Dolar 18,6408
Euro 19,6351
Altın 1.075,92
BİST 5.005,30
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Diyarbakır 11°C
Parçalı Bulutlu
Diyarbakır
11°C
Parçalı Bulutlu
Paz 10°C
Pts 8°C
Sal 10°C
Çar 11°C

MEVLÜT MERGEN KİMDİR – (İhsan Özdemir’in Yazısı)

4 Ekim 2022 07:37

Geçen hafta hayata gözlerini yuman Gazetemiz köşe yazarı Mevlüt Mergen Ruhun Şad olsun, yolun açık olsun, değerli insan.
Diyarbakır’ın yetiştirdiği önemli değerlerden biri olan aynı zamanda gazetemizde köşe yazarlığı yapan Araştırmacı-Yazar Mevlüt Mergen 1942 yılında Diyarbakır’ın ‘’Sur’’ ilçesinde dünyaya geldi. Kendi ifadesine göre doğum tarihi resmi kayıtlarda 1944 yazılmış olsa da bu tarihten en az iki yıl önce dünyaya gelmiştir. Anne ve Babası tarafından ‘’muhacir’’ bir ailenin çocuğudur.
Baba tarafından Malazgirtli olan Mergen, anne tarafından Erzurumludur. Çarlık ordusundan Doğu Anadolu’yu ele geçirmek üzere harekete geçtiği yıllarda yaşanan toplu göçler sırasında babası Şahabettin Efendi çocuk yaşta olmasına rağmen Malazgirt’ten Diyarbakır’a hicret etmiştir.
Görevi gereği Bitlis’te bulunan Erzurumlu Redif Yüzbaşısı Hüseyin Haki, Bitlis’te Veli bağlarında Ermeniler tarafından Şehit edilince, zorlu kış aylarına rağmen annesi Saadet Hanım Bitlis’ten ailesi ile birlikte Diyarbakır’a göç etmiştir.
Mevlüt Mergen, Şahabettin Efendi ve Saadet Hanımın evliliklerinden dünyaya gelmiştir. Savaş yılları olması, ülke ekonomisini çökertmiş olmasının doğurduğu ekonomik sıkıntı sebebiyle mektep çağına gelmesine rağmen ilk mektebe gönderilmemiştir. Ancak içinde büyük bir okuma arzusu olan Mergen, küçük yaşlarda hem ailesine yardımcı olmak, hem de okumayı öğrenmek için bir çok mesleklerde kısa sürelerde ‘’çırak’’ olarak çalışmış, bir arkadaşının tavsiyesiyle o yıllarda 1953 yılın da yayın hayatına henüz başlamış olan ‘’Demokrat Yeni Yurt’’ gazete ve matbaasına çırak olarak girmiştir.
Matbaacılık mesleğini seven Mergen, önce müvezzilik yaparken caddelerdeki dükkanların tabelalarını heceleyerek okumasını ilerletmiş, çok geçmeden mesleğe ‘’kalfa’’ olmuş, daha sonra ‘’usta’’ olarak anılmıştır.
Matbaacılık mesleğini iki yıl askerlik süresi dahil olmak üzere tam 14 yıl sürdürmüş, Diyarbakır Dicle Üniversitesi’nden ‘’matbaa teknisyeni’’ olarak emekli olmuştur.
Mevlüt Mergen askere gitmeden önce 1964 yılında evlenmiş ve bir çocuk babası olarak 1965 yılında gittiği askerlik dönüşü bir zaman daha ‘’Yeni Şark Postası’nda’’ çalışırken bunun böyle sürmeyeceğini, resmi bir kuruluşta çalışması gerektiğini düşünerek, hiç olmazsa bir ilk mektep diploması alması gerektiği kanaatine vararak ‘’hariçten’’ ilk mektep sınavına girerek ilkokul mezunu olmuştur.
1969 yılında Ankara Üniversitesine bağlı olarak kurulan Diyarbakır Tıp Fakültesinde açılacak olan matbaaya ‘’mürettip’’ kadrosuyla kurucu personel olarak 1970 yılında girmiş ve yine daha sonra hariçten olmak üzere ‘’ortaokul’’ ve ‘’lise’’ diplomalarını da almıştır.
Mergen bir ifadesinde: ‘’Biz soframızda ve mutfağımızda hep kanaat kaşığını kullandık, ekonomik durumu bizden kötü olanları düşünür, halimize hamd ederdik. Bu günlere gelişimizde yüce Allah’ın yardımını hep gördüğümüzü ifade etmeliyim’’
1953 yılında çırak olarak çalıştığı gazetede ‘’yazıda mı yazamam?’’ diyerek 2005 yılında ‘’Yeni Yurt’’ Gazetesinde köşe yazıları yazmaya başladım, bu arada şiirlerinin bir kısmını da bu gazetede yayınlamıştır.
Mergen’in yazıları ve şiirleri geniş bir okuyucu kitlesi tarafından takdirle karşılanmış, gazetedeki söyleşişleri daha geniş halk kitlesine erişmesini sağlayacak olan ‘’TRT Gap Radyosu’’nda kendi sesinden yayınlanmıştır. On yıla yakın bir zaman radyo sohbetlerinin sürdüğü Mergen’in şiirleri bir dostu tarafından İstanbul’da kitaplaştırılmıştır.
Mergen yalnız Yeni Yurt gazetesinde değil, Diyarbakır Haber, Özgür Haber ve Öz Diyarbakır gazetesinde köşe yazıları yazmaya devam etti. Vefat ettiği gün Öz Diyarbakır gazetesine son yazısını göndermişti. 29 Eylül Perşembe 2022. Son yazısı 30 Eylül 2022 Cuma günü yayınlandı. Ama o hayat gözlerini yummuştu.
Mergen’in yayınlanmış kitapları; Sende arıyorum Diyarbekir’i, (şiir) 2007
Manzum (şiirsel) Diyarbakır Hikayeleri 2008
Bibi’nin Diyarbakır Feryadı 1-2 – 2009
Peygamberler ve Sahabeler Şehri Sevdam Diyarbakır (anılar ve şiirler) 2014
Ben küçemi özledim (anılar ve şiirler) 2017
Gamzedeler köprüsü (Roman) 2019
Allah seni gittiğin yerde mahcup etmesin, Ruhun şad olsun değerli üstat.