Dolar 8,6580
Euro 10,1795
Altın 488,66
BİST 1.419
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Diyarbakır 31°C
Az Bulutlu
Diyarbakır
31°C
Az Bulutlu
Paz 32°C
Pts 34°C
Sal 35°C
Çar 34°C

ŞEHİR ARAŞTIRMALARI MERKEZİ ve SEMPOZYUM BİLDİRİLERİ -1

ŞEHİR ARAŞTIRMALARI MERKEZİ ve SEMPOZYUM BİLDİRİLERİ -1
A+
A-
30.06.2018
344

Sempozyumların, belli konuda ilgililerince düzenlenmesi, ele alınan konularda konuyla alakadar olanların görüşlerini bir araya getirmesi açısından önemlidir. Sempozyumların ana merkezine yerleştirilen konuya ilişkin bildiriler, ehil olanlarca ele alındığında önem kazanır.

Günümüzde daha çok üniversitelerce gerçekleştirilen, yerel yönetimlerce ve mülkî idarelerce desteklenen sempozyumlar, bazen vakıflarca, derneklerce düzenlenmektedir. Bazen sempozyumlara eş değer, kongreler, çalıştaylar, konferanslar alanda kimi eksiklikleri tamamlamaktadır. Kimi zaman gerçekleştirilen sempozyumlar, bildiri sunulmasından ibaret kalmakta, kitaplaştırılmamaktadır.

Sempozyumların yerel, ulusal ve uluslararası özellikleri vardır. Yerelde, bölge kapsamında yapılan sempozyumlara sadece çevrede olan, çevre ile ilgili araştırmaları bulunanlar davet edilmekte, kimi akademik ünvanlı isimlerle yerel sempozyumlar tamamlanmaktadır.

Bu yerel sempozyumların ana omurgasını o yerin tanıtımı ve bilinmesi, tanınması oluşturur. Etkisi ve yankıları, basında yer alsın diye yerel ve ulusal gazetelerden misafir edilenlere özen gösterilir.

Ulusal sempozyumlara davetlerde değişik illerden davet edilen katılımcılara dikkat edilir. Amaç, sempozyumun etki alanını genişletmek, ele alınan konunun konuşulmasını sağlamak, dergilerde ve kimi gazetelerde konuyla ilgili yayınların artırılmasını sağlamak, sempozyumun yapıldığı yerin tanınmasını ve tanıtılmasını sağlıklı hale dönüştürmektir.

Sempozyumu uluslararası hüviyete büründürmek için yurt dışından birkaç ismi davet ederek, onların bilgilerinden faydalanmak amacı ön plândadır veya konuyla ilgilendikleri için sadece o mahalî gezdirme, tanıtma ve teşekkür mahiyetindedir.

Yerel, Ulusal ve Uluslararası sempozyumlara katılan biri olarak, günümüzde sempozyumlara katılımda masraflar, katılımcılara ödetilmek şartıyla düzenlenen sempozyumlara tanıklık etmekteyiz. Daha çok katılımcıların akademik alanda puan alması amaçlı bu tarz sempozyumlar, katılımcı ücretini ödeyen çoğu kimseye açıktır.

Bizim ilgi alanımız şehirler olduğu için, katıldığımız sempozyumlarda sadece şehirle ilgili bildiri sunmaya dikkat ediyoruz. Şehir dışına çıkma imkânımız sınırlı olduğu için, her sempozyuma katılma isteğimiz söz konusu değildir.

Bazen katıldığımız sempozyumlarda bildiri sonrası sekreterya, bildirimizi sunmamıza ve kendilerine teslim etmemize rağmen kimi engellemeler çıkartarak, bildirilerin kitaplaşmasında bildirilere yer veremeyeceklerini ifade etmiştir. Bazen katıldığımız sempozyumlarda bildiri sunmamız, son anda yapılan değişikliklerle ismimiz çıkarıldığı için gereksiz sayılmıştır. Bazen katılmadığımız ve bildiri sunmadığımız sempozyumlarda sempozyum sonrası bizden bildiri kitabı için bildiri istenmiştir.

 

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.