz Morawiecki, kamuya açık alanlarda maske takma zorunluluğunun 30 Mayıs Cumartesi günü itibarıyla kaldırılacağını söyledi. Kafe, restoran ve kuaför salonu gibi kapalı mekanlarda da sosyal mesafe kuralının gözetilmesi kaydıyla maske takmanın artık zorunlu olmayacağını ifade eden Morawiecki, buna karşılık insanların birbirlerine daha yakın mesafede olacakları toplu taşıma araçları, market, kilise ve sinema gibi mekanlarda maske zorunluluğunun devam edeceğini bildirdi. Gastronomi mekanları ve devlet dairelerinde işlerini gören vatandaşlar için getirilen kişi sayısı sınırlamasının da kalkacağını aktaran Mateusz Morawiecki, kafe ve restoranlarda masalar arası 2 metrelik mesafe ile her müşteriden sonra masanın dezenfekte edilmesi kuralının devam edeceğini belirtti.

AZERBAYCAN’DA KORONADAN CAN KAYBI 54’E YÜKSELDİ
Azerbaycan’da korona virüs nedeniyle hayatını kaybedenlerin sayısı 54’e, ülke genelinde vaka sayısı 4 bin 568’e yükseldi.
Azerbaycan Bakanlar Kuruluna bağlı Korona Virüs Operasyon Karargahı tarafından yapılan açıklamada, 165 kişide daha korona virüs tespit edildiği, 71 ve 63 yaşındaki 2 kişinin ise hayatını kaybettiği bildirildi. Ayrıca açıklamada, 78 kişinin de iyileşerek taburcu edildiği kaydedildi.
Son verilerle birlikte, ülkede toplam vaka sayısı 4 bin 568’e yükselirken, korona virüs tespit edilen 54 kişi hayatını kaybetti, 2 bin 897 kişi ise taburcu oldu.
Azerbaycan’da 3 bine yakın kişi karantinada tutuluyor ve bugüne kadar 280 binden fazla korona virüs testi yapıldı.
ALMANYA FİZİKSEL TEMAS UYGULAMASINI 29 HAZİRAN’A KADAR UZATTI
Almanya’da fiziksel temas kuralının süresi 29 Haziran’a kadar uzatıldı.
Almanya, korona salgını kapsamında ülke genelinde uygulanan fiziksel temas kuralının süresini 29 Haziran’a kadar uzattı. Eyaletler ise bölgelerindeki salgının seyrine göre karar alma yetkisini kullanabilecek. Korona salgınına karşı 16 eyaletin farklı uygulamalar istemesi nedeniyle yaşanan anlaşmazlığa karşı Sağlık Bakanı Jens Spahn, Federal ve eyalet hükümetlerinin tek hedefinin yeni vaka sayılarını azaltmak ve kontrol altında tutmak olduğunu açıkladı.
Federal ve eyalet hükümetleri tarafından anlaşmaya varılan fiziki temas kuralının yanı sıra 6 Haziran’dan itibaren açık alanda en fazla 10 kişi ya da iki hane halkı kamuya açık alanda bir araya gelebilecek.
Bavyera eyaletinde ise 15 Haziran’dan itibaren ise sıkı hijyen ve mesafe kuralları çerçevesinde tiyatro, sinema ve konser gibi kültürel faaliyetlere başlanacak. Tiyatro, sinema, konser gibi açık havada yapılan etkinliklere en fazla 100 kişi gidebilecek. Kapalı alanlarda yapılacak kültürel faaliyetlere ise en fazla 50 kişi katılabilecek.
Öte yandan Bavyera hükümeti kabinesi, 8 Haziran’dan itibaren açık havuzlar, spor salonları, dans okulları ve rehabilitasyon tesislerinin açılacağını, antrenmanların açık havada ve 20 kişiye kadar olan gruplarda yapılabileceğini duyurdu.
İRAN’DA KORONA VİRÜS NEDENİYLE SON 24 SAATTE 56 KİŞİ ÖLDÜ
İran’da son 24 saatte korona virüs nedeniyle 56 kişinin daha hayatını kaybetmesi sonucu salgında ölenlerin sayısının 7 bin 564’e, vaka sayısının ise 141 bin 591’e yükseldiği belirtildi.
İran Sağlık Bakanlığı Sözcüsü Kiyanuş Cihanpur, ülkedeki korona virüs vakalarına ilişkin son istatistikleri paylaştı. Son 24 saatte 2 bin 80 kişinin korona virüs testinin pozitif çıktığını söyleyen Cihanpur, salgın nedeniyle 56 kişinin de hayatını kaybettiğini ifade etti. Cihanpur, son verilerle birlikte ülkedeki toplam onaylanmış vaka sayısının 141 bin 591’e, ölenlerin sayısının ise 7 bin 564’e yükseldiğini açıkladı. Ülkede toplam 110 bin 176 hastanın virüsü yenerek taburcu olduğunu aktaran Cihanpur, 2 bin 551 kişinin ise durumunun ağır olduğunu ve yoğun bakımda tedavi gördüğünü belirtti.

