Dolar 16,5777
Euro 17,5644
Altın 971,74
BİST 2.529,26
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Diyarbakır 33°C
Açık
Diyarbakır
33°C
Açık
Sal 34°C
Çar 36°C
Per 37°C
Cum 36°C

‘ÖNCELERİ BATIYA VE AVRUPA’YA GİDİLİRDİ’

‘ÖNCELERİ BATIYA VE AVRUPA’YA GİDİLİRDİ’
A+
A-
19.04.2018
255

AHMET BEŞENK

2010 yılı verilerine göre sağlık turizminde dönen para 60 Milyon dolar. Ve bu paranın büyük ortakları ise Hindistan, Tayland ve Singapur. ‘Neden bizlerde sağlık turizminde söz sahibi olmayalım?’ diye soruyor Hakan Çoksüer. Kadın Doğum ve Tüp bebek Uzmanı Doçent Doktor Hakan Çoksüer, Diyarbakır’da dönem, dönem gerçekleştirdikleri eğitim seminerleri, toplantılar, konferanslar aracılığıyla bölgede çalışma yapan doktorlar olarak artık batı yerine Diyarbakır’da toplandıklarına dikkat çekiyor. Donanım ve eğitim olarak çok iyi bir noktaya gelindiğine işaret eden Çoksüer, sağlık turizmi noktasında Diyarbakır’ın artık iddialı bir konuma geldiğinin de altını çiziyor.

Sağlık alanında geçmişe şöyle bir baktığımızda en ufak gelişmeler ile ilgili bilgileri, eğitimi batı illerinden veya Avrupa ülkelerinden alırdık. Teknolojinin gelişmesi ve bölgede yetişen hekimlerin kalifiye olmamalı nedeniyle de artık bölge veya Diyarbakır merkezli eğitimler verir duruma gelindi. Kadın Doğum ve Tüp bebek Uzmanı Doçent Doktor Hakan Çoksüer, Diyarbakır’da dönem, dönem gerçekleştirdikleri eğitim seminerleri veya toplantılar aracılığıyla bölgede çalışma yapan doktorlar olarak bilgilendirme çalışmaları yapacak konuma geldiklerini belirterek artık kendi bölgelerinde de dünyaya örnek olacak çalışmalar yaptıklarına vurgu yaptı.

Uzun yıllar boyunca sağlık alanında kendine yetemeyen, bırakın yetmeyi bir neşter için bile günlerce bekleyen hastaların, sağlık alanındaki devrim niteliğindeki çalışmalar sonrası kalite çıtaları da yükseldi. Diyarbakır artık sağlık turizmindeki pastadan payını almak için kolları sıvadı ve oldukça donanımlı ve eğitimli hekimlerle adından söz etmeye başladı.

Bu kapsamda geçtiğimiz günlerde Kadın Doğum ve Tüp bebek Uzmanı Doçent Doktor Hakan Çoksüer idaresinde bölgedeki kadın doğum uzmanlarına, Diyarbakır’da infertilite (Kısırlık) konulu bir eğitim semineri verildi. Daha önce seminerler veya eğitimler için Diyarbakır dışına gitmek zorunda kaldıklarını belirten Çoksüer, artık kendine yeten, hatta bölgedeki diğer doktorlara eğitim veren bir duruma gelindiğine işaret ederek sağlık alanındaki turizmin önemine öncelikli olarak değindi.

Özellikle Tüp bebek alanında insanların çok uzun yıllar boyunca, büyük maliyetler ödeyerek başka şehirlere, hatta başka ülkelere giderek tedavi gördüklerini belirten Kadın Doğum ve Tüp bebek Uzmanı Doçent Doktor Hakan Çoksüer, bölgeden başka illere akan ekonomik kaybında çok yüksek olduğuna vurgu yaparak şunları söyledi: “Sağlık sektörü dünya genelinde 2010 yılı itibariyle 60 milyar dolarlık brüt kar getirdiği artık sır değil. Bu kazancın büyük bölümünü ise Hindistan, Tayland ve Singapur gibi ülkeler sektörün öncü ülkeleri olmuştu. 2008 yılından sonra sağlık sektörü noktasında ciddi atılımlar atılmış ve Ortadoğu ülkelerinin gözdesi haline geldi Türkiye. Daha önce bölgemizde bulunan doktorlarımız Batı illerine veya Avrupa’ya giderek eğitim alır ve bu seyahatler çok sık yapılırdı, artık durum değişti.” dedi.

Avrupa’da erkek kısırlığında uygulanan metotların Türkiye’de halen yaygınlaşmadan Diyarbakır’da da uygulandığını belirten Çoksüer, gerçekleştirdikleri seminere katılan doktorların bölgede hizmet ettiklerini ve normalde önceki yıllar olmuş olsa bu seminer için Batıya gitmeleri gerektiğine vurgu yaparak şunları söyledi: “Gerçekleştirdiğimiz toplantı hem erkek, hem de kadın infertilite (Kısırlık) konusunda bilgi ve becerilerini artık maksadı ile yapıldı. Bölgemizdeki tüm katın doğumcularımız katıldı toplantımıza, yeni teknolojileri ve bilgileri paylaştık. Daha önce bu tür toplantılar başka illerde yapılırdı. Artık kendimiz toplantılarımızı yapıp, bölgemizdeki doktorlarımıza katkı sunabiliyoruz” dedi.

DİYARBAKIR’DA KULLANILAN TEST YAKINDA TÜRKİYE’DE DE KULLANILACAK’

Tüp bebek tedavisi kapsamında erkek kısırlığında Avrupa’da yaygın olarak kullanılan SORP testinin de artık Diyarbakır’da kullanılacağınıda duyuran Çoksüer, bu test sayesinde sperm DNA’larında meydana gelen hasarı tespit edip uygun tedavi yöntemini yaşama geçirme imkanı bulduklarını belirtti.

Dünya’daki gelişmeleri bölgeden çok yakından takip ettiklerini belirten Hakan Çoksüer, yöntemin ilerleyen süreçte Türkiye’de de yaygınlaşacağını düşündüğünü vurgulayarak şunları kaydetti: “SORP testi çok önem arz etmektedir. Gitgide ülkemizde daha yaygın hale geleceğini düşünüyorum. Türkiye’de nadir merkezlerde uygulanmakta bu test. Biz kendi bölgemizde bu testi uygulayan kliniğiz. Çünkü artık güncel yöntemler arasında olduğu için ve bu yöntemin de başarı şansını artırdığını bilimsel çalışmalar gösterdiği için de bölgede biz bu yöntemi özellikle uyguluyoruz. Yöntem çok önem arz ediyor.” dedi.

 

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.