Dolar 18,5697
Euro 18,1983
Altın 995,03
BİST 3.276,76
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Diyarbakır 34°C
Açık
Diyarbakır
34°C
Açık
Sal 34°C
Çar 33°C
Per 32°C
Cum 29°C

ÖĞRENCİLERE GİRİŞİMCİLİK DERSİ

ÖĞRENCİLERE GİRİŞİMCİLİK DERSİ
A+
A-
18 Ocak 2018 00:03

TÜRKONFED’in gençleri girişimciliğe teşvik etmek amacıyla geçen yıl İstanbul’da hayata geçirdiği, bu yıl ise Anadolu’ya taşıyacağı STEM eğitimleri, ilk olarak Diyarbakır’da başlayacak. “Girişimde Yeni Ufuklar-STEM Anadolu” adıyla yürütülecek projenin ilk durağı olan Diyarbakır’da iki gün sürecek eğitimle liseli öğrenciler, girişimcilik dersleri alacak.

ABD Büyükelçiliği Küçük Ölçekli Hibe Programı tarafından finanse edilen, Genç Başarı Vakfı işbirliğiyle hayata geçirilen projenin Diyarbakır STEM Anadolu çalıştayı, DOGÜNSİFED ve DİSİAD ev sahipliğinde gerçekleştirilecek.

17 Ocak2018 / Diyarbakır- Türk Girişim ve İş Dünyası Konfederasyonu (TÜRKONFED), Türkiye’de genç girişimcilik eko-sistemi oluşturabilmek amacıyla geçen yıl İstanbul’da hayata geçirdiği STEM projesini, bu yıl ilk olarak Diyarbakır’dan başlatacak şekilde Anadolu’da da sürdürecek. ABD Büyükelçiliği Küçük Ölçekli Hibe Programı tarafından finanse edilen ve Genç Başarı Vakfı işbirliğiyle hayata geçirilen projenin Diyarbakır STEM Anadolu çalıştayı, Doğu ve Güneydoğu Sanayici ve İş İnsanları Dernekleri Federasyonu (DOGÜNSİFED) ve Diyarbakır Sanayici ve İş İnsanları Derneği (DİSİAD) ev sahipliğinde gerçekleştirilecek. Projenin Diyarbakır ayağı eğitim çalışmaları, DOGÜNSİFED ve DİSİAD toplantı salonlarında yapılacak.“Girişimde Yeni Ufuklar-STEM Anadolu projesi kapsamında verilecek eğitimlerden yıl içinde toplamda 160 lise öğrencisi yararlanacak. Türkiye’nin kronik sorunlarından biri olan işsizlikle mücadelede, gençlerin inisiyatif alabilmelerine olanak sağlayabilmek amacıyla başlatılan projeyle, sürdürülebilir kalkınmada gençlerin dinamizminin kullanılabilmesi hedefleniyor.

KADOOĞLU: “STEM ANADOLU İLE GENÇLERİMİZ, GİRİŞİMCİLİK KÜLTÜRÜYLE TANIŞIYOR”

İşsizlik mücadelede, gençlere eğitimle ulaşabilmenin ve onları geleceğe hazırlamanın Türkiye için elzem olduğunun altını çizen TÜRKONFED Yönetim Kurulu Başkanı Tarkan Kadooğlu, “TÜRKONFED’in en önemli çalışma alanlarından birisi girişimcilik. Bu nedenle özellikle genç girişimciliğini desteklemeyi oldukça önemsiyoruz. STEM Anadolu projesi sayesinde liseli gençlerimiz girişimcilik kültürü ile tanışıyor, ekonomiye önemli katkılar sağlayan şirketlerin üst düzey yöneticileriyle bir araya geliyor, hazırladıkları projelerinin beğenilmesi halinde finansal destekler alabilecekleri melek yatırımcılarla buluşabiliyor ve hayallerini gerçek kılabilmenin yöntemlerini öğrenebiliyorlar. Bu projeyle en büyük hedefimiz, gençlerimize kariyer ve geleceklerinin inşası için yeni ufuklar açabilmek. Çünkü inanıyoruz ki Türkiye’nin kalkınmasında gençlerimiz, çağa ayak uydurma kabiliyetleri, açık ve parlak fikirleri, teknolojiye olan yatkınlıklarıyla, ülkemizin parlak geleceği olacaklar” diye konuştu.

