Dolar 18,5877
Euro 18,5215
Altın 1.027,07
BİST 3.458,03
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Diyarbakır 35°C
Açık
Diyarbakır
35°C
Açık
Per 34°C
Cum 29°C
Cts 25°C
Paz 27°C

SAĞLIK EROZYONUNUN ÖNÜNE GEÇİLECEK

SAĞLIK EROZYONUNUN ÖNÜNE GEÇİLECEK
A+
A-
4 Şubat 2018 00:12

Sağlığın sağlıksız koşullarda sunulduğu Diyarbakır, Kamu Hastaneleri Genel Sekreterliği döneminde bir enkaza dönmüş, borç batağına sokulmuş ve tarihinin en kötü dönemlerini yaşıyordu. Hastanelerin acil servislerinde keşmekeşlik yetmezmiş gibi her geçen gün daha da kötüye gidiyordu. Son dönemlerde Sağlık Bakanı Ahmet Demircan’ın olumlu yöndeki hamleleri ile şehir sağlık alanında hak ettiği konuma geliyor gibi görünüyor. Sağlık bakanı Ahmet Demircan tarafından yaşama geçirilmesi için verilen ve servislerde yaşanan yoğunluğun önüne geçmek amacıyla hastanelerdeki acil servis hizmetlerine yönelik yeni düzenlemeler ile ilgili olarak belirlenen 29 ildeki,  126 pilot bölge için kollar sıvanmaya başladı. Diyarbakır’da bulunan Gazi Yaşargil Eğitim ve Araştırma ile Sellahaddini Eyyubi Devlet hastanelerinin acil servislerinde hummalı çalışmalar yapılıyor. Sağlık Bakanlığı Yönetim Hizmetleri Genel Müdür Yardımcısı Aziz Alper Biten’in şahsen yaptığı incelemeler neticesinde gerçekleştirilmesi planlanan değişiklikler yerinde tespit edildi, planları yapıldı. Tecrübeli İl Sağlık Müdürü Sait Avar’ın çalışmalarıyla da Devlet Hastaneleri acil servislerinin özel hastanelerden çok daha kaliteli hizmetler vermesi hedefleniyor.

Kamu Hastaneleri Genel Sekreterliğine devlet hastanelerinin devri ile başlayan Sağlıkta erozyon durdurulabilecek mi? Sağlık Bakanı Ahmet Demircan’ın talimatları ile kırmızı alarma geçen hastanelerde şu sıralar köklü değişikliklerin olması bekleniyor. Özellikle yığılmaların gerçekleştiği ve sayısı aylık Bin’in üzerinde olan Acil servislerde ciddi modernizasyon çalışmalarının yapılması için start verilirken Ankara revize etmeyi hedeflediği 126 pilot acil servise kendi alalarında deneyimli ve etkin kimlikleri angaje ederek sıkıntıları ortadan kaldırmayı hedefliyor.

‘İNCE ELEYİP SIK DOKUYORLAR’

Kamu Hastaneleri Genel Sekreterlikleri tarafından adeta çiftliğe çevrilen ve başarı grafiği her geçen gün yerlerde sürünen hastanelerin bozulan imajları Sağlık Bakanının talimatı ile düzeltiliyor. Bu kapsamda Dün Diyarbakır’a gelen Sağlık Bakanlığı Yönetim Hizmetleri Genel Müdür Yardımcısı Aziz Alper Biten, İl Sağlık Müdürü Sait Avar ile birlikte önce Sellahaddini Eyyubi Devlet hastanesini, ardından kendilerine bağlı olan Askeri hastaneyi ve akabinde de Gazi Yaşargil Eğitim ve Araştırma Hastanesi Acil servislerinde detaylı incelemelerde bulundular.

‘İNSANLARIMIZ HERŞEYİN EN GÜZELİNE LAYIKTIR’

İnceleme sonrası mikrofonlarımıza açıklamalarda bulunan Sağlık Bakanlığı Yönetim Hizmetleri Genel Müdür Yardımcısı Aziz Alper Biten, Sağlık bakanı Ahmet Demircan’ın talimatları üzerine Diyarbakır’da bulunduklarını belirterek şunları kaydetti: “Sağlık Bakanımız Doktor Ahmet Demircan’ın talimatlarıyla Türkiye geneli bir genelge yayınlandı. Özet olarak bu genelge ile acil servislerde gelen hasta yoğunluğunun bertaraf edilmesi, daha kaliteli, daha etkin hizmetlerin sunulması, bununla birlikte hasta yakınlarımızın geçmişte ve günümüzde yaşadıkları mağduriyetlerin giderilmesi hedeflenmektedir. Hastalarımızın daha kısa sürede ilgili bölümlere, yani, yeşil, sarı, kırmızı olarak renklendirilen, aciliyeti belirlenen alanlara yönlendirilmelerini hedefleniyor. İlk başka pilot olarak Türkiye geneli 29 ilde 126 hastanede bu çalışma yapılıyor. Bu hastaneler de şuna göre seçildi, acil servisinde günlük bin’in üzerinde hasta bakan hastaneler pilot olarak seçildi. Bu hafta sonu itibari ile tüm ekip olarak sahaya dağıldık. Amacımız Acil servislerde daha etkin hasta alımları yapmakla birlikte otelcilik hizmetlerini de ağırlık vermektir. Hasta yakınlarımızın yaşadıkları mağduriyetlerin giderilmesi açısından yeni bir çalışma başlattık, bu çalışmaların ön adımını atmış bulunuyoruz. Bu uygulama aslında bütün acil servislerimizde yaşam bulacak fakat dediğimiz gibi pilot olarak öncelikli olarak iki hastanemizde çalışmalar başlatılacak.” dedi.

