Dolar 8,6580
Euro 10,1795
Altın 488,66
BİST 1.419
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Diyarbakır 31°C
Az Bulutlu
Diyarbakır
31°C
Az Bulutlu
Paz 32°C
Pts 34°C
Sal 35°C
Çar 34°C

ŞEHİR ARAŞTIRMALARI MERKEZİ ve KAYNAK TEMİNİ

ŞEHİR ARAŞTIRMALARI MERKEZİ ve KAYNAK TEMİNİ
A+
A-
22.06.2018
340

“Şehir” konulu araştırmaları yaparken kaynakları temin etmede karşılaşılan zorlukları ifade etmek istemiyoruz. Şehirlerle ilgili kaynakları sistematik biçimde edinebilmenin ancak kurumsallaşma ile mümkün olduğunu bilmekteyiz. Edindiğimiz kaynak eser sayısı, yeterli olmasına rağmen yeni çıkan kaynakları temin, zaman istemektedir.

Merkezin Diyarbakır eksenli olması, bazı dezavantajları beraberinde getirmektedir. Bunu bilmekteyiz. Hali hazırda bir mekâna sahip olmayış, merkezin ciddiyete alınmaması olarak yorumlanmaktaysa bile, amacımız öncelikle merkezin önemini ve gerekliliğini ilgililere kabul ettirmektir.

Şehir Araştırmaları Merkezi adıyla yayınladığımız kitaplar, merkezin olması gereken ivmeyi kazanması içindi. Lakin kitap okuma seviyesinin gittikçe düşmesi, şehirlerle ilgili duyarsızlık, bizim yayınladığımız kitapların okunabilirlik oranını olumsuz etkilemektedir. Bunu biz, zaten bilmekteyiz.

Kaynak eserleri temin etmede karşılaşılan zorlukların üstesinden gelebilmek için çabamız devam ederken, beklentilerimiz karşılığını bulmaktan uzaktır.

Destek sunan kurumların olmayışı, Şehir Araştırmaları Merkezi’ne kendi imkânımızla kaynak teminini zorlaştırmaktadır.

Yazdığımız eserlerden gelen gelirin, okur oranının artmayışı sebebiyle gittikçe azalması, yeni çıkan yayınları takip etmeyi olumsuz etkilerken, şehir konulu eserlerin fiyatının diğer kaynak eserlerin çok üstünde oluşu, son yılda temin ettiğimiz eserlerin sayısını azaltmıştır.

Kurumlarla kuruluşların yayınlarını talebimiz, genelde olumlu biçimde karşılanmamaktadır. Bunun sebebi, gerek merkezin bulunduğu şehir ve bu alanda istismarlardan kaynaklanmaktadır. Birçok talep sonrası gönderilen kitapların ve kaynakların sahaflara satışı, kaynak eserlerin gönderilmemesini artırmaktadır.

Şehir Araştırmaları Merkezi’nin ülke çapında tarafımızdan dillendirilmesi ve alt zeminin sadece yazılarımızla hazırlanmış olması, bizim bu merkez anlayışını topluma ve yetkililere kabul ettirmede zorluklarla karşı karşıya geliş sebebidir.

Şehirlerle ilgili kaynak eserler yanında fotoğraf, dergi, gazete, bülten olmak üzere yazılı-sesli-görsel her malzemenin değerlendirilmesi söz konusu olduğu için, her şehre ayıracak zamanımız oldukça sınırlıdır. Seksen bir il ve yüz dünya şehrini içine alan çalışmamızda, her şehri görmekten, dolaşmaktan, gezmekten ve araştırma yapmaktan yana sınırlı imkânların oluşu, Şehir Araştırmalarımızı daraltmaktadır. Bu oldukça önemli ve kesinlikle sahip çıkılması gereken şehir araştırmalarımızın destekten yoksun oluşu, araştırmalarımızı zamanla sadece kaynaklarla sınırlayacaktır.

Kaynak eser zenginliğini sağlamada yeni kaynaklara zamanında ulaşmama, mevcut olanların düşünülen bütçeyi zorlaması, merkezin oluşumunda başladığımız heyecan ve şevki törpülemektedir.

Şehir Araştırmaları’nın belirlediğimiz biçimde ve usulde herhangi bir üniversite ya da enstitü tarafından destek görmeyişi veya bizim bu işte yeni oluşumuzun getirdiği tecrübesizlik, ilgili olduğunu düşündüğümüz kesimlerin duyarsızlığı eklenince, belli bir yere kadar getirdiğimiz çabayı kısıtlı hale getirmektedir.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.