JAPON HÜKÜMETİNDEN “SEYAHATA ÇIK” KAMPANYASI
Japonya’da hükümet, Covid-19 salgını nedeniyle durma noktasına gelen turizmi canlandırmak için, ülke içinde tatile çıkacak vatandaşlarına günlük 20 bin yen (yaklaşık bin 250 lira) destek sağlamaya hazırlanıyor.
Korona virüs salgını ardından ilan edilen ve yaklaşık 2 ay süren OHAL sonrası hayatın yavaş yavaş normale dönmeye başladığı Japonya’da hükümet, salgın nedeniyle büyük darbe alan turizm sektörü için çıkış yolu arıyor. Hükümet kaynaklarından edinilen bilgiye göre, “seyahate çık” kampanyası başlatmaya hazırlanan Japonya, 1.35 trilyon yenlik (yaklaşık 85 milyar lira) proje kapsamında ülke içinde seyahat edecek olanlara günlük 20 bin yene varan (yaklaşık bin 250 lira) devlet desteği sağlayacak.
Temmuz ayında başlaması beklenen uygulama ülkedeki seyahat acentelerinden ya da geleneksel tarzdaki “Ryokan” otellerinden yapılacak rezervasyonları kapsayacak. Konaklama yapılacak tesisin yakınındaki restoran ve mağazalarda geçerli olacak indirim kuponlarıyla birlikte tatil masrafının yarısını karşılayacağı öğrenilen hükümet, turizm sektöründe meydana gelen talep daralmasının önüne geçmeyi hedefliyor.
Öte yandan kampanyanın yurt dışından ülkeye gelecek turistlerin seyahat masraflarını kapsamayacağı ifade ediliyor.

İTALYA’DA POMPEİİ ANTİK KENTİ YENİDEN ZİYARETÇİLERE AÇILDI
İtalya’da yeni tip korona virüs (Covid-19) salgını nedeniyle 2 aydan fazla bir süre kapalı olan dünyaca ünlü antik kenti Pompeii, yeniden ziyarete açıldı.
Yeni tip korona virüs salgınında kademeli olarak normale dönüş sürecinin başladığı İtalya’da 2 aydan fazla bir süre kapalı bulunan dünyaca ünlü antik kenti Pompeii, kapılarını yeniden ziyaretçilere açtı. Ülkede Kolezyum’dan sonra turistler tarafından en çok ilgi gören Pompeii’de ziyaretçilerin girişte ateşleri ölçülerek, belli bir rotayı takip ederek gezmeleri gerektiği ifade edildi. Ünlü antik kentin tamamının 9 Haziran’da açılacağı belirtildi.
Haziran ayına kadar yabancı turistlerin İtalya’ya girişi yasaklanırken, yetkililer yerli turist ile turizmi yeniden canlandırmaya çalışıyor.
Pompeii, yaklaşık 2 bin yıl önce Vesuvius yanardağının patlaması sonucunda volkanik küller altında kalmış, kentte yaşayanlar ve eşyaları küle gömülüp zamanla taşlaşmıştı.

