Dolar 16,6768
Euro 17,5452
Altın 975,20
BİST 2.490,24
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Diyarbakır 34°C
Açık
Diyarbakır
34°C
Açık
Çar 37°C
Per 37°C
Cum 37°C
Cts 36°C

‘O İHMAL ETTİĞİNİZ GENÇLER BİRGÜN BİZE DÖNER’

‘O İHMAL ETTİĞİNİZ GENÇLER BİRGÜN BİZE DÖNER’
A+
A-
20.03.2018
366

AHMET BEŞENK

‘Diyarbakır’da hızla yaygınlaşan günlük Kiralık evler, hem fuhuş’a hem de uyuşturucu partilerine ev sahipliği yapıyor diye duyumlar alıyoruz. Bu anlamda toplumun kanayan bu yaraları birbirini tamamlayan sorunlar olarak karşımızda duruyor’ diyerek her platformda gençlerin toplum için ne denli önemli olduğuna vurgu yapan Yeşil Yıldız Bağımlılık ve Mücadele Derneği Diyarbakır Şube Başkanı Yahya Öğer, topyekûn harekete geçilmesi gerektiğinin çok önemli olduğuna vurgu yapıyor.

Özellikle gençlerin bilinçlenmesi, daha aydın ve kötü alışkanlıklardan uzak yeni bir neslin yetişmesi noktasında olağanüstü gayretler sarf eden Yeşil Yıldız Bağımlılık ve Mücadele Derneği Diyarbakır Şube Başkanı Yahya Öğer, dur durak bilmeden çalışmalarına devam ediyor.

Madde bağımlılığının sürekli ivme kazanmasının büyük tehlikelere gebe olduğunu hatırlatan Öğer, Günlük kiraya verilen evlerinde bağımlılığın ve ahlaki erozyonun mimarları arasında olduğuna dikkat çekiyor.

‘GÜNLÜK KİRALIK EVLERDE UYUŞTURUCU ALEMLERİ YAPILIYOR DİYE DUYUYORUZ’

“Günlük kiraya verilen evler denetimsizdirler ve ne olup bittiği bilinmez. Bu anlamda İstanbul, Ankara ve diğer büyük şehirlerde terörle ilintilendirilerek yapılan operasyonlar neticesinde bir mücadelenin olduğunu biliyoruz. Diyarbakır’da ise bu tarz evlerde özellikle fuhuş olayının gerçekleşmesi ile birlikte uyuşturucu partilerinin verildiği de söylenmektedir. Bu evler çok tehlikeli olmakla birlikte mücadele kapsamında ivedilikle ilgilenilmesi gereken yerlerdir.”

‘ÇOCUKLARIMIZI İHMAL ETMEMELİYİZ’

“Bağımlılıkla mücadelede çok zorlu dönemlerden geçiyoruz. Mücadelenin bir ayağı olan önleyici çalışmalarla beraber aynı zamanda yasal mevzuatın gözden geçirilmesi, denetleme mekanizmasının hakkaniyet çerçevesinde yapılması, tedavi ayağının hızlandırılması, kolluk kuvvetlerinin kamuoyunda oluşan müdahale etmiyor anlayışının bertaraf edilmesi, değerler eğitimine hız verilmesi gerekmektedir.

İhmal edilen, ötekileştirilen, maddi bir gözle geleceğini inşa etme peşinde koşan bir gençlik ile karşı karşıyayız. Gençlik bir taraftan hızlı bir şekilde sosyal medyanın ve teknolojinin eseri olurken öte tarafta Dünyada ve Türkiye’de özelde Diyarbakır’da sosyal ve sporsal alanların azlığından kaynaklı kültürel ve sanatsal çalışmalardan yoksun eğitimin yapısı  içinde büyümek zorunda kalmaktadırlar. Oysa unutulmamalıdır ki ihmal edilen gençlik imar edilen şehirleri yok edecektir.”

‘BAĞIMLI SAYISININ ARTMASI KENDİMİZİ GÖZDEN GEÇİRMEMİZE NEDENDİR’

“Bağımlılıkla mücadele alanda yapılması gereken gönüllü olarak sürdürülen bir çalışmadır. Bu anlamda ebeveynlere, eğitim kadrosuna ve diğer resmi kurumlara görev düştüğü kadar sivil toplum kuruluşlarını da görevler düşmektedir ama çalışmalara bakıldığında kâğıt üzerinde yapılmaktan öteye gitmeyen bazı yerlerle karşı karşıya gelmekteyiz. Hayali sayısal veri toplamaktan imtina etmelidir. Karşılığı olmayan çalışma rakamlarıyla kamuoyuna şirin gözükmekten ziyade birebir görüştüğü konuştuğu ikna ettiği birebir bağımlılık yapıcı maddelerin zararları anlatıldığı çalışmaların yapılması gerekmektedir. Yapılan çalışmalar çokluğuna baktığımızda bunun tam tersine bağımlılık yapıcı maddeleri kullanan gençlerin sayısının artması bizleri üretmektedir. Çalışmaları tekrardan bir gözden geçirmek zorundayız, eger bu  sayılar doğru ise bağımlılığı bireylerin sayısının bu kadar artmasında bir problem var, bir sıkıntı var, bir yerde bir yanlışlık var demektir.”

