Dolar 16,7281
Euro 17,7181
Altın 988,75
BİST 2.530,63
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Diyarbakır 33°C
Açık
Diyarbakır
33°C
Açık
Sal 34°C
Çar 38°C
Per 37°C
Cum 37°C

SAYFALAR TAMAM MI İYİ ÇALIŞMALAR

SAYFALAR TAMAM MI İYİ ÇALIŞMALAR
A+
A-
18.02.2018
256

İMO Diyarbakır Şubesi’nin 23. Dönem Genel Kurul’da konuşan İMO Şube Başkanı Rojda Varhan, Şubemize bağlı bulanan 9 ildeki temsilciliklerimizi ziyaret ederek, meslektaşlarımızın yaşadığı sorunlara çözüm bulmaya çalıştıklarını belirterek, mesleklerine ve meslektaşlarına sahip çıkmaya devam edeceklerini söyledi.

İnşaat Mühendisleri Odası (İMO) Diyarbakır Şubesi’nin 23. Dönem Genel Kurulu, üyeler ve konukların katılımıyla Şube Konferans Salonu’nda başladı.

Genel Kurula, İMO Şube Başkanı Rojda Varhan, Yönetim Kurulu Üyeleri, eski Şube Başkanları Turan Kapan ve Tansel Önal, Şubeye bağlı Temsilcilik Kurulları, TMMOB Diyarbakır İl Koordinasyon Kurulu bileşeni odaların temsilcileri, CHP Diyarbakır İl Başkanı Mehmet Sayın ile çok sayıda oda üyesi katıldı. Başkanlık divanının oluşturulmasıyla başlayan Genel Kurul, saygı duruşu ile devam etti.

Genel Kurul’da konuşan İMO Şube Başkanı Rojda Varhan, Diyarbakır Şubesi’nin 2016 ve 2017 yıllarını kapsayan 22. Dönem içerisinde birçok gelişmeler yaşandığını hatırlatarak,

“Meslek odaları olarak kentlerin tarihini korumak için mücadele verdik. Meslek alanımızla yakından ilgili olan yapı denetim sistemi çıkarılan veya düzenlenen yasalarla değişti. Yapılan bu değişiklikler bir fayda getirmediği gibi sistemin kuruluş mantığı işleyişini de sorunlu bir hale getirdi. Biz bu sistemin bir kamu hizmeti olarak kabul edilmesi ve uygulanması gerektiğini düşünmekteyiz. Çünkü denetim kuruluşunun ücretini, denetlemekle sorumlu olduğu müteahhit veya mal sahibinden alması hizmetin ruhuna aykırıdır” şeklinde konuştu.

Şubelerinin 22. Döneminde, kentteki kurum ve kuruluşlar ile sivil toplum örgütlerini, kentin sorunlarına çözüm bulmak amacıyla ziyaret ettiklerini ifade eden Varhan, “Şubemize bağlı bulanan 9 ildeki temsilciliklerimizi ziyaret ederek, meslektaşlarımızın yaşadığı sorunlara çözüm bulmaya çalıştık. Şube olarak meslektaşlarımızı, meslek alanındaki yeni gelişmelerden haberdar etmek ve onların gelişimlerini sağlamak amacıyla Meslek İçi Eğitimler kapsamında seminerler, söyleşiler, kurslar ve eğitimler düzenledik. Şubemiz Diyarbakır ile Odamızın Adana, Gaziantep, Hatay, Konya ve Mersin Şubeleri tarafından düzenlenen Örgütlenme Çalıştayını, 18 Mart 2017 tarihinde Mersin’de gerçekleştirdik. Burada, ‘Çağdaş toplum örgütlü toplumdur’ sözünden hareketle mesleğimizin dünü, bugünü ve geleceğine yönelik değerlendirmeler yaptık, inşaat mühendisliği eğitiminin bugün ulaşmış olduğu durumu değerlendirdik. Odamızın mevcut örgüt yapısı ve işleyişi hakkında görüş alışverişlerinde bulunduk.”

Yaptığımız çalışmalarla dün olduğu gibi bugün de bilimden ve toplumdan yana duruşlarından taviz vermeyeceklerini kaydeden Varhan, bilimin ışığında ülkelerine, mesleklerine ve meslektaşlarına sahip çıkmaya devam edeceklerini söyledi.

CHP Diyarbakır İl Başkanı Mehmet Sayın, inşaat mühendisi olarak yapılacak çalışmalarda meslektaşlarıyla dayanışma içinde olacağını söyledi.

Maden Mühendisleri Odası Diyarbakır Şubesi Eşbaşkanı Doğan Hatun, Genel Kurulu selamlayarak, iki yıl içinde güçleri doğrultusunda çalışmalarını yürüttüklerini belirterek, “Bundan sonra da nerede bir sorun varsa yine güçleri oranında mücadele etmeye devam edeceğiz” dedi.

Harita Mühendisleri Odası Diyarbakır Şubesi Sayman Üyesi Ramazan Akkoç, önlerindeki dönemin geçmiş dönemden daha çetin geçeceğini belirterek, yönetime seçileceklere başarılar diledi.

Elektrik Mühendisleri Odası Diyarbakır Şube Eşbaşkanı Mehmet Orak, bu dönemde TMMOB İKK bünyesinde güzel çalışmalar yürüttüklerini belirterek, savaşın yaşandığı kentlerde durum tespitinin yanında hasar tespit çalışmaları yaptıklarını, yakın zamanda da Sur Raporu’nu hazırladıklarını söyledi. Diğer kentleri de kapsayan çalışmalarının devam ettiğini kaydeden Orak, bunlara ilişkin de rapor hazırlayacaklarını ifade etti.   İhsan ÖZDEMİR

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.