SON DAKİKA

ŞEHİR ARAŞTIRMALARI MERKEZİ ve DURUMUMUZ

Bu haber 19 Temmuz 2018 - 0:04 'de eklendi ve 57.175 kez görüntülendi.

1990’lı yıllardan beridir, şehir konulu yazılarımızı yayınlamaktayız. Kaç makale kaleme aldığımızı hakikatten bilmiyoruz. Zaman içinde yayınlanan kimi yazıları biriktirdik, ancak bir araya getirme imkânını bulamadık.

İleride ancak zahmetli bir uğraşla hangi gazetelerde ve dergilerde yazdığımıza dair araştırma içine girdiğimizde ayları bulan mesai ile bu günlük yazıları buluşturmamız söz konusu olur.

Şehir Araştırmaları Merkezi’nin önemini anlatmak için haftalık yayın organı çıkarma çalışmamız, zemin ve şartlar el vermediği için erteledik.  İleride belki imkânımız elverirse merkezin kuruluşu sonrası tanıtım amacıyla periyodik yayınımız başlayacaktır.

Şehir Araştırmaları Merkezi’ne verdiğimiz önem sebebiyledir, hemen her gün yazmamız. Günlük yazılarımızı kaleme alırken konu sıkıntısı çekmediğimizi belirtelim, öncelikle. Kaleme aldıklarımız arasında benzer ifadelerin oluşu, belli bir konuda yazdığımız için doğal karşılanmalıdır.

Yazdığımız gazetelerde ve dergilerde ele aldığımız birçok hususun, aynı zamanda sempozyumlarda sunduğumuz bildirilere kaynaklık ettiğini belirtelim.

Şehir Araştırmaları Merkezi’nin açılır olduğunu görmek, toplumca kabul edilmişliğine tanıklık etmek, bizim için oldukça önemlidir. Ömür adadığımız bu çalışmanın hedefleri ve amaçları tam olarak bilinmediği ve anlaşılmadığı için, merkezin öneminin anlaşılmaması karşısında heyecanımızı kaybetmiş değiliz ve ilk gün başladığımız şevkle azimle bu yolda çabamızın sürdüğünü belirtelim.

Uzun ve meşakkatli yolun, sıkıntılar olmadıkça yürünemeyeceğini belirtelim. Aç ve susuz kalmadık, bu zaman içinde. Lakin maddî sıkıntılarla her daim boğuştuğumuzu, almamız gerekeni alamayışımızın üzüntüsü içinde olduğumuzu belirtelim.

Şehir Araştırmaları Merkezi’nin isim babası ve kurucusu olmanın vermiş olduğu hazla, mutlulukla yürüyüşün devamlılığının ömür boyunca süreceğine dair kendimize söz vermişliğimiz, bizim düşe kalka gidişatımızı fazla etkilemediğini belirtelim.

Şehir Araştırmaları Merkezi’ni kurulur halde görme, bizim için keşfedilmiş kıtayı yeniden keşfetme derecesinde değildir. “Emek verilen, çaba sarf edilen, ömür adanan çalışmanın semeresini görme elbette bu işle uğraşanın hakkıdır” diye düşünmekteyiz.

Bizim çabamız bir zaman geldiğinde anlaşılacaktır, değeriyle. Bunu bilmekteyiz. Fakat hukukta “Geciken adalet adalet değildir.” kaidesince, zamanında merkezin sahiplenilmemesi, bizim için yaranın tedavisinin gecikmesidir ki hasta, çektiği sıkıntılarına vaktinde derman bulmadığında iyileştiği zaman, acılarını kolaylıkla unutmaz. Bizim bu tür durumdur, karşı karşıya olduğumuz.

Şehir Araştırmaları Merkezi yazılarımıza bir ara verme mecburiyeti doğdu. Doğu illerini gezme dolaşma, yerinde tespitler yapma ve kaynak eser zenginliği amaçlı bir aylık gezimiz sonrası tekrar sizinle birlikte olacağımızı umuyoruz.

Gündemden uzak, kendi halimizde geçecek, tek başına yolculuğa çıkma isteğimiz gerçekleştiğinde, daha dolu bir muhteva taşıyacak yazılarımız.  Görüşünceye kadar esen kalın.

Mehmet Ali ABAKAY
Mehmet Ali ABAKAY[email protected]

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
----------------------------------------------------------------------------------------------------