Dolar 15,9321
Euro 16,8921
Altın 943,22
BİST 2.393,61
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Diyarbakır 21°C
Açık
Diyarbakır
21°C
Açık
Cum 25°C
Cts 29°C
Paz 24°C
Pts 21°C

STANDARTLARIN ÜSTÜNE ÇIKIYOR

STANDARTLARIN ÜSTÜNE ÇIKIYOR
A+
A-
16.02.2018
321

“Bismil’de devlet okullarının güçlenmesi, daha kaliteli eğitim için, bölgenin kalkınması için, güçlü yarınlar için kaliteli eğitim vermeliyiz, çıtamızı bu anlamda hep yüksek tutmalı, o hedefe ulaşmak için mücadele etmeliyiz.” diyor Bismil İlçe Milli Eğitim Müdürü Aydın Ak. Başarıyı yakalamak içinde tüm öğretmenlerin işlerini severek, bu davayı sahiplenerek yapmalarının büyük önem taşıdığına da vurgu yapan Aydın Ak, devlet okullarında öğretmenlik yapan eğitimcilerin para karşılığı kendi öğrencilerine dışarıda kurs vermelerini doğru bulmayarak bununa suç olduğunu bilmelerini ve cezalarından birinin de görevden atılma olduğunun bilinmesini istedi. Öğrencisine dışarıda kurs veren öğretmenlerin aslında iyi niyetten uzak düşüncelerde olduklarına dikkat çeken Aydın Ak: “Bakın ben okulda bu işi yapamıyorum, parayla gelin benim kursuma, ben sana notta veririm, özel ilgide gösteririm demektir ve bunu kesinlikle tasvip etmiyoruz. Biz bu çalışmaları zaten okullarımızda ücretsiz veriyoruz.” dedi.

“Planınız bir yıl içinse pirinç ekin, on yıl içinse ağaç dikin, yüzyıl içinse insanları eğitin.” demiş Çinli düşünür diyerek eğitimin insan hayatındaki ve toplumların dizaynındaki önemine vurgu yapan Bismil Milli Eğitim İlçe Müdürü Aydın Ak, yaklaşan Üniversite sınavını da fırsa bilerek yeni çalışmaların altına imza atmaya devam ediyor.

Başarılı çalışmalar yaparak adında söz ettiren Bismil İlçesi Milli Eğitim camiası aynı zamanda para karşılığı devlerin okullarında öğretmenlerin kendi öğrencilerine kurs vermediğine de dikkat çekerek böylesi bir uygulamanın ağı suç olduğu, sonucunun görevden uzaklaştırma olduğuna vurgu yaptı.

Ayrıca son yılların modası haline gelen Devletin okullarında kendi öğrencilerine kurs vermeyi alışkanlık haline getiren sözde eğitimcilere de mesajlar veren Ak, yaptıklarının usulsüz, yasa dışı ve gayri ahlaki olduğu uyarısında bulundu.

‘KENDİ ÖĞRENCİSİNE KURS VEREN ÖĞRETMEN YETERSİZDİR’

Özellikle devlet okullarında kendi öğrencilerine para karşılığı dışarıda kurs veren öğretmenlerin aslında bilerek ve isteyerek çocukları eğitmediğine vurgu yaparak şu uyarılarda bulundu: “Bu ahlaki de, etik de değil. Kendi öğrencine dışarıda sen kurs verdiğin zaman bu şu demektir, taraflı, yanlı olmaktır. Bakın ben okulda bu işi yapamıyorum, parayla gelin benim kursuma, ben sana notta veririm, özel ilgide gösteririm demektir ve bunu kesinlikle tasvip etmiyoruz. Biz bu çalışmaları zaten okullarımızda ücretsiz veriyoruz, hafta sonu kurslarımız var, devlet aynı parayı öğretmene zaten veriyor. Biz zaten şu anda gerçekleştirdiğimiz kurslarla veriyoruz, öğretmene parasını devlet veriyor, kaynaklarını ücretsiz olarak belediyeden alan öğrencilerimiz ücretsiz kurslarına gidiyorlar.” dedi.

‘FETOCU ZİHNİYETİN DEVAMIDIR’

Öğretmenlerin öğrencilerine para karşılığı kurs vermesini FETOCU zihniyetin devamı olarak değerlendiren Aydın Ak: “Öğretmenlerin genel anlamda öğrencilerine para karşılığı ders, etüt, kurs vermesi bura FETO gibi bir sıkıntı, bir sorundur. Bu da gençlerin geleceğini çalmaktır, oynamaktır, velinin cebine göz koymaktır. Bu uygulama ile öğretmen ben bu işte yetersizim, bunu Milli Eğitimde yapamıyorum ama sen para verirsen ders veririm demek oluyor. Bu bir suçtur, görevden atılma sebebidir. Terörle mücadeleden sonra bu sefer bunlarla mücadele edilecek. Önemli olan çocuğun eğitimini, öğretimini okulda almasıdır. Bu tarz uygulamalar içinde olan. Kendi öğrencisine dışarıda para karşılığı kurs veren hocalarımız ağır suç işliyorlar.” dedi.

Gerçekleştirdikleri yenilikler ve sarf ettikleri olağanüstü gayretlerle eğitim çıtasını Diyarbakır İl Merkezi seviyesinin de çok üstüne çıkartan Bismil İlçesinin Milli Eğitim Müdürü Aydın Ak, durmak bilmiyor. Hergün seminerler, eğitim toplantıları ve okul gezileri düzenleyen, öğrencileri ile sürekli modernize edilmiş çalışmalarla ortaklaşarak yenilikler yapan Aydın Ak, önümüzdeki dönemde üniversite sınavına girecek 12. Sınıf öğrencileri için sıkı bir çalışma içerisine girerek ilçe okul müdürlerinden kurulu bir komisyon kurarak başarı grafiğini yükseltmenin peşinde.

‘EĞİTİMDE DÜNYA STANDARDINA ULAŞMALIYIZ’

Bir taraftan ilçe çocuklarının eğitimlerini standartların üstünde tutmaya gayret sarf ederken öte yandan da sıkı denetimlerle hiçbir yanlış uygulamaya da geçit vermeyen İlçe Milli Eğitim Müdürü Aydın Ak, “Gerçek olan şu ki; gelişmek için sadece büyük insan kitleleri ve kocaman araziler yetmemektedir. Gelişmeyi sağlayacak ham maddeyi harmanlayacak bireyler yetiştirmenin yolunu, yani eğitimi ve eğitim uğrunda yapılacak çalışmalar, asıl meselemizdir.” diyerek yola çıktıklarını belirtiyor.

Görevine atandığı günden buyana adeta ilçede devrim niteliğinde başarılar elde eden Aydın Ak, mesai mefhumu gözetmeksizin her daim mesai başında. Sömestr tatilinde dahi  şube ve okul müdürleriyle mütemadiyen istişare halinde olan Aydın Ak, özellikle değişen sınav sistemi üzerinde yoğun zamanlar sarf ettiler.

Bismil’de bulunan 18 lisedeki 12. Sınıf öğrencilerine yönelik üniversiteye hazırlık, motivasyon ve hedef belirlemeye yönelik 6 seminer veren İlçe Milli Eğitim Müdürü Av. Aydın AK şunları söylüyor: “Planınız bir yıl içinse pirinç ekin, on yıl içinse ağaç dikin, yüzyıl içinse insanları eğitin.” demiş Çinli düşünür. Gönül verdiğimiz bu meslekte, yaptığımız ve yapacağımız şeyler günü kurtarmak için değil, yarınlarımızı kurtarma çaba ve sevdasıdır. Yarınını düşündüğümüz bu gençler, gün gelecek torunlarımızın yolunu aydınlatacak, yol göstericileri olacak ve gelişmiş bir toplum olma yolunda bizlere öncülük edeceklerdir. Evet yükümüz ağır, sorumluluğumuz fazla. Yaptığımız iş, üstlendiğimiz misyon omuzlarımıza ağır bir yük bindirse de bu bizleri, geleceğimizin teminatı olan gençlerimizin yarınlarını, teminat altına alma gayretinden alıkoyamayacaktır. Bu inançla yola çıktık ve amacımız; düşünen, sorgulayan, kafa yoran, bir gençlik yetiştirmektir. Bunu başardığımızda öz değerleri ve zenginlikleriyle gelişen ve büyüyen bir Bismil yaratmış oluruz. Unutmayalım ki ; bir heykeltıraş için yontulmamış bir mermer parçası ne ise, bir eğitimci için eğitilmemiş bir birey de odur. Bizim görevimiz bu bireyleri en iyi şekilde eğitmek ve vatanına milletine faydalı birer vatandaş olmalarını sağlamaktır.”

Bismil ilçesinin eğitimde rol model bir ilçe konumuna gelebilmesi için yoğun gayretler sarf eden Aydın Ak ve başarılı ekibi geleceğe dair planlar üzerine çalışmalarına devam ediyorlar. Aydın AK, önümüzdeki dönemde üniversite sınavına girecek 12. Sınıf öğrenciler için sıkı bir çalışma içerisine girdiklerini belirterek şunları söylüyor: “Bu amaçla ilçe okul müdürlerinden kurulu bir komisyon kurulmuştur. Komisyonun toplantılarında alınan kararlar özetle;

1-       YKS Bilgilendirme ve Farkındalık Çalışmaları (İlçe de öğrenim gören 1529 lise son sınıf öğrencisine değişen sınav sistemi hakkında bilgi vermek amacıyla seminerler vermek.)

2-       Deneme sınavlarının belli bir düzen içerisinde ve gerçek sınavı aratmayacak ciddiyetle yapılması( ilçede birliği sağlamak adına aynı gün ve saatte ilçedeki tüm resmi ve özel 12. Sınıf öğrencilerinin katılması)

3-      Okul idarelerince belirlenen çalışmalara öğrencilerin katılımı teşvik edilecektir.

4-      Değişen sınav sistemi hakkında öğrenci velileri bilgilendirilecek.

5-      12. Sınıf öğrencilerinin kendi okullarında açılacak Destekleme ve Yetiştirme kurslarına katılımları sağlanacak. Özellikle köylerden gelen öğrenciler için araç tahsisi yapılacaktır.

6-      Fotokopi, kağıt ve toner ihtiyacının Bismil Belediyesi Başkanlığınca karşılanacaktır. İHSAN ÖZDEMİR

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.