 ‘AMATEM ÇOK ÖNEMLİ’

“Diyarbakır genelinde ihale süreci biten ve aldığımız duyumlara göre kazması vurulan AMATEM’in  bir an önce bitirilmesi, AMATEM ile beraber aynı zamanda manevi rehabilitasyon merkezlerinin yaygınlaştırılması noktasında hem İslami sivil toplum kuruluşları hem diğer manevi değerleri taşıma kaygısını taşıyan kitleler Bu anlamda öncülük etmeli bu gençlerin elinden tutmalıdır. Bu gençleri bir anlamda madde bataklığından kurtarma noktasında mesai harcamalıyız.

450 bine yakın bir öğrenci profiline sahip olan Diyarbakır genelindeki gençlerimizin maalesef  onda birine dahi ulaşamamaktayız. Değerlerinden uzak, kültürüne yabancı, gelecek kaygısı taşımayan, gelecekle ilgili plan programı olmayan bir nesil ile karşı karşıya kaldığımızı görelim.”

‘O İHMAL ETTİĞİNİZ GENÇLER BİRGÜN KARŞIMIZA ÇIKAR’

“Yerelde özellikle Belediyelerde kayyumların atanması ile beraber çok ciddi manada altyapı çalışmalarının ve Peyzaj çalışmalarının yapıldığını şahit oluyoruz, elbette ki alkışlanacak çalışmalardır. Ancak sosyal dokuya dokunma adına gençlerle beraber çok ciddi manada çalışmalar yapılmalıdır. Çalışmalar yapılırken gençlerin bizim mahalleden olanlar, ötekiler ayrımı yapmaksızın bütün gençlere ulaşma noktasında biraz daha efor sarf etmeliyiz. Konuşmayan bir gençlik, kendisini ifade edemeyen gençlik, enerjisini sportif faaliyetlerde kullanmayan, kültürel ve sanatsal çalışmalara katkıda bulunmayan bir gençlik maalesef yarın yine önümüze taş atan, molotof yapan, küsen, kavgacı bir ruha sahip olan bir gençlik olarak karşımıza çıkacaktır. Çalışmalar yaparken sadece günü kurtarmanın peşinde değil aynı zamanda gelecek nesillere iyi bir dünya, iyi bir Diyarbakır’ı nasıl bırakırız planlamasını yapmak zorundayız.”

‘ESNAFLARIMIZ ÇOCUKLARA DAL-TANE SİGARA SATMAMALI’

“Özellikle küçük esnafın içinde bulunduğu maddi sıkıntıları görmemezlikten gelemeyiz ama bu zorlukları aşmak Çocuklara dal, tane sigara satarak ya da çocuklara çakmak gazı satışında bulunarak düzlüğe çıkma şanslarının olmadığını da bilelim.

Bu esnaflara yönelik eğitimler verilmeli maddi  anlamda  projeler yapılarak takviyeler sağlanmalı, ticaretlerini sürdürmeleri sağlanmalıdır.”

‘DENETİM YETERSİZLİĞİ ÇÖZÜLMELİ’

“Denetim yetersizliği ya da denetim sonrası cezai müeyyidelerin bazı kesimlere  uygulanmadığı, kurumların keyfiyetine bırakıldığı şaibesi ciddi rahatsızlık yaratmaktır. Diyarbakır genelinde maalesef hala sigara yasağının çok ciddi manada ihlal edildiğine şahitlik etmekteyiz.

Her şeyi merkezi hükümetten beklemek elbette ki çok insafsızca bir davranıştır. Gençlerin elinden tutmak, yerelde ihlallerin önüne geçmek, Halk Sağlığı bazlı çalışmalarda bulunmak için her defasında talimat almaya gerek duyulmamalıdır.”

‘İVEDİLİKLE ÖNLEM ALMAK ZORUNDAYIZ’

“Özellikle Diyarbakır’da uyuşturucu ticaretinin ve kumarın hızlı bir şekilde yayıldığını, toplumu dejenere ettiğini bilmek ve bu anlamda ivedilikle önlem almak zorundayız

Bağımlılık sadece bireysel anlamda mücadele edilmesi gereken bir hastalık değil toplumsal anlamda  mücadelenin ciddiyetle yürütülmesi gereken bir hastalıktır.”

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.