Dolar 16,6693
Euro 17,5847
Altın 977,03
BİST 2.528,05
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Diyarbakır 35°C
Açık
Diyarbakır
35°C
Açık
Çar 37°C
Per 37°C
Cum 36°C
Cts 36°C

‘SİYAH – BEYAZ GİBİ’

‘SİYAH – BEYAZ GİBİ’
A+
A-
12.02.2018
954

2019 yılında yapılacak olan Yerel ve Cumhurbaşkanlığı seçimi ülke ile insanların selameti için büyük önem taşırken vatandaşlar tarafından da gelişmeler yakından takip ediliyor. Fazla geç olmadan siyasete olumsuz yönden müdahale edenlerin ellerinin geri çekilmesi gerektiğine vurgu yapan memleketin çocukları, Ak Parti’nin Diyarbakır’da da eski ihtişamlı günlerine, özüne, ruhuna dönmesi için ortak çağrıda bulunuyor. Vatandaşlar bu güne kadar Diyarbakır’da görev alan İl Başkanları ve Milletvekillerinin bir kaçının dışında Diyarbakır’ın bağrından çıkmış, şehrin merkezinde yetişmiş, sorunlarına hakim, sıkıntılarını gündeme getirenlerden uzak olduğunu belirtirken artık şehrin çocuklarına da şans tanınmasına veya şehirde büyümüş, sorunlarını, sıkıntılarını bilen ve özümseyen kimliklere de sahip çıkılması gerektiğinin çağrısını yapıyorlar.  Eski seçmen profilinin yerini daha bilinçli ve irdeleyen seçmen profili artık hakim, bu anlamda vatandaşların en büyük talebi Ak Partinin özüne dönmesi, içindeki çürük, bozulmuş ve çevresine de zehir saçanlardan temizlenmesi. Vatandaşlar Ak Parti’nin Diyarbakır’da 2007 yılında yüzde %40,9 oy almasına karşın 2015 yılında yüzde 13,92 oy almasını tesadüfi değil planlı bir yıpratma girişim olarak değerlendiriyor. Kentin sorunlarına ancak bağrında yetişenlerin çare sunacaklarına da inandıklarını belirten vatandaşlar vekillerin vatandaştan ne kadar kopuk olduğuna da dikkat çekiyorlar.

Diyarbakır’da bu güne kadar 9 il başkanı ve 19 Milletvekili görev aldı. Sadece birkaç milletvekilinin dışında geri kalan diğer milletvekilleri Diyarbakır’ın ilçelerinden, çevresinden ya da komşu illerinden.

Bu güne kadar Ak Parti Diyarbakır’da 9 İl Başkanı görev yaptı. Bu il başkanlarını şöyle sıralayabiliriz: 1-Nezir Koçlardan, (Aslen Muşlu, Terkan doğumlu), Abdurrahman Kurt (Hani – Terkan arası Akveren köyü), Abdurrahim Hattapoğlu (Mardin), Ahmet Öcal, (Diyarbakır / Eğil), Baki Aksoy (Bingöl), Halit Advan (Aslen Mardin/Diyarbakır- Çınar), Aydın Altaç (Silvan), Muhammed Dara Akar, (Elazığ – Palu), Süleyman Serdar Budak (Hazro).

Öte yandan seçilen ve halen göreve devam eden Milletvekilleri ile ilgili bilgiler ise şöyle: Osman Aslan (Ergani), İhsan Arslar (Silvan), Aziz Akgül (Mardin), Cavit Torun (Çermik), Ali İhsan Merdanoğlu (Bismil), Mehmet Mehdi Eker (Bismil), Fehmi Uyanık (Silvan), İrfan Rıza Yazıcıoğlu (Diyarbakır-Merkez), Celal Kayhan (Hani), Rıza Nergiz (Kulp), Kutbettin Arzu (Çınar), Abdurrahma Kurt (Terkan), Galip Ensarioğlu (Dicle), Mine Lök Beyaz (Çermik), Cuma İçten (Bingöl), Oya Eronat (Elazığ – Diyarbakır doğumlu), Süleyman Hamzaoğulları (Diyarbakır – Merkez), Cevdet Yılmaz (Bingöl), Ebubekir Bal (Terkan).

