Dolar 9,5111
Euro 11,0840
Altın 545,88
BİST 1.455
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Diyarbakır 25°C
Az Bulutlu
Diyarbakır
25°C
Az Bulutlu
Cum 26°C
Cts 27°C
Paz 26°C
Pts 23°C

YÜZDE 43 AF İSTİYOR

YÜZDE 43 AF İSTİYOR
A+
A-
30.08.2018
139

Mak Danışmanlık yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Ali Kulat MHP’nin gündeme getirdiği AF konusundan tutun Başkanlık sistemine kadar birçok başlığın yer aldığı ana başlıkları muhatapları ile yüz yüze görüştüklerini duyurdu. Konular hakkında geniş kapsamlı olarak gerçekleştirdikleri önemli bir çalışmayı özel olarak gazetemiz okurları ile paylaşan Kulat araştırmalarının başta Diyarbakır olmak üzere toplam 30 ilde 5 Bin 900 kişi üzerinde yüz yüze gerçekleştirildiğini söyledi. Kulat, çalışmada Başkanlık sisteminden Af konusuna kadar birçok başlığın ele alındığını ifade etti. MAK danışmanlığının gerçekleştirdiği araştırmanın yer aldığı yazı dizimizin ilk bölümünü bugün itibari ile siz okurlarımız ile buluşturuyoruz.

Mak Danışmanlık yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Ali Kulat MHP’nin gündeme getirdiği AF konusundan tutun Başkanlık sistemine kadar birçok başlığın yer aldığı ana başlıkları muhatapları ile yüzyüze görüştüklerini duyurdu. Konular hakkında geniş kapsamlı olarak gerçekleştirdikleri önemli bir çalışmayı özel olarak gazetemiz okurları ile paylaşan Kulat araştırmalarının başta Diyarbakır olmak üzere Adana Ankara, Antalya, Aydın, Balıkesir, Bursa, Denizli, Diyarbakır, Erzurum, Eskişehir, Gaziantep, Hatay, İstanbul, İzmir, Kahramanmaraş, Kayseri, Kocaeli, Konya, Malatya, Manisa, Mardin, Mersin, Muğla, Ordu, Sakarya, Samsun, Şanlıurfa, Tekirdağ, Trabzon, Van’da yaşayan, seçmen sayısı orantısal dengesi dikkate alınarak 5 Bin 900 kişi ile yani Türkiye Cumhuriyeti seçmen sayısının on binde biri ile yüzyüze görüşme metoduyla yapıldığını ifade etti. Af konusunda yer aldığı çalışmada sorulan ‘Size göre ceza evlerindeki mahkumlar ve devam eden davalar için toplumsal infial uyandıran suçlar ve terör suçları hariç af / ceza indirimi düzenlemesi yapılmalı mıdır? Sorusuna araştırmaya katılanların Yüzde 43’lük kesimin düzenlemenin gerekliliğini ifade ederken, aynı soruya katılımcıların yüzde 25’lik kesimi hayır diye görüş belirttiğini söyledi.

Mehmet Ali Kulat, araştırma sırasında 150 saha anketörü, 15 supervisor (gözetmen) 3 bölge koordinatörü toplam 168 saha elemanının görev yaptığını belirterek araştırmanın analiz ve değerlendirme çalışmalarını MAK Araştırma Değerlendirme Danışmanlık A.Ş. bünyesinde faaliyet gösteren Argeder Düşünce Enstitüsü hazırladığının da altını çiziyor.

Mehmet Ali Kulat yapılan çalışma ile ilgili olarak şu bilgileri veriyor: “MAK Danışmanlık olarak yaptırttığımız bu çalışmada toplumun sosyo-kültürel ortalamasına uygun doğru ve yeterli denek belirleme Olasılıklı Örnekleme bu deneklere bağlı olarak verilerin çoklu analizler için soruların ölçümlenmesinde Likert Metodu kullanılmıştır. Saha çalışmasında %1.2 yanılma / hata payı ile değerlendirme yapılmıştır.

Araştırmada deneklerin belirlenmesinde % 53.5 erkek, % 46.5 kadın olmak üzere cinsiyet dengesi ve yaş aralığı dengesi oluşturulmaya çalışılmıştır.” dedi.

