Dolar 16,5747
Euro 17,5535
Altın 971,38
BİST 2.529,26
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Diyarbakır 33°C
Açık
Diyarbakır
33°C
Açık
Sal 34°C
Çar 36°C
Per 37°C
Cum 36°C

ŞEHİR ARAŞTIRMALARI MERKEZİ ve ÇALIŞMALARIMIZ

ŞEHİR ARAŞTIRMALARI MERKEZİ ve ÇALIŞMALARIMIZ
A+
A-
08.05.2018
822

Son dönemde şehirlerle ilgili araştırmalarımız, kaynak eser bazında devam etmektedir. Şehirlerle ilgili çalışmalarımızda kaynak teminine oldukça önem vermekteyiz.

Anlaşılmamak, bizde en önemli meseledir. Günümüzde böylesi çabaların karşılık bulmadan sürdürülebilirliği, ancak kişilere özgüdür, kurumlar dışındadır. Ortaya çıkan çabaların ürünü, sonradan sahiplenilir, önemi vurgulanır, bu ürüne sahip olma adına bir sürü çığırtkan, hançerelerini yırtarcasına nutuklar irad eder.

Değerli okuyucu, her zorluktan sonra bir genişlik olduğunu bilmekteyiz. Varlıktan yokluğa düşenlerin umutsuz olma halleri, yok oluşlarının ifadesidir. İnsanı hayata tutunduran umuttur, yaşama sevincidir.

Susuz olmadıkça suyun değerini, aç kalmadıkça ekmeğin kıymetini, hastalanmadıkça sağlığın nimetini, uykusuz kalmadıkça uykunun gerekliliğinin farkında değiliz. Her bir şehrimizin kendi ölçülerinde önemi vardır. Şehirlerden yola çıkarak, bir bütüne ulaşmayı amaçladığımız Şehir Araştırmaları Merkezi, ülke geneliyle birlikte yüz dünya şehrini içine almaktadır.

Mensubu olduğumuz Doğu Medeniyetinin sözcüsü olma adına giriştiğimiz çalışmamızda hedefimiz, yüz bin kaynak esere ulaşmak, bu kaynak eserleri geniş bir mekânda okura sunmaktır. Sadece kitapla değil, dergi, gazete, fotoğraf, bilgi, belge ile tezyin edilmiş merkez, isteğimiz gerçekleştiğinde ülkemizin en önemli araştırma merkezlerinden biri olacaktır.

Yüz bin esere ulaşma noktasında elimizden gelen çabayı göstereceğiz, kuşkusuz.Yüz bin eser, yüz sene önce Ali Emirî Merhumun hedefiydi.Bizim yüz sene sonra ertelenen hayali gerçekleştirme idealimiz, yüz sene sonraya tehir edilmemeli.

Sadece ve sadece desteğe ihtiyaç hissettiğimiz ortamda ilgisizlik ve alakasızlık, yanlış kapıları çalma sebebiyle Şehir Araştırmaları Merkezi’ni anlatamadığımız zemini bulamışımız söz konusu.

İçinde olduğumuz okuyamama hastalığına bir de kitap yazanların araştırmama sendromu eklendiğinde muhakkak bu merkezin ve benzeri merkezlerin açılması gereklidir.

Bizim şehir araştırmalarımızı Diyarbekir üzerinden sunmamız, çoğunlukla eleştirilir veya mevcut durumlar sebebiyle mesafeli duranlar söz konusu. Seksen bir ilden hangi ili seçersek seçelim, diğerlerini küs görme hali devam eder.

Yüz Dünya Şehri ile ilgili çalışmalarımız, yurt dışına çıkma imkânımız olmadığı için sadece beş ülkeyle sınırlı kaldı. İleride tercüme edilen eserlerin yanında şehirleri ve ülkeleri kendi dillerinde anlatan orijinal eserlere-kaynaklara ulaşımımız kolaylaşacaktır.

27 Nisan’da katıldığımız bir etkinlikte, Şehir Araştırmaları Merkezi’nin önemini belirten panel konuşmamız ve tartışma ortamını sağlayan Edebiyat-Basın Masası’nda görüşlerimizi ifade etme imkânımız oldu.(Diyarbekir Şehir Araştırmaları Çalıştayı Dicle Üniversitesi )

Diğer illerden haziran sonrası teklif geldiği takdirde davetlere icabet edip, Şehir Araştırmaları Merkezi’ne dair düşüncelerimizi ifade ederiz, elbette.

Şehir Araştırmaları Merkezi’nin sadece şehirlerle ilgili mimarî, musıkî, tarihî olmak üzere kaynak eserlerin oluşturduğu kütüphane olmadığını, şehri şehir yapan değerlerin toplamı olduğunu özellikle vurgulamaktayız.

Onlarca farklı kitaplıkta( : her kitaplık farklı bölüm) şehri şehir yapan değerleri bir araya getirme, koleksiyoncu olmayı, arşivci olmayı gerektirir. Şehir Araştırmaları Merkezi, bizce şehrin canlı hafızasıdır. Biz, bu hafızayı parçalardan yola çıkarak bütünleştirdiğimizde, sahip olmamız gereken donanıma malik olur, çözüm bekleyen birçok meseleye gerektiği şekilde müdahil oluruz.

Nisan 2018, bizim için kaynak eser temininde arzuladığımız gibi geçmedi. Nisan sonu itibarıyla merkeze kazandırdığımız eser, 130 adette kaldı. Elbette bu sayı, kaynaklarda seçici olduğumuz için küçümsenecek rakam değildir.

Gönül ister ki, İstanbul, Ankara, Bursa, İzmir gibi büyük şehirlerde sahaflarda sadece bir ay gezip dolaşmak ve on binlerce kaynak eseri, şehir merkezli temin etmeyi. Bu meşakkatli, zor, maddî imkân isteyen kaynak eser toplayıcılığı umarız bir gün gerçekleşir.

Bu ayki sohbetin sonunu, gelecek ay daha umutlu, zengin, ideale daha yaklaşmış biçimde olmak ümidiyle noktalıyoruz.

Sağlıkla, sıhhatle, esenlik içinde kalınız.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.