Diyarbakır’da yaşanan hızlı oy kaybı veya oy değişiminin tesadüf olmadığını beyan eden vatandaşların ilginç tespitleri ve bir o kadar da önemli tavsiyeleri var aslında.

2019 seçimleri öncesi vatandaşlar Diyarbakır’ın merkezinde bulunan sıkıntıların çözümü için şehrin yerlilerine de şans tanınması gerektiğine önemle vurgu yapıyorlar ve şu yorumlarda bulunuyorlar.

‘BEN BU MEMLEKETİN TA KENDİSİYİM AMA KİMSE DİNLEMİYOR’

Diyarbakır Eski İl Sağlık müdürü Namık Kemal Kubat: “Diyarbakır’ın yerlisine yer yok artık.” Diyerek tepkinsi ortaya koyarken İbrahim Halil Özyaramış ise : “Ben bu memleketin ta kendisiyim ve bu davanın kurucusuyum. Bir çıkar, menfaat olmadan hayatımı verdim. İki defa ilçe başkanlığına aday oldum. Bağlar ve Kayapınar ilçelerinde. Herkes çok iyi biliyor ki hep birileri engel oldu. Biz Milli nizam, Milli. rekabetten geliyoruz ama maalesef bizlere yer yok. Konuşacak çok şey var. Sizce bu memlekette, siyaset yapacak memleket çocuğu yok mu? Vallahi, Rabbim şahittir öyle baba yiğitler var ki ama Resullullahın hadisi yerine getirilmiyor, işi ehline verilmiyor, birilerinin uzaktan kumandasıyla, memleket içler açısı durumda. İsteriz ki herkes. Bir şeyler yapsa omuz omuza Diyarbakır kalkınsa ama maalesef bırakmıyorlar.” Diyor.

‘NERDEN NEREYE! SİYAH – BEYAZ GİBİ’

Birçok kişi görüşü belirtiyor aslında il başkanlığı veya milletvekili tercihleri konusunda. Erhan Eker Konunun, yerli ya da ihraç edilmesi ile ilgili olduğunu hiç sanmadığını, tam anlamıyla kişiliğin söz konusu olduğunu savunurken Ali Yıldırım’da şöyle yorumluyor olayı: “AK Parti Genel merkezine yerleşmiş bazı güç odakları kuruluş felsefemizin dava bilinci ile başlayıp emek veren, hizmet eden, temiz, dürüst, millet için çalışan, her şeyden önemlisi halka hizmeti hakka hizmet anlayışı ile yapan insanları tırpanlayarak teşkilat içinde resmen bir kıyım başlatılmıştır. Diyarbakır il başkanlığı için ismi Diyarbakır da çok geçen, Diyarbakırlı olan insanlar hep engellendi. Ak partiyi zafere taşıyacak gerçek Diyarbakırlılar engellendi, bu sadece bir örnek. Dava ile alakası olmayan insanları allayarak, pullayarak yetki verildi. Yetmedi, tek derdi davası olan insanlar ya ötekileştirildi ya da itibarsızlaştırılarak çalışma azimleri kırdırıldı. Ak yürekli abiler ve kardeşler bertaraf edilerek, çift yürekli Ak Partili görünümlü AKP’liler iş başına getirildi. Ak Parti Diyarbakır da 2007 yüzde %40,9 oy aldı. Ak Parti 2015’te yüzde 13,92 oy aldı. Nerden nereye! Siyah – beyaz gibi. AK Parti kuruluş ruhunu ve felsefesini unutur, geleneksel Ankara bürokratik, siyasetçi ağalarına uyar ise Diyarbakır yandı demektir. Bir gün gelecek ve Hak eden kazanacak, Diyarbakır kazanacaktır.” Diyerek hem uyarı hem de serzenişte bulunuyor.

