Dolar 18,6408
Euro 19,6351
Altın 1.075,92
BİST 5.005,30
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Diyarbakır 11°C
Parçalı Bulutlu
Diyarbakır
11°C
Parçalı Bulutlu
Paz 10°C
Pts 8°C
Sal 10°C
Çar 11°C

Öne Çıkmak İstemeyen Sanatçı Zülküf Altan – (İhsan Özdemir’in Yazısı)

10 Kasım 2022 07:56

Zülküf Altan, 1949 yılında Elazığ’ın Maden İlçesinde dünyaya geldi. İlk, Orta ve Liseyi Maden’de okudu. Küçük yaşlarda sesinin güzelliği ile Halk Müziğine olan ilgisinden dolayı öğretmenlerinin dikkatini çekti.

Ancak kendisini göstermeye, öne çıkmaya hevesi olmayan, mülayim bir yapısı vardı. Lise döneminde arkadaşları, Zülküf Altan’ın sesinin güzel olduğunu öğretmenlerine söylerler. Dersin konusu Yunus Emre’nin hayatı ve kişiliğidir. Öğretmen dersin ortasında Zülküf Altay’a ‘’Şol Cennetin Irmakları Akar Allah Deyu Deyu’’ ilahisini okumasını ister. Zülküf Altan, mahcup bir edayla, birazdan çekinerek, ilahiyi okur. Altan’ın güzel sesini çok beğenen öğretmeni gözyaşlarını tutamaz, ağlamaya başlar. ‘’Sende bu ses varken gözüm arkada kalmaz. Eminim sen, çok iyi yerlere gelecek ve büyük bir sanatçı olacaksın.’’ Diyerek hayranlığını dile getirir.

Altan müzik konusunda ilk etkilendiği kişi merhum babasıdır. Babasının çok güzel bir sesi vardır. Elazığ ve Diyarbakır’a ait türküleri, hoyratları, kasideleri mükemmel şekilde okuyan babası Mehmet Salih Efendi, aynı zamanda camilerde fahri olarak müezzinlik yapan, değerli bir âlimdir.

1967 yılında bası Hakk’ın rahmetine kavuşur. Babasının genç yaşta ölümü onu oldukça üzer ve psikolojik olarak küçük yüreğinde, derin bir iz bırakır.

Hem okumak, hem çalışmak zorunda kalır. Maden Bakır Fabrikasında işe girerek, çalışmaya başlar.

1969 yılında Samsun’da askerlik görevini yapar ve tekrar memleketine dönerek fabrikada çalışmaya başlar.

Ancak müziğe karşı olan ilgisi gün geçtikçe artarak devam eder. 1973 yılında Mahinur Plak Şirketi’ne iki tane 45’lik plak yapar. 1974 yılında memleketinden ayrılarak İzmit’e yerleşir. Bir yıl sonra İzmit’te PTT Kurumuna girerek memur olarak çalışmaya başlar.

1976 yılında İstanbul Radyosunun açmış olduğu sınava katılır. Sınavda ‘’Aşk Kalbimde Yer Almış’’ adlı türküyü seslendirir. Merhum Nida Tüfekçi ve Yücel Paşmakçı gibi dönemin en ünlü üstatları Jüri olarak Zülküf Altan’ın sesine hayran olurlar. Ve birkaç türkü ile bir hoyrat daha okumasını isterler.

Bir döneme damgasını vuran Türk Halk Müziğinin değerli üstatları Şark Bülbülü Celal Güzelses’i ve Elazığlı Enver Demirbağ’ı kendisine örnek alır.

1976 yılına İstanbul Radyosunda beraber çalıştığı Nida Tüfekçi, Mehmet Özbek, Ramazan Şenses, Necla Akben, Ömer Şan, Bilge Şan gibi dönemin önemli sanatçılarıyla programlara katılır.

1977 yılında çıktığı ilk TV programına değerli sanatçı Emel Sayın ile birlikte katılır.

Zülküf Altan programa çıkmadan önce makyajının yapılması için makyaj odasına çağrılır. Makyaj yaptırmak istemeyen Altan, ‘’Makyajı Kadınlar Yapar. Ben yaptırmam’’der. Bunu duyan Emel Sayın, bir kahkaha atarak ona doğru dönüp ‘’Doğu erkeği olduğun belli oldu’’der.

Zülküf Altan 2007 yılında, Meclis Haber Dergisi tarafından Kâhtalı Mıçı, Berdan Mardini ve Aydın Aydın ile birlikte yılın sanatçısı seçilir.

Altan, uzun hava okumada kendisini kanıtlamış ender sanatçılarımızdandır. 2013 yılında TRT’de 150 adet uzun hava okuyarak, bu konuda kırılması güç bir rekorun sahibi olarak TRT tarafından ödüle layık görülür.

2014 yılında TRT’den emekli olan Zülküf Altan, Evli ve Fırat adında bir erkek evlat babasıdır. Altan’ın Kültürümüze ve müziğimize yaptığı katkılar dolayısıyla teşekkürler.