Dolar 18,6451
Euro 19,6027
Altın 1.069,47
BİST 4.765,60
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Diyarbakır 13°C
Az Bulutlu
Diyarbakır
13°C
Az Bulutlu
Cum 13°C
Cts 12°C
Paz 9°C
Pts 9°C

(Röportaj) – Beyin Antrenörlüğüyle Beceriler Gelişiyor

(Röportaj) – Beyin Antrenörlüğüyle Beceriler Gelişiyor
4 Kasım 2022 11:15 | Son Güncellenme: 4 Kasım 2022 11:16
A+
A-

50 yıl önce askerler için geliştirilen beyin antrenörlüğü sistemi, Dr. Funda Demirel tarafından Türk toplumuna ve kültürüne uygun bir hale getirilerek, 10 yıldan fazla bir süredir, Türkiye’de ilk ve tek olan Beyin eğitim Merkezi Forbrain Learning Center çatısı altında, hem akademik hem de iş performansını artırmak isteyenlere sunuluyor.

(Öz Diyarbakır Gazetesi)

(Röportaj) – Jan BELEK – Bilişsel becerileri belirlemek ve geliştirmek vizyonuyla kurulan, araştırmacı ve uygulayıcı bir öğrenme merkezi olan “beyin eğitim merkezi” yetiştirdiği Beyin antrenörleri ile tüm Türkiye’de, hem akademik hem de iş performansını artırmak isteyen 5-21 yaş arasındaki okul çağı çocuklarına, gençlere, yetişkinlere, ileri yaş gruplarına, okullara ve kurumlara bilişsel becerileri geliştirme programları sunuyor.

Dünya’da 50 yıl önce beyin hasarı geçirmiş askerlerin beyin sağlığını geri kazanmaları için kullanılan bu sistem şimdilerde Türk toplumuna ve kültürüne uygun bir hale getirildi.

Beyin Antrenörlüğü semineri düzenlemek için Diyarbakır’a gelen Türkiye’nin ilk ve tek Beyin eğitim Merkezi olan Forbrain Learning Center’ın kurucusu Dr. Funda Demirel gazetemize özel röportaj verdi.

Aldığı eğitimlerden, Forbrain Learning Center’ı kurma fikrinin nasıl geliştiğine, ne tür çalışmalar yaptıklarına kadar merak edilen bütün sorularımıza sıcak bir sohbet havasında samimi cevaplar veren eğitim bilimci ve beyin Antrenörü Dr. Funda Demirel bu işin kendisini tesadüfen bulduğunu söyledi.

Kurucusu olduğu eğitim ve danışmanlık firmasında, öğrenmeyi öğretme, matematiksel zekâyı geliştirme, bilişsel becerileri geliştirme (Dikkat, yoğunlaşma, işleme hızı, hafıza, mantık ve akıl yürütme, görsel ve işitsel işleme, planlama, organizasyon vb.) konularında danışmanlık yapan Demirel; hayatında verdiği en önemli kararlardan bir tanesinin matematik okumak olduğunu belirtti.

Eğitim alanında doktora yapan ve eğitim bilimcisi olan Dr. Funda Demirel, öğrenmeyi öğrenmeye çalıştığını ifade ederek, bir fark yaratmak ve sistem kurmak için beyin antrenörlüğü yolculuğuna çıktığını söyledi.

Yabancı bir firmanın Türkiye temsilciğini alarak onu çok özgünleştirerek Türk toplumuna Türk kültürüne uygun hale getirip, çok farklı ürünler, programlar ve hizmetler hazırlayarak 10 küsur yıllık bir hikâyeyi oluşturduk diyen Demirel; “çocuklara gençlere ileri yaşa yönelik olarak ta çalışmalarımızı devam ettiriyoruz” dedi.

Türkiye’de kurduğu sistemin kendilerine ait olmadığını, beyin antrenörlüğü sisteminin Dünya’da 50 yıl önce beyin hasarı geçirmiş askerlerin beyin sağlığını geri kazanmaları için kullanıldığını ifade eden Demirel; “ben bu sistemi aldım Türk toplumuna ve kültürüne uygun bir hale getirerek, Forbrain Learning Center çatısı altında aldığı eğitimler ile beyin antrenörlüğü yapmaya hak kazanan yüzlerce arkadaşımızla bütün ülkede hizmet veriyoruz” diye konuştu.

Dr. Funda Demirel kurucusu olduğu forbrain Learning Center’ın tarihçesi ve çalışmaları hakkında şunları söyledi:

“Forbrain Learning Center  “Öğrenmeyi öğrenme” ve “Öğrenmeyi öğretme” iddiasıyla 2013 yılında kuruldu. Son 20 yılda görüntüleme sistemlerinde geliştirilen ileri teknoloji beynimizin de vücudumuzdaki herhangi bir kas gibi çalıştırılarak değiştirilebilir ve geliştirilebilir olduğunu gösteriyor. Bu bilgi ışığında eğitim alanında yapılan çalışmalar, bilişsel becerileri geliştirerek öğrenme süreçlerinde 80% başarı sağlama olanağı sunuyor.

Yaptığımız araştırmalar sonucu, birebir ve online eğitimlerle bilişsel becerileri geliştirmede (Brain Training) en iyi çözümün Dünya’da 25 ülke 65 merkez, ABD’de yaklaşık 90 şubede hizmet veren bir firmanın Türkiye Temsilciliğini alarak merkezimizde çalışmalarımıza başladık. Sonrasında tasarladığımız eğitimlerimizde eşsiz forbrain Beyin Eğitimi metodolojimizi uyguladık. Forbrain beyin eğitimlerimizde ön test ve son test değerlendirmeleriyle; dikkat, konsantrasyon, işleme hızı, hafıza, mantık ve akıl yürütme, görsel ve işitsel işleme vb. alanlarda bilişsel becerileri ne kadar geliştirdiğimizi görünür kıldık. Deneyimli uzman kadromuzun, beyin temelli öğrenmeye ilişkin tüm doneleri kullanarak eğitime bütünsel bir yaklaşımla belirlediği; güvenilir ve geçerli ölçme değerlendirme araçlarını kullanan “fortest”, endüstri 4.0 gereksinimleri üzerinden tasarlanan “fortalent” (İK Sistem Danışmanlığı), matematiksel zekayı, beceri ve bilgiyi artıran “formath”, yaratıcı ve analitik zekayı birlikte kullanmayı sağlayan ”forgym”, besin desteğiyle bilişsel becerileri etkinleştiren “forfood” ve eğlenirken bilişsel becerileri güçlendiren “forgames”, öğrenme ve çalışma stratejileri, hedef belirleme, problem çözme becerileri, zaman yönetimi, kaynak yönetimi ve etkili not alma gibi alanları geliştiren ve destekleyen “Öğrenmeyi Öğrenme”  programlarını tasarlamış ve uygulamaya koymuştur. Beyin üzerine yapılan çalışmaları ve yenilikleri yakından takip ederek sürekli kendini geliştiren forbrain Learning Center; bütün ürün ve programlarıyla çocuk, ergen ve yetişkinlerin, çalışanların ve kurumların potansiyelini artırma garantisiyle eğitim ve danışmanlık hizmetleri sunar.” ifadelerini kullandı.