‘BİZLER AK PARTİLİYİZ, GERÇEK NEYSE ONU SÖYLERİZ.’

Abdulah Altunkara adındaki vatandaş ise 2019 seçimlerinin geri dönüşü olmayan yollara açılacağına işaret ederek artık herkesin kendi işine geldiği gibi yönlendirme yapmamasının gerektiğine vurgu yaparak şunları aktardı: “Herkes işine geldiği gibi yazar, gerçeklerden söz etmek her zaman acıdır. Haksızlık karşısında susanlardan olmayacağız. Evet, Diyarbakır ve Diyarbakır için faydası olacak insanlar hep engellendi, tarih asla yalan söylemez. Bizler Ak Partiliyiz, başarılı olacak insanlar engellendi, külliye yolu kapandı, bunları reis nerden bilsin. İlahi adalet elbet bir gün tecelli edecek. Ak Parti insanı yaşat ki devlet yaşasın felsefesiyle iktidara geldi, sermayeyi tabana yaydı ve girişimcilerin önünü açtı. Bu sayede çok ciddi bir iktisadi büyüme gerçekleşti. Ben bir Diyarbakırlı olarak, Diyarbakır sevdalısı olan, gerçek adaylar engellenmezse Ak Parti Diyarbakır’da oylarını katlardı, zafer yapardı. İlk kurulduğu 2001 yılındaki teşkilatların birliği, beraberliği, teşkilatların dayanışması, olanın olmayana destek vermesi gibi bir ruh şu anda yok, aşk yok. Bizler Ak Partiliyiz, Diyarbakırlıyız, gerçek neyse onu söyleriz. Bir şahsa karşı yapılan haksızlık, herkese karşı yapılmış bir tehdit demektir. Onun için sesimiz yükselteceğiz.”

‘DİYARBAKIR’I HAK EDENLER GELECEK’

Hanefi Kahraman’da Bismillah deyip içi, dışı bir, özü, sözü aynı olan AK yürekli insanları yeniden göreve çağırmak gerektiğini söyleyerek şunları ifade etti: “Diyarbakır sevdası büyük olan, Diyarbakır’ı çok seven, Diyarbakır’ın dilinden anlayanlar bir gün gelecek kazanacak. Temennimiz odur ki yeniden bismillah deyip içi, dışı bir, özü, sözü aynı olan AK yürekli insanları yeniden göreve çağırmak olacaktır. Bütün bunlara rağmen deriz ki Oku uzağa atmak için yay geri çekilir, bu bir kaybediş değil aksine daha uzağa yürümek için geriye çekiliştir. Bu dava asla sahipsiz değildir ve ideali ümmet olanlar yeniden taşın altına elini değil gövdesini koyacaklardır milli selamet talebeleri Partinin kurulma aşamasında, ilçe binalarının her şeyini bizler ceplerimizden karşılıyorduk. İnsanların kapılarına gidiyorduk ve iyi karşılanıyorduk. Şimdi o aşk yok, onun için Ak Parti özüne dönecek,  hak edenler gelecek, başarı gelecek. Herkes bir hesap yapar ALLAH’ın da bir hesabı vardır. Bir şeyin haklı olduğunu bildiğin halde, o şeyden yana çıkmazsan, korkaksın demektir. Onun için bir gün Diyarbakır’ı hak edenler gelecek.” Dedi.

Fahrettin Kanat ise geleceğe dair umutlarının olmadığını vurgularcasına şunları kaydediyor: “Hiç boşuna yorulmasın böyle gelmiş böyle devam edecek. Bana bir milletvekili gösterin köşesini doldurmadan Diyarbakır’ı ancak bir Diyarbakır sevdalısı anlar nerde Vehbi Dabakoğlu, nerde Yusuf Azizoğlu işte bize böyle adam gibi adamlar lazım geçti o günler.”

AHMET BEŞENK

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.