“REMDESİVİR’DEN UMUT VAAT EDEN SONUÇLAR ALDIK”
İngiltere Sağlık Bakanı Matt Hancock, Remdisivir adlı antiviral ilacın yeni tip korona virüs (Covid-19) tedavisi gören bazı hastalarda deneneceğini bildirdi. Bakan Hancock, “İlaçtan şimdiden umut vaat eden sonuçlar aldık” dedi.
İngiltere Sağlık Bakanı Matt Hancock, gerçekleştirdiği basın toplantısında Ebola virüsünün tedavisinde kullanılan Remdisivir adlı antiviral ilacın ülkede yeni tip korona virüs (Covid-19) tedavisi gören bazı hastalarda deneneceğini açıkladı. İlaçtan şimdiden umut vaat eden sonuçlar aldıklarını ve ilacın iyileşme süresini 4 gün kısaltabileceğini ifade eden Hancock, “Bu büyük ihtimalle kriz başladığından bu yana korona virüs tedavisinde ileriye doğru atılan en büyük adım” şeklinde konuştu.
İngiliz Bakan, “Bunlar erken adımlar ama bilimi desteklemeye ve vaat eden projeleri desteklemeye kararlıyız. Anlayacağınız üzere en büyük yararı sağlayabileceği bu tedavinin kullanılmasına öncelik vereceğiz” dedi.
ABD’DE KORONA VİRÜSTEN ÖLENLERİN SAYISI 100 BİNİ AŞTI
Yeni tip korona virüs (Covid-19) salgınının merkez üssü ABD’de bilanço ağırlaşıyor. Dünyada en çok ölüm ve vaka sayısına sahip ABD’de virüs nedeniyle hayatını kaybedenlerin sayısı 100 bin 30’a yükseldi. Ülkede toplam vaka sayısı ise 1 milyon 713 bin 245’e ulaştı.
ABD’de salgından en çok etkilenen eyalet olan New York’ta vaka sayısı 372 bin 494, ölü sayısı 29 bin 310’a yükseldi. New York’un ardından en fazla vakanın kaydedildiği New Jersey eyaletinde ise hayatını kaybedenlerin sayısı 11 bin 192’ye, vaka sayısı ise 157 bin 106’ya ulaştı. ABD’de en fazla vakanın görüldüğü eyalet sıralamasında üçüncü sırada yer alan Illinois’de ise Covid-19 vaka sayısı 112 bin 17 olarak kayıtlara geçerken, 4 bin 884 kişi hayatını kaybetti. California eyaletinde vaka sayısı 96 bin 925’e, ölü sayısı 3 bin 809’a yükseldi. Massachusetts eyaletinde vaka sayısı 93 bin 271’e, hayatını kaybedenlerin sayısı 6 bin 416’ya yükseldi. Pensilvanya eyaletinde vaka sayısı 72 bin 706 olurken, virüse bağlı can kaybı sayısı 5 bin 184’e yükseldi. Teksas’ta vaka sayısı 56 bin 693 olarak kaydedilirken, hayatını kaybedenlerin sayısı ise bin 542’ye ulaştı. Michigan’da vaka sayısı 54 bin 881’e ulaşırken, hayatını kaybedenlerin sayısı 5 bin 240 olarak açıklandı.
ABD genelinde korona virüs salgınının başlangıcından bu yana toplam 468 bin 669 kişinin iyileşerek hastanelerden taburcu edildiği kaydedildi. Ülke genelinde 17 bin 147 kişinin sağlık durumunun kritik olduğu aktarılırken, şu ana kadar toplam 15 milyon 271 bin 109 Covid-19 testi yapıldığı açıklandı.
ABD’de Covid-19’a bağlı ilk ölüm 1 Mart’ta Washington eyaletinde gerçekleşmişti. İHA

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
----------------------------------------------------------------------------------------------------