Dolar 18,8121
Euro 20,4046
Altın 1.157,48
BİST 5.011,74
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Diyarbakır 7°C
Hafif Yağmurlu
Diyarbakır
7°C
Hafif Yağmurlu
Çar 6°C
Per 7°C
Cum 6°C
Cts 5°C

Spor Ve Toplum Bağlamında Diyarbakır – (Fahrettin Kanat’ın Yazısı)

10 Aralık 2022 00:08 | Son Güncellenme: 10 Aralık 2022 07:08

Güneydoğu’nun dünyaya açılan penceresi ve Dicle Nehri’nin suladığı bereketli topraklar.. Kesin olarak, ne zaman kimin tarafından yapıldığı bilinmeyen ve üzerinde 12 medeniyetine ait kitabelerin bulunduğu tarih ve Kültür kenti Diyarbakır.

M.Ö. 10.000’lere dayanan ve ülkenin Güneydoğusu’nda yer alan Diyarbakır, 13 ilçesiyle 10 bin yıllık bir geçmişe sahip. Diyarbakır, Anadolu ve yukarı Mezopotamya’nın en eski yerleşim yerlerindendir. Diyarbakır, birçok kültürün ve medeniyetin ortaya çıktığı, kutsal metinlerde adının zikredildiği Mezopotamya diye anılan coğrafyanın Yukarı Dicle bölgesinde bulunmaktadır. Diyarbakır’ın yukarı Mezopotamya’nın önemli bir kavşağında bulunması, dinamik bir yerleşim olmasına da neden olmuştur.

Diyarbakır kentinin merkezinin tarihine baktığımızda ise; Birçok alanda olduğu gibi spor alanında da kendisi olmak isteyen bu toplumsal dinamizmin Diyarbakır spor açısından değerlendirmek belki sosyolojik bakışa haksızlık olabilir ama unutmamak gerekir ki spor son tahlilde toplumsal bağlamı daha güçlü olan bir aktivite olmuştur. Nitekim antik Yunan’da da böyledir.

M.Ö. 3000’de kente, şimdiki İçkale’de yer alan ve kentin ilk yerleşim yeri olan Virantepe Höyüğü’den hareketle, Hurri- Mitaniler’in egemen olduğunu görüyoruz. Daha sonra M.Ö. 13. Yüzyıl’ın ikinci yarısından itibaren sırasıyla Asurlular, Aramiler, Uratuklar, İskitler, Medler, Persler, Makedonyalılar, Seleukoslar, Parthlar, Büyük Tigran İdaresi, Romalılar, Sasaniler, Bizanslılar, Emeviler, Abbasiler, Şeyhoğulları, Hamdaniler, Mervaniler, Selçuklular, İnaloğulları, Nisanoğulları, Artuklular, Eyyübiler, Moğollar, Akkoyunlular, Safeviler ve Osmanlılar Diyarbakır’a egemen olmuşlardır. Yüzyıllar boyunca.

Eski çağlardan bu güne kadar sporla kültürün ve sporla toplumsal ilişkilerin karmakarışık bir yapı içinde oldukları bilinmektedir. Sporun tüm dünyada ilgi uyandırdığı dönemde Türkiye çeşitli sorunlarla boğuşmaktaydı ve bu da daha çok sporla amatör bir biçimde ilgilenmeye neden olmuştur.  Aynı dönemlerde Diyarbakır’da da amatör ve hareketli bir ilginin olduğu görülür. Bir çok alanda olduğu gibi spor alanında da kendisi olmak isteyen bu toplumsal dinamizmi Diyarbakırspor açısından değerlendirmek belki sosyolojik bakışa haksızlık olabilir ama unutmamak gerekir ki spor, son tahlilde toplumsal bağlamı daha güçlü olan bir aktivite olmuştur.

Tarih her dönemde büyük uygarlıkların kültür ve ticaret merkezi olarak kabul edilen kent, Amide, Amed, Kara Amed, Diyar-ı Bekir, Diyarbakır adlarıyla anılmış, tarih boyunca bir çok medeniyetlere ev sahipliği yapmıştır.