Dolar 9,2620
Euro 10,7921
Altın 526,44
BİST 1.410
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Diyarbakır 32°C
Az Bulutlu
Diyarbakır
32°C
Az Bulutlu
Paz 28°C
Pts 26°C
Sal 25°C
Çar 21°C

YEREL MEDYA UYAN ARTIK, İLANLARINIZ ELDEN GİDİYOR

YEREL MEDYA UYAN ARTIK, İLANLARINIZ ELDEN GİDİYOR
A+
A-
16.11.2018
98

Diyarbakır’da yerel gazetelerde yayımlanması gereken icra ilanlarının ulusal basına verilmesine tepki gösteren Gazeteci ve Yazar Fahrettin Kanat, yerel medya mensuplarına seslenerek haklarını aramaları uyarısında bulundu.

Diyarbakır’da yerel gazetelere verilmesi gereken icra ilanlarının ulusal basına gitmesine tepki gösterildi.

Gazeteci ve Yazar Fahrettin Kanat, icra ilanlarının yerel gazetelere verilmesi gerektiğini belirterek, yerel gazetede 1000 TL olan bir ilanın ulusal gazetede 4000 TL, aradaki farkın ise 3000 TL gibi büyük bir fark olduğunu söyledi.

Kanat, Diyarbakır ve ilçelerinde bulunan yerel medya mensuplarını uyararak, “uyanın artık sizin hakkınız olan icra ilanları ulusal basına gidiyor. Buradan Diyarbakır’da bulunan 9 yerel Gazete sahipleri ve Yerel Medya Derneği yöneticilerine sesleniyorum; Ekonomi kriz ve buna neden olan dolar artışı yüzünden Kağıt, Kalıp, Film ve bu gazetelerde kullanılan kimyasal ilaçların fiyatı yüzde yüzün üstünde bir artış gösterirken, siz hala uykudan uyanmadınız.

Yerel Gazetelerin sıkıntılarını gören Türkiye Gazeteciler Konfederasyonu Başkanı, Aynı zamanda Basın İlan Kurumu Yönetin Kurulu üyesi olan Mustafa Arslan’ın Girişimiyle Basın İlan Kurumunun bu girişim neticesinde almış olduğu Gazeteleri biraz olsun rahatlatan, 7 kadrodan 6 ya düşürülmesi, Tirajı 500 olan gazetelerin Tirajının 400’e düşürülmesi ve İlan santimlerinin 12.5 TL’ye çıkarılmasını sağlarken, Bizler gelir kaynağımızın en büyük kaynağı olan ilanlar ve En önemlisi İcra ilanlarının Ulusal basına kaydırılmasına sessiz kalmamız düşünülemez.” dedi.

Kanat, şöyle devam etti:

“02-10 2018 den – 31 10 2018’e kadar Yayınlanan Yani 30 günde Diyarbakırın hakkı olan icra ilanlarının 26  adet icra ilanı Ulusal basına gönderilmiş.

01-11 2018’den, 14-11’e kadar 14 günde21 adet ilan Ulusa Basına gönderilmiş

Diğer taraftan Resmi İlanları sırf Gazetelere ilan vermemek olan bazı kurumlarda Aynı evsafta olan mal alımlarını 2’ye 4’e bölerek doğrudan temin yoluyla yapmaları gözden kaçmıyor.

Burada olan haksızlık hem gazetelere hemde icralık olan Malı satılan insanlara olmuştur, Neden diyerseniz; Diyarbakırda yayınlanan ilanların santimi 12.5 TL. Ulusal Basında yayınlanan ilanların santimi 400 TL.  aradaki fark 3 katı, Açıkça Diyarbakırda yayınlana     100 santimlik bir ilan 12.5×100=1250  TL. Ulusal  Basında yayınlalan 100 santimlik bir ilan 100X400 =4000TL. aradaki fark, 3750 TL. Burada zararı hem gazeteler hemde icralık olan malı satılan vatandaş görüyor.”

Kanat, Yerel Medya,  Diyarbakır ve Çevresinde yayınlanan gazeteler uyurken, Samsunda bulunan Basın İlan Kurumu İl Müdürü İcra Müdürlüklerine çağrı yaptığını söyledi.

Samsun İl Müdürü Mustafa Bayraktar şöyle demişti:

İCRA İLANLARINDA ADRES YEREL GAZETE OLMALI

(BİK) Samsun İl Müdürü Mustafa Bayraktar, icra ilanlarında adresin yerel gazete olması gerektiğini belirterek,  İcra müdürlükleri zaten zor durumda kalan borçluyu hiç değilse ilan safhasında düşünmeli dedi.

icra ilanlarının her zaman tartışma konusu olduğunu dile getiren Mustafa Bayraktar,  İcra ve İflas Kanunu nun 114. maddesinde konu tüm çıplaklığıyla ortaya konmuş. Bu maddeye göre,  İlanın şekli, artırmanın tarzı, yer ve günü ve gazete ile yapılıp yapılmayacağı, icra müdürlüğünce alakadarların menfaatlerine en muvafık geleni nazarı dikkate alınarak tayin olunur diyor. Düzenleme bu konuda icra müdürlüğüne geniş bir takdir hakkı vermiştir açıklamasında

bulundu.  İcra müdürlüğünce bu takdir hakkının hukuka uygun ve tarafların menfaatleri gözetilerek kullanılması gerektiğini dile getiren Bayraktar,  Yargıtay

emsal kararlarında da satışı yapılan malların her yöreden alıcı çıkabilecek otel, fabrika binası veya benzeri mallar olması durumunda yurt düzeyinde yayın yapan gazetelerde ilanın yayımlanması gerektiğini kabul etmektedir. İcra müdürlükleri mesken, arsa, işyeri gibi yerel alıcısı bulunan malların satışında yerel gazetelerde ilan yapılmak suretiyle satış yapılması hem alacaklının hem de borçlunun menfaatine olacaktır diye konuştu.  Uygulamada icra müdürlüklerinin belirli fiyat üstüne çıkan gayrimenkulleri ulusal düzeyde yayın yapan gazetelere verdiğini söyleyen BİK Müdürü Bayraktar,  Kanun yetkiyi icra müdürlüklerine vermiş ama alakadarların menfaatine en uygun diye de eklemiş. İcra konusu olan bir malın ilanını yapma yetkisi icra müdürlüğünde. İster ilan eder ister etmez. İlanın alakadarlıların menfaatine en uygun denildiğinde en ekonomik şartlarda en çok alıcı anlayışı devreye giriyor. Bir il veya ilçedeki gayrimenkul, ülke genelinde her yöreden alıcıların gelmesine neden olur mu? Hiç sanmam. Bakın burada her iki tarafın menfaati cümlesi var. Alacaklı alacağını tahsil etmek için borçluyu icraya veriyor. İcrada alacaklının hakkının temin edilmesi için satışa çıkıyor ve bunu gerekli gördüğü hallerde gazete yoluyla ilan ediyor. Gazeteye verilen ilanın parası borçlunun durumu göz önüne alındığında ilk etapta alacaklı tarafından ödeniyor. Çünkü borçlu durumu olsa parasını ödeyip malının icraya düşmesine engel olacak. Alacaklı ilan parasını ödüyor ödemesine ama icra yoluyla satış yapılan malın gelirinden ilan parasını düşüyor. Yani ilan parasını yine borçlu ödüyor. Kişinin hem ekonomik nedenlerden dolayı arsası icra yoluyla düşük bir bedelle satılıyor hem de bu malın ilanının parası satıştan elde edilen gelirle yine kendi payından kesiliyor” şeklinde konuştu.

Ağlayanın malı gülene hayretmez diye bir atasözünün olduğunu hatırlatan Bayraktar, açıklamasını şöyle tamamladı:  Elbette alacaklının da hakkını korumak lazım ancak burada icra müdürlükleri zaten zor durumda kalan borçluyu hiç değilse ilan safhasında daha fazla düşünmeli. İlanın ulusal gazetede çıkmasının maliyeti, yerel gazetede çıkmasının maliyenin neredeyse dört katı. Bu kadar parayı nasıl ödesin borçlu? Bir de malın satılamadığı düşünülürse bu ek maliyet anlamı taşıyor. Yani neresinden bakarsanız bakın borçlunun belindeki kambur büyüyor. Bu konuda yasa icra müdürlüklerine yetki vermiş vermesine de her yöreden katılımın sağlanamayacağı malların ilanının yerel gazetelerde yapılması faydalı olur” dedi

 

 

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.