‘YÜZDE 43 AF İSTİYOR’

18 – 65 yaş aralığında gerçekleştirilen çalışmanın ilgi çeken bölümlerinin başında uzun zamandan beridir gündemdeki sıcaklığını koruyan AF konusu yer alıyor. MHP’nin gündeme getirdiği af konusunda yapılan çalışmada deneklerin yüzde 43’ü af konusunu desteklediklerini dile getirirken sonuç ise şu şekilde aktarıldı: “Size Göre Ceza Evlerindeki Mahkumlar Ve Devam Eden Davalar İçin Toplumsal İnfial Uyandıran Suçlar Ve Terör Suçları Hariç Af / Ceza İndirimi Düzenlemesi Yapılmalı Mıdır? Sorusuna araştırmamıza katılanların % 43 lük kesimi toplumsal infial oluşturan suçlarla terör suçları hariç olmak üzere bir af / ceza indirimi vb. düzenlemenin gerekliliğini ifade ederken, aynı soruya katılımcıların % 25 lik kesimi HAYIR diye görüş belirtmişlerdir.

Toplumun üçte biri yani %32 lik kesiminin ise bu konuda bir kafa karşılığı yaşadığı görülmektedir. Dolayısıyla bu yönde artık zaruri hale gelen ve ivedilik arz eden bu konuda atılacak adımlarda toplumun doğru gerekçe ve sağlıklı bilgi ile bilgilendirilmesi önem arz etmektedir.” deniliyor.

‘YENİ KABİNEYE DESTEK YÜZDE 55’

Kulat yapılan araştırmanın devamını ise şöyle özetliyor: “Cumhuriyet hükümet sisteminin ilk kabinesini nasıl buldunuz? Size göre başarılı olur mu? Sorusuna katılımcıların % 43 lük bir kesimi “Çok iyi, çok başarılı olacaklarına inanıyorum” derken, % 12 lik bir kesim “İyi, başarılı olmalarını dilerim” şeklinde ifadeyle kararsızlar hariç yarısından fazlası (toplamda 43 + 12 = 55) toplumsal güvenoyu vermektedir. Endişelerini ifade eden ve çok kötü diyenlerin oranı ise % 30 luk bir kesimi oluşturuyor.

Katılımcıların % 15 lik bir kısmı ise ya kararsız ya da bu konuda görüş belirtmek istememiştir.”

‘HALKIN 3’TE 2’Sİ GELECEGE GÜVENLE BAKIYOR’

Halkın büyük çoğunluğunun geleceğe güvenle baktığı sonucuna da ulaştıklarını hatırlatan Mehmet Ali Kulat Türkiye’nin geleceği konusunda umutlu musunuz? Sorusuna verilen cevapları da şöyle dillendirdi: Politik bir analizden öte toplumun gelecek vizyonu açısından önemsiyoruz. Muhtemelen soruyu alt sorular bağlamında ele aldığımızda farklı endişeler ifade edilse de toplum bu soruya kararsızlar hariç her üç kişiden yaklaşık ikisi itibarıyla umutla bakıyor. Bu umut her anlamda önemlidir.

24 Haziran seçimleri sonrası ortaya çıkan tabloyla siyasi istikrarın ortaya çıktığını düşünenler kadar günü geldiğinde özgür seçimlerle farklı tercihlerinin yönetimde etkin olabileceğine inanan toplum yarınları adına umutludur. ABD başta olmak üzere Batının ağır ekonomik baskı ve oyunlarına rağmen toplum alel ekser net bir tavırla ülkesinin yarınlarına olan inançla davranmaktadır.

15 Temmuzda fiili darbeye direnen toplum bugünde ekonomik baskıya direnmektedir. Direnci artıran umuttur. Bu oran Başkan Sayın Erdoğan’a oy veren seçmeninde çok üstündedir. Bunun okunuşu oy vermeyen seçmeninde konu ülkesinin bekası olduğunda, ülkenin yarınları olduğunda ülkesini yönetenlerle bir ve beraber olabildiğini göstermektedir.”  AHMET BEŞENK

DEVAMI YARIN

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.