SON DAKİKA

SAĞLIKÇILAR “CAN” DOSTLARIMIZDIR!..

Bu haber 08 Ekim 2020 - 11:29 'de eklendi ve 1.890 kez görüntülendi.

İLK SÖZ

S A Ğ L I K

Kaybedince anlarız sağlığın değerini,

Onları “dost” bilelim sağlığın erlerini!..

MM

GÖZLÜYORUM

MEVLÜT MERGEN AMİDİ

Hep gündemde olan iki sınıf insan vardır ki daima saldırıya uğrar, taciz edilir, hatta öldürülür, bunlar sağlıkçılar ve kadınlardır, gün geçmez ki kadına şiddet, taciz veya cinayet haberi ekranlara yansımamış olsun, yine gün geçmez ki sağlıkçılara saldırı olmamış olsun, bu iki durum içimizde sanki onarılmaz yaradır.

Bizim inancımızda, kültürümüzde “kadına el kaldırılmaz” iken kadın cinayetleri bir türlü önlenemiyor, sağlıkçıların durumu da aynıdır, kendi sağlığımızı ne kadar seviyor ve korumaya çalışıyorsak, içinde bulundukları “zor” şartlara rağmen sağlığımıza hizmet eden insanların sağlığını nedense bazıları hiçe sayıyor ve gözleri döndüğünde onlara saldırmaktan geri durmuyor.

Halbuki başımız ağrısa, bir yakınımız hastalansa kapısını ilk çalacaklarımız sağlıkçılardır, hastanelerdir, çünkü tedaviye daha doğrusu o insanlara ihtiyacımız var, üstelik hastane kapısından girdiğimizde önüne vardığımız doktoru tanımıyor, ateşimizi, tansiyonumuzu ölçmeye başlayan hemşirenin adını bilmiyoruz, onlar bizimle böyle uğraşırken biz içimizden onlara “nasıl teşekkür” edeceğimiz düşünüyoruz.

Çünkü onlar bizim isimsiz can dostlarımızdır, biz onlara saygı duymaktan öte başka ne yapabiliriz ki, hem sonra işlerini yanlış mı doğru mu yaptılar biz bilemeyiz çünkü bizim tıp bilgimiz yok, eğer bilse idik kendi hastamızı kendimiz tedavi etmez miydik, hastaneler insanların şifa bulduğu yerler olduğu gibi hayata veda edildiği yerlerdir aynı zamanda, hangi doktor ister hastasının ölmesini?

Merhume eşimin 4 yıl süren tedavi günlerinde gördük ki gittiğimiz hastanelerin tamamında dostça karşılandık, en son D.Ü. Acil hastanesine gittiğimizde hastamız “ağılaşmıştı” doktorlar hastamız “ölmesin” için çok gayret gösterdiler ve fakat ne zamanki “güvenlikçiler” yoğun bakım ünitesinin önünde birleşti anladık ki artık iş bitmiştir, bizde ağladık, ancak saldırmak hiç aklımızdan geçmedi, kim kime ne için saldıracaktı?

“Ölüm Allah’ın emri” dedik, teslimiyet gösterdik, o teslimiyeti geçenlerde Ankara Keçiören Araştırma hastanesinde yakınları vefat edenler göstermediler de sağlıkçılara saldırmak istediler, olay medyaya ve mahkemelere taşındı, o insanların içinde bulundukları psikolojik durum değerlendirilecektir, ancak “cehalet” affedilmezdir.

Kadına şiddet, ya da kadın cinayetleri ve sağlıkçılara saldırılar hep cehalet sebebiyledir, insanların en azından böylesi olaylara sebep olanların iyi “eğitilmedikleri” anlaşılmaktadır, eğitim kafalara “kuru bilgi” yüklemekle olmuyor, eğitim yüreklere insana “saygı” ve  “sevgi” doldurmakla olur.

UNUTMA : MASKE – SOSYAL MESAFE VE DUA

Selam ve dua ile.

Mevlüt MERGEN
Mevlüt MERGEN[email protected]

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
----------------------------------------------------------------------------------------------------