ÖZKILIÇ: “STEM ANADOLU FARKINDALIK YARATACAKTIR”

Diyarbakır başta olmak üzere Doğu ve Güneydoğu Anadolu’nun en önemli sorununun işsizlik ve eğitim olduğunu belirten DOGÜNSİFED Yönetim Kurulu Başkanı Aziz Özkılıç da, “Bölgemizin ve ülkemizin en önemli sorunu eğitim ve genç işsizlik. Gençlerimizin yaratıcı fikirlerinin ortaya çıkmasını sağlayacak platformların eksikliğini yaşıyoruz. Gençlerimizi geleceğin eğitim sistemi modelleri ile yetiştiremezsek, istediğimiz büyüme ve kalkınmada sürdürülebilirlik sağlamamız çok zor. TÜRKONFED’in gençlerimizi girişimcilik ile en temel düzeyde tanıştırması, STEM’i sevdirmesi ve fikirleriyle geleceğimizi şekillendirecek çalışmalara teşvik etmesi açısında önemsiyoruz. DOGÜNSİFED olarak bölgemizin kanayan yarası işsizlik, genç işsizlik ve eğitim noktasında STEM Anadolu projesinin bir farkındalık yaratacağına inanıyoruz” dedi.

BAYSAL: “YENİ ÇAĞIN EĞİTİM SİSTEMİ STEM ODAKLI GERÇEKLEŞİYOR”

Türkiye’nin kalkınması için eğitim sisteminin modern, çağdaş ve yenidünya gerçekleri dikkate alınarak uygulanmasının çok önemli olduğunu belirten TÜRKONFED Yönetim Kurulu Üyesive DİSİAD Başkanı Burç Baysal, şöyle devam etti: “Dünya artık teknolojinin getirdiği yeni bir süreci yaşıyor. Teknoloji sadece ekonomiyi, üretim süreçlerini ve iş yapma modellerini değil, bunları besleyen kaynak olan genç nesli donanımlı, üreten, girişimci ve yeni süreçlere kolay adapte olan yaratıcı bireyler olmasını sağlayan eğitim modellerini de kökünden değiştiriyor. Yeni dijital çağın eğitim sistemi STEM odaklı gerçekleşiyor. Diyarbakır’ın sosyo-ekonomik ve eğitim altyapısı düşünüldüğünde STEM Anadolu projesinin ilk eğitiminin Diyarbakır’da verilmesini iki kere önemsiyor ve destekliyoruz.”

“GENÇLERİN EĞİTİMİNE DESTEK OLMAYI SÜRDÜRECEĞİZ”

Proje kapsamında, gençlere bilim, teknoloji, mühendislik ve matematik temelli girişimcilik dersleri verildiğini de kaydeden Kadooğlu, “TÜRKONFED olarak, yarınımızı emanet edeceğimiz gençlerimizin eğitiminedestek olmayı sürdüreceğiz” dedi. Bu arada STEM projesiyle gençler, ‘geleceğin yenilikçilik odaklı girişimcileri’ olmaları yolunda cesaretlendirilirken, İngilizce ‘kök’ anlamına gelen ve Science (Fen), Technology (Teknoloji), Engineering (Mühendislik) ve Mathematics (Matematik) kelimelerinin baş harflerinin birleşiminden oluşan “STEM” alanlarında kariyere teşvik ediliyor. Öğrenciler, aldıkları eğitim sonrasında, projelerini melek yatırımcılara ve şirketlere sunuyor; hayallerini gerçekleştirebilmek üzere mentorlük desteği alabiliyorlar.   Kerem DOĞAN

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.