‘BUNLAR OLACAK’

Sağlık Bakanı Ahmet Demircan’ın imzasıyla, tüm il sağlık müdürlüklerine gönderilen ve acil servis hizmetlerine yönelik düzenlemeleri içeren genelgeye göre, hastanelerde standart poliklinik hizmetlerinde “Mesai Kaydırma veya Vardiya Branş Polikliniği” uygulaması yapılacak.
Acil servislere başvuran hastalardan genel durumu en hafif olan ve “yeşil alan”da muayene olması gerekenlere “Yeşil Alan 1” kodu verilecek ve bu hastalara acil servisteki genel tabip muayene polikliniklerinde bakılması sağlanacak.
Öncelikle çocuk sağlığı ve hastalıkları, iç hastalıklar, kulak burun boğaz hastalıkları, ortopedi ve travmatoloji branşları ile hastanelerin acil servislerinde yeşil alan hasta oranı ek poliklinik açmayı gerektiren diğer branşlar için de acil servis alanı dışında ve yakın yerleşiminde olmak şartıyla “Yeşil Alan 2” kodu ile Mesai Kaydırma veya Branş Polikliniği uygulaması yapılacak ve uygun hastalar sağlık personeli tarafından gerçekleştirilecek etkin triaj ile branş polikliniklerine yönlendirilecek.
Mesai Kaydırma veya Branş Polikliniği uygulaması kapsamında uzman hekimler tarafından yapılan branş poliklinikleri haricinde ihtiyaç oranında, “Yeşim Alan 2” kapsamında olmak üzere genel tabip poliklinikleri açılacak. Böylece hastaların acil servislerde birikmesinin ve beklemesinin de önüne geçilecek.
Acil servislerdeki hasta gözetimi sürelerinde de düzenlemeye gidilecek. Kısa müşahede süresi 2 saati geçmeyecek şekilde planlanacak. 2 saatten fazla acil gözlem veya tabip gereken hastaların, acil servis bünyesindeki acil yataklı servislerde gözlemi ve tedavisi sağlanacak.

“ACİL SERVİSLERDE UZUN YATIŞLARIN ÖNÜNE GEÇİLECEK”

Acil servis hizmetlerinde yapılan düzenlemeye göre, acil serviste hastası olup 8 saatten fazla gözlemde tutan ve kliniğine almayan branşlarda “Merkezi Yatış Otomasyonları” üzerinden, bu hasta yatırılana kadar normal hasta yatışı yetkisi kısıtlanacak.
Acil servis hastalarında radyoloji ve laboratuvar süreçlerinin hızlandırılması mümkünse “Mesai Kaydırma ve Vardiya Branş Polikliniği” uygulaması için rutin laboratuvar ve görüntüleme hizmetleri için de ek mesai uygulaması yapılacak.
Gerektiğinde hastane idaresinin, acil kabulü yüksek olan klinikler için diğer kliniklerce yoğun kullanılmayan hasta yataklarını ilgili kliniğin yatağı haline dönüştürmesi sağlanacak.
Özellikle acil cerrahi endikasyonu konulan hastaların yoğun bakım yatağı ihtiyaçlarının bir yoğun bakım sorumlusu tarafından belirlenmesi sağlanacak. Yoğun bakımlarda yer olmaması halinde acil hasta mağduriyetini önlemek için ara bakım ünitelerinin düzenlenmesi sağlanacak.
“ACİL SERVİSLERDE KONSÜLTASYONLAR HIZLANACAK”
Genelgeye göre, acil servislerde konsültasyonların hızlandırılması temin edilecek. Hekim kaynağı yeterli olan kliniklerin günlük iş akışları içerisinde bir hekimini mutlaka konsültasyon amaçlı olarak görevlendirmesi, acil servis konsültasyonlarında mavi kod kapsamında olmayanların en fazla 30 dakika içinde yaptırılması, konsültan hekim listelerinin ve konsültasyon ortalama cevap sürelerinin idareye teslim edilmesi sağlanacak.
Öte yandan, acil servislerde basit fiziksel iyileştirmeler de yapılacak. İlgili acil servislerde ivedilikle küçük onarım, basit yapım işlerinin yapılması ve hasta ve hasta yakını imkanları ve konforunun artırılması sağlanacak.
İlgili acil servislerde araç giriş çıkış ve otopark imkanlarının genişletilerek acil hastalara araç park imkanları ve kolaylığı getirilecek. AHMET BEŞENK

 

 

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.