Dolar 18,8301
Euro 20,2240
Altın 1.134,91
BİST 4.930,18
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Diyarbakır 2°C
Hafif Kar Yağışlı
Diyarbakır
2°C
Hafif Kar Yağışlı
Çar 5°C
Per 6°C
Cum 7°C
Cts 7°C

(Video Haber) – Kira Anlaşmazlıklarına Arabuluculuk Şartı

(Video Haber) – Kira Anlaşmazlıklarına Arabuluculuk Şartı
3 Ocak 2023 16:36
A+
A-

Ev sahipleri ile kiracılar arasında yaşanan anlaşmazlıklarla ilgili yeni bir yasal düzenleme Türkiye Büyük Millet Meclisine sunuldu. Taraflar mahkemeye başvurmadan önce yasayla belli olan bazı mevzu ve konularda arabulucuya başvurmak zorunda kalacak.

Konutlarda yaşanan anlaşmazlıklara karşı arabuluculuk şartının meclise sunulduğunu belirten Av. Yahya Demirkol, ev sahipleri ve kiracıların haklarının neler olduğunu anlattı.

Ev sahipleri ile kiracılar arasında yaşanan anlaşmazlıklarla ilgili yeni bir yasal düzenleme Türkiye Büyük Millet Meclisine sunuldu.

Taraflar mahkemeye başvurmadan önce yasayla belli olan bazı mevzu ve konularda arabulucuya başvurmak zorunda kalacak.

Kiracılar ile ev sahipleri arasındaki uyuşmazlıklara getirilecek olan arabulucuya başvurma şartı ile ilgili bilgi veren Av. Yahya Demirkol, düzenlemenin sadece konutlar için geçerli olduğunu ifade etti.

Demirkol, 12 Haziran 2022 tarihinden 1 Temmuz 2023 tarihine kadar olan kiralarda kira artış oranlarının sözleşmelerinin ne olursa olsun yüzde 25’ten fazla olamayacağını vurguladı.

Enflasyondan dolayı kira bedellerinin düşük kalmasından dolayı ev sahipleriyle kiracılar arasında sıkıntıların oluştuğuna dikkat çeken Demirkol, bu tür sorunlara karşı arabuluculuk şartının getirileceğini söyledi.

“Son 15 yılda kiracıların oranı ikiye katlanmış durumda”

Ev sahiplerinin yüzde 25’ten daha fazla kira artışını 1 Temmuz 2023’e kadar yapamayacağını belirten Demirkol, “Türkiye’de yaklaşık 23 milyon hane var. Bunların 13 milyonu mülkiyet, 10 milyona yakın bir kesimi de kiracı olarak hayatını devam ettirmektedir. Son 15 yılda kiracıların oranı hemen hemen ikiye katlanmış durumda. Çok yüksek oranda ev sahipsizliği ve kiracı oranı artmış durumdadır. Bu nedenle yeni düzenleme toplumun tamamını özellikle de kiracı olan insanları çok yakından ilgilendirmektedir. Elbette işin bir tarafı kiracılar iken diğer tarafı da ev sahipleridir. 12 Haziran 2022 tarihinden 1 Temmuz 2023 tarihine kadar kiralarla ilgili yürürlükte olan geçici bir madde söz konusudur. Bu düzenleme kira artış oranının sadece konutlarda yüzde 25 olarak belirledi. Mevcut düzenlemeye göre; 2023’ün 1 Temmuz’una kadar olan kiralarda kira artış oranları, sözleşmeleri ne olursa olsun, yüzde 25’ten fazla olamaz. Ancak sözleşmeden daha az ise veya TÜFE, TEFE gibi başka birtakım endekseler kira artış oranında belirlenmişse o dikkate alınmayacak. Örneğin, TÜFE oranı yüzde 25’ten az ise o oran dikkate alınacaktır. Yüzde 25’ten çok ise ev sahipleri yüzde 25’ten daha fazla kira artışını 1 Temmuz 2023’e kadar yapamayacaklar.” dedi.

“Arabulucuya başvurma şartı getiriliyor”

Meclise sunulan arabuluculuk düzenlemesi ile ilgili bilgi veren Demirkol, “Yeni bir yasal düzenleme henüz yeni meclistedir. Arabuluculuk diye bir düzenleme var. Taraflar mahkemeye başvurmadan önce yasayla belli olan bazı mevzu ve konularda arabulucuya başvurmak zorunda. Henüz daha tasarı halindedir ve meclise yeni sunuldu. Yapılacak olan yeni düzenlemeye göre; kiracılar ile ev sahipleri arasındaki her türlü uyuşmazlıklarda öncelikle arabulucuya başvurma şartı getiriliyor. Öncelikle 5 yıldan fazla süreli sözleşmelerde bu düzenleme yürürlükte değil. Yüzde 25’lik şart eğer 5 yılı geçmişse taraflar önceden ihtar çekmek kaydıyla; sözleşme dışında emsal kira artışları, TÜFE oranları ve diğer hususlar dikkate alınarak mahkeme yoluyla veya aralarında uzlaşarak kira belirlemesi yapabilirler. Bu düzenleme sadece konutlar içindir. Mesken olarak kullanılan yerler için geçerlidir. İşyerleri için geçerli değil. 10 yıldan fazla süreli kira sözleşmelerinde ev sahipleri mahkeme yoluyla veya rızayla tarafları tahliye edebiliyorlar.” diye konuştu.

“10 sene sonra ev sahibi isterse kiracıyı evden tahliye ettirebiliyor”

Son zamanlarda enflasyondaki artıştan dolayı ev sahibi ile kiracıların arasında çeşitli anlaşmazlıkların oluştuğunu vurgulayan Demirkol, “Kiracılar, bir evde oturup kiralarını düzenli ödüyorlarsa o evde 5 yıl boyunca oturabilir. 5 yıldan sonra da taraflar anlaşarak, yeni kira bedelini belirleyerek veya belirlemedikleri halde mahkemede belirlenen rakam üzerinden kiracılık ilişkilerini devam ettirebiliyorlar; ancak kanun 10 yıl süre getirmiştir. 10 sene sonra ev sahibi isterse başka sebepler olmaksızın kiracıyı evden tahliye ettirebiliyor. Daha önce tahliye taahhüdü, esaslı tadilat, kira bedellerinin bir yıl içerisinde en az iki kez geç ödenmesi gibi birtakım şartlarda yine ev sahibi kiracıyı tahliye edebiliyor. Kiracı kirasını düzenli ödediği takdirde, 5 yılı geçmediği sürece o sözleşmeye belirlenen şartlarla ev sahibine herhangi bir zarar vermeden evinde kiracı olarak oturabilir.  Son zamanlarda enflasyondan dolayı kira bedelleri çok düşük kalınca ev sahipleriyle kiracılar arasında çok ciddi uyuşmazlıklar meydana geldi. Bu kez bu yasayı bertaraf etmek için ev sahipleri, bana göre hileli satış yaparak veya gerçekten satış yaparak kiracıları tahliye etme yoluna gittiler. Eğer satın alan kişi gerçekten satın almışsa bunların mahkeme tarafından ispatlanması gerekir. Zaten hemen dava açamıyor. Bir ay içerisinde ihtar çekip ancak 6 ay sonra çıkmasını isteyebiliyor. 6 ay sonrasında dava açabiliyor. O da uzun bir süreçtir. Bu tür davalarla da karşılaşabiliyoruz.” ifadelerini kullandı. İLKHA