Dolar 13,7194
Euro 15,5684
Altın 786,58
BİST 1.910
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Diyarbakır 9°C
Çok Bulutlu
Diyarbakır
9°C
Çok Bulutlu
Pts 14°C
Sal 14°C
Çar 12°C
Per 12°C

‘SARI’ LİSTESİNİN TANITIM

‘SARI’ LİSTESİNİN TANITIM
A+
A-
01.04.2018
176

AHMET BEŞENK

Diyarbakır Ticaret ve Sanayi Odası Başkanlık yarışı alabildiğince kızışmaya başladı. Önceki gün de DTSO seçimlerinde yarışan Abdülkadir Karavil liderliğindeki Sarı liste bir tanıtım toplantısı düzenledi. Zenginliğin, ihtişamın ve görselliğin tamamen ön planda olduğu tanıtım gecesinde listede yer alan ekip üyeleri hatıra fotoğrafları çektirdi, sine vizyon gösterisinde ise Karavil Gurubun çalışmaları ön plana çıkarken “Ticaret ve Sanayi Odasını, yapılacak çalışmalarla referans gösterilecek, itibarlı bir oda haline getirmek.” cümlesi geceye damgasını vuran kelime oldu.

DTSO seçimlerinde başkan adayı olarak Sarı listenin öne çıkarttığı ismi İş Adamı Abdülkadir Karavil liderliğinde çalışmalarına devam ediyor.

Bu kapsamda önceki gün akşam Sarı listenin tanıtımı yapıldı. Listede bulunan üyeler konukları kapıda karşıladı. Oldukça şaşaalı ve süper lüks atmosferde her yer sarı renklere bürünmüştü.

Gerçekleştirilen tanıtım toplantısı ilk olarak bir sine vizyon gösterisi ile start aldı. Sine vizyon gösterisinde Karavil Gurubun yaptığı yatırımlar ve Organize Sanayi Bölgesi (OSB) başkanlığı yapan Abdülkadir Karavil’in çalışmaları lanse edildi.

Sine vizyon gösterisi sonrasında kürsüye konuşmasını yapmak üzere Abdülkadir Karavil çağrıldı. Karavil, Diyarbakır’ın 8 Bin yıllık bir geçmişi olduğunu ve bu evrelerin tümünde de yaşamın kesintiye uğramadığı ender yerler arasında yer aldığını belirtti.

Abdülkadir Karavil’in konuşmasından bazı başlıklar ise şöyle:

‘YAPTIKLARIMIZ YAPACAKLARIMIZIN TEMİNATIDIR’

“Diyarbakır,  yaklaşık 8 bin yılı aşkın süredir yaşamın kesintiye uğramadığı bir yerdir. Kadim bir kenttir. İçinde binlerce yıllık tarihi barındırır. Tarihi bu kadar zengin olan kentimiz, ekonomik olarak neden zenginleşmesin? Biz, bu kentte yatırımlarımızla varız. Karavil Grup olarak binlerce kişiye istihdam sağlayan yatırımlarımız ve son 3.5 yılda Diyarbakır Organize Sanayi Bölgesi’nde yaptıklarımız ortadadır. Organize Sanayi Bölgesi’nde; yapılamaz denen yatırımları 3.5 yıl gibi bir sürede tamamladık. Buradaki istihdam sayısını yaklaşık 4 kat artırdık. Bizim işimiz ekonomidir. Ekonomiyi çok iyi biliyoruz. Yıllardır edindiğimiz bilgi ve tecrübeyi Diyarbakır için değerlendirmek ve kentin ekonomik çıtasını daha da yükseğe çıkarmak için yola çıktık. Diyarbakır’ın ekonomik sorunlarını çok iyi biliyoruz. Diyarbakır’ı geliştirmek istiyoruz. Kentimizi ekonomik yönden canlandıracağımıza eminiz.

Binlerce kişiye istihdam yaratılmasının önünü açacağımız konusunda iddialıyız.

İlk etapta, Diyarbakır’ın ekonomisini canlandıracağına ve istihdamı geliştireceğine inandığımız, 21 proje hazırladık. Diyarbakır’ın plaka sayısı kadar olan bu 21 adet projeyi, göreve gelir gelmez hemen hayata geçirmeye başlayacağız.

Tabi sadece bu kadarlık projeyle yetinmeyeceğiz, görevimizi sürdürdüğümüz süre içerisinde kentin yararına olan projelerin sayısını arttıracağız.”

‘SURLARI’MIZ KİMDE VAR?’

“Sahip olduğumuz kültürel varlıkları daha etkin bir şekilde tanıtmalıyız. Surları’mız kimde var? Kırklar Dağı’nın emsali var mı? Eğil’in güzelliğinden, Sahabelerimizden, Lice Bırkleyn Mağaraları’ndan kimler haberdar? Turizmin ayağa kaldırılması demek, kente sosyal ve ekonomik yönden canlılık gelmesi ve istihdam yaratılması demektir.”

‘TARIM VE HAYVANCILIK KONUSUNDA DA ÇALIŞMALAR YAPACAĞIZ.’

“Tarım bütün toplumlar için en hayati ekonomik faaliyet alanıdır. Tarım ve hayvancılığın geliştirilmesi ekonomiye canlılık kazandıran önemli faktörlerden biridir.

Tarım ve sanayi sektörleri, birbirini tamamlayan ve karşılıklı etkileşim içinde bulunan sektörlerdir.”

‘KENTİMİZİN İHRACATINI ARTIRMALIYIZ.’

“Diyarbakır Organize Sanayi Bölgesi’nde 4 yılda 50 bin kişiye istihdam sağlamalıyız.

Kentimizi eğitimde üs haline getirmeliyiz.

Kalkınmanın en önemli faktörü, eğitimli ve nitelikli insandır.

Biz ancak eğitimli ve nitelikli insanla kalkınmayı hızlandırabiliriz.

Özellikle bilginin ve bilgi teknolojilerinin önem kazandığı günümüzde Ar-Ge çalışmalarına, bilimsel öngörüye, inovasyona ve tasarıma ağırlık vermek zorundayız.

İnsana yatırım yapmak ve bilgi toplumuna geçişi hızlandırmak zorundayız.

Dicle Üniversitesi ile sürekli diyalog içerisinde olacağız ve yatırımlarla ilgili destek alacağız.”

Karavil’in yaptğı konuşmada ele aldığı diğer başlıkları şöyle sıralayabiliriz:

-Üniversitelerin Ar-Ge ve inovasyonçalışmalarından faydalanmak.

-Mesleki eğitimlerle ilgili projeleri hayata geçirmek.

-Ticaret ve Sanayi Odası’nın da ortaklığıyla TOBB Üniversitesi’ni Diyarbakır’a kazandırmak.

-Diyarbakır’ın esnaf, sanayici ve tüccarına yönelik kötü imajı ortadan kaldırmak.

-Bankaların güven duymasını sağlamak.

-Ticaret ve Sanayi Odasını,yapılacak çalışmalarla referans gösterilecek, itibarlı bir oda haline getirmek.

-Ulusal ve uluslararası çalışmalar ile şehrin markalaşması için seferberlik ilan edilecek.

-Diyarbakır için yatırım buluşmaları sağlanacak.

-Kadın girişimci sayısını artırmak ve kadınların ekonomik alanda daha da etkin olmalarını sağlamaya yönelik projeler geliştirilecek.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.