Dolar 8,6580
Euro 10,1795
Altın 488,66
BİST 1.419
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Diyarbakır 31°C
Az Bulutlu
Diyarbakır
31°C
Az Bulutlu
Paz 32°C
Pts 34°C
Sal 35°C
Çar 34°C

ŞEHİR ARAŞTIRMALARI MERKEZİ ve SEMPOZYUM BİLDİRİLERİ -3

ŞEHİR ARAŞTIRMALARI MERKEZİ ve SEMPOZYUM BİLDİRİLERİ -3
A+
A-
02.07.2018
375

Bildirilerin nasıl hazırlandığını bilen, birçok bildiri sahibine kaynak sunan, çalışmalarıyla yardımcı olan biri olarak, bildiriyi sunan kimilerinin ne kadar bilgiye sahip olduğunu bilen sıfatıyla katıldığımız sempozyumların birçoğunda olmaması gereken bildirilerde ne biçim bilgi yanlışlıklarının olduğunu üzülerek görmüşüz.

Eleştiri odağımızda olan özellikle şehirle ilgili sempozyumlardır. Genelde Tarihî, İktisadî, Mimarî, Musıkî, Neşriyat alanında katıldığımız sempozyumlarda metinlerde karşılaştığımız bilgiler arasındaki çelişkilerin bilimsellik etiketiyle görünmesi, şehir araştırmacısı olarak bizi üzecek kadar hüzünlendirmiştir.

Öğretmenin yetiştirdiği ve üniversitede paye sahibi olanların kendilerinden başka kimseyi konu hakkında bilgi sahibi görmek istemeyişinin genelleştiği ortamda, ortaya konan bilgilerin yanlışlığını kimsenin sorgulamadığını söylesek mi?

Bizim alanımızla ilgili çalışmalar kitaplaştıktan sonra daha rahat konuşma imkânı söz konusudur. Daha önce yayınladığımız birçok makalenin genişletilerek sempozyumlara bildiri haline getirmemiz, çalışmalarımızı okumayanların gözünde yepyeni bilgiler olarak görüldükçe, masa başında bildiri hazırlamakla zamanını değerlendirenlere baktıkça değişik cümleler kurmak istemiyoruz, bu arada.

Şehir Araştırmaları Merkezi kapsamında seksen bir ili ele aldığımızda her ile düşen sempozyum bildiri kitabı en az beş adettir.

İstanbul’a, Ankara’ya, İzmir’e, Şanlıurfa’ya, Bursa’ya, Diyarbakır’a, Mardin’e ait kitaplaşan sempozyum bildirileri sayı olarak yüzün üzerindedir. Sadece Diyarbakır’a ait sempozyum bildiri kitaplarının sayısı elliyi aşmıştır.

Şehir Araştırmaları Merkezi’nin şu anda kuruluşunu duyurmadan bir araya getirmiş olduğu sempozyumların bildirilerinin kitaplaşmış sayısı bu rakamlara ulaşmışken, ileride ulaşılacak sayı, bini aşmış bulunacaktır.

Her şehirde yapılan sempozyumlardan en azından onunu temin etme durumu ortaya çıktığı zaman, bu rakam her şehri bildiriler üzerinden ele almamızı kolaylaştıracaktır.

Bir şehrin hakkında kaleme alınmış kaynaklarla beraber bir araya getirilen sempozyum bildirileri kitapları, mevcut görülecek eksiklikleri tamamlama açısından önemlidir. Ansiklopedilerle desteklenecek bu husus, şehirlerle ilgili çalışmalarımız için, daha önce düşünülmemiş bir açılımdır.

Sempozyum bildiri kitaplarının erişim alanı sadece kütüphaneler olmamalıdır. Eğer bu bildiriler önemliyse, herkese ulaşımın sağlanması esastır. Bunun için sempozyum bildirileri kitaplarının en azından yapıldığı şehirdeki genel kütüphaneler dışında eğitim kurumları kütüphanesinde yerini alması şarttır.

Şehir Araştırmaları Merkezi’nde her ile dair sempozyum bildiri kitaplarını temin etme hususunda destek geldikçe, her ilin kitaplığında o şehrin sempozyum bildiri kitapları zenginleşecektir. Bu kaynak çeşitliliğini sağlayacak farklılık, merkezde merak edenlerin ilgilerini muhakkak